سه شنبه 6 بهمن 1394 / 14:06|کد خبر : 987|گروه : اجتماعی

درگفت وگو با سرپرست گروه کوهنوردی اوراز کامیاران عنوان شد:

کوهستان شاهو خاستگاه گروه های صخره نوردی وکوهنوردی ایران است

کوهستان شاهو خاستگاه گروه های صخره نوردی وکوهنوردی ایران است

شاهو دارای قلل متعددی است كه در جبهه جنوبی به دليل نزديكی به جاده اصلی بيشتر در دسترس است و از كناره جاده مشهود می باشد. اين قله ها از گردنه پلنگان آغاز و تا محدوده شهرپاوه ادامه دارد.

به گزارش شاهوخبر؛ گروه کوهنوردی اورازکامیاران در طول سال های فعالیت خود فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده و تجارب ارزنده ای به دست آورده که مشخصا ورزش کوهنوردی شهرستان کامیاران را دگرگون کرده است. این گروه برای به دست آوردن تجربه در زمینه کوهنوردی با کوشش اعضا و زحمات مدیران گذشته و حال به موفقیت های زیادی رسیده و نتیجه این تلاش ها به موفقیت های پی در پی گروه منتج شده است. گروه کوهنوردی اوراز در رشته های کوهپیمایی،کوهنوردی، سنگنوردی و صعود های ورزشی کار کرده و همچنان به دنبال اهداف خویش واضافه نمودن رشته های زیر مجموعه کوهنوردی به این گروه می باشد. کوهنوردان گروه درآخرین فعالیت کوهنوردی خود به "قله حوی خانی" مرتفع ترین قله "کوهستان شاهو" صعود کرد؛ در این باره با "اردشیر فاتحی" سرپرست گروه اوراز کامیاران گفت وگویی انجام داده اییم که درادامه می آید:

آخرین صعود گروه کوهنوردی اوراز کامیاران را تشریح نمایید:

کوهستان شاهو دارای قله های مرتفع فراوانی است و قله حوی خانی با ارتفاع بیش از 3 هزارمتر مرتفع ترین آنهاست.بهترین فصل برای صعود به این قله بهار می باشد و از لحاظ امنیت کوهنوردی از جمله کوه های مستعد این رشته کوه است، اما در فصل زمستان و با وجود برف و سرما کوهنوردی حال وهوای دیگری دارد. لذا اعضای گروه کوهنوردی اوراز براساس برنامه ریزی های زمستانی خود موفق شد به قله حوی خانی صعود کرده و فتح این قله را به کارنامه فتوح قلل کوهستان شاهو بیافزاید.

مشخصات کوهستان شاهو را به عنوان دیواره ایی بلند وممتد درغرب فلات ایران توضیح دهید:

کوهستان شاهو شامل رشته کوه های عظیم ودامنه های مستعد زندگی و دشت های سرسبزبا جویبارهای فراوان است و از جمله رشته کوه های غرب ایران بوده که دارای قله های فراوانی ست و برای کوهنوردی مناسب است و خاستگاه کوهنوردی بسیاری از گروه ها درایران می باشد، به گونه ایی که در طول فصول مختلف سال دهها گروه کوهنوردی و صخره نوردی از سراسر کشور و حتی ملل دیگر به این قلل صعود می نمایند..

رشته کوه شاهو دارای قلل مرتفع فراوانی است و معمولا درمیان کوهنوردان این قله ها شناخته شده اند:

دقیقا این گونه است وشاهو داراي قلل متعددي است كه قله هاي آن در جبهه جنوبي به دليل نزديكي به جاده اصلي بيشتر در دسترس است و از كناره جاده مشهود مي باشد. اين قله ها از گردنه پلنگان آغاز و تا محدوده شهرستان پاوه ادامه دارد كه از سمت جنوب شرقي به جنوب غربي عبارتند از ،سان او ۲۸۵۰ متر، گنجي ۲۹۰۰ متر، حوي خاني ۳۴۱۰ متر، سرچال ۳۳۰۰ متر، پير خدر ۳۳۶۰ متر، علي سور ۳۳۲۰ متر، گا قران ۳۳۷۰ متر و زاولي ۳۳۴۰ متر كه حوي خاني بلندترين قله به ارتفاع ۳۴۱۰ متر، جزء مرتفع ترين قلل این کوهستان محسوب مي گردد.

این قله ها در میانه دو استان کردستان و کرمانشاه وسعت یافته اند:

رشته كوه شاهو نسبتا طولاني بوده و بخشي از استان كردستان و كرمانشاه را به صورت شرقي، غربي در برگرفته و از هم تفكيك نموده است.جبهه جنوب شرقي، جنوبي و قسمتي از جنوب  غربي آن در استان كرمانشاه و جبهه شمالي و بخشي از شمال غربي و شمال شرقي جزء تقسيمات جغرافيايي استان كردستان است.

به طول وعرض کوه های شاهو اشاره کردید، طول تقریبی این کوهستان چقدراست؟

این رشته كوه به طول تقريبي ۱۱۰ كيلومتركه ابتداي آن از شهرستان روانسر در ۴۵ كيلومتري غرب كرمانشاه شروع و امتداد آن به ارتفاعات اورامات كه مشرف به شهر سليمانيه  در اقلیم کردستان عراق مي باشد ختم مي شود. عرض ان نیز در پهن ترين قسمت حدود ۵۰ كيلومتر است.

دیواره های آهکی کوه های شاهو معروف هستند، دراین باره تاکنون تحقیقاتی برای آشنایی کوهنوردان با دیواره های آهکی صورت گرفته است؟

دقیقا از چنین تحقیقاتی خبر ندارم، اما نظر به اينكه بخش اعظمي از كوه شاهو را صخره از نوع سنگ هاي آهكي در بر گرفته، داراي ديواره هاي بلند و بكر و غارهاي متعدد و ناشناخته اي از نوع عمود یا چاهي و افقي یا تونلي است که سال های متمادی این غارها مورد کاوش قرار گرفته اند.

غارهای شاهو شباهت فراوانی به هم دارند ویکی از وجوه شباهتی آنان وجود آب فروان در دل غارهاست:

کاملا درست است، مخصوصا درباره غارهاي افقي كه در شاهو واقع شده اند و به لحاظ فراواني آب هاي زير زميني اكثرا به صورت غارهاي آبي  و رود خانه اي مي باشند. از جمله مي توان به غار كاوات، قوري قلعه و کانی بل اشاره نمود. براساس اعلام های رسمی، متوسط دبي سالانه آب غار كاوات ۵۳۶ ليتر، قوري قلعه ۲۶۸ ليتر و بل بيش از ۱۰۰۰ ليتر در ثانيه است.

انتهای پیام/فبرچسب ها :

کوهستان شاهوگروه اورازکامیارانپیرخدرحوی خانیکوهنوردیشاهو

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website