یکشنبه 18 مرداد 1394 / 10:24|کد خبر : 9|گروه : اجتماعی

در گفت و گوبا نماینده کامیاران در مجلس شورای اسلامی مطرح شد:

انتخابات آتی مجلس، بودن یا نبودن/ چرایی آمار بالای بیکاری در کردستان و عدم توجه به آن

انتخابات آتی مجلس، بودن یا نبودن/ چرایی آمار بالای بیکاری در کردستان و عدم توجه به آن

برای حضور در انتخابات آتی مجلس باید نظر و دیدگاه مردم را دید وشنیدو فضای سیاسی و اجتماعی را در نظر گرفت؛ در طی این 4 سال برای مردم و کردستان فعالیت نموده ام و برای به سرانجام رسیدن چندین پروژه که مدنظرم است و نیز دیگر کارهای نیمه تمامی که هنوز به سرانجام نرسیده در فضای انتخاباتی حضور خواهم داشت

به گزارش شاهو خبر؛ در عصر یک روز داغ تابستانی،"سالار مرادی" نماینده شهرستان های سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی در دفتر خود در شهر کامیاران برای گفت و گو و گپی خبری همراه ما شد. در این گفت و گو سعی کردیم که سولات مطرح شده را به 3 شهر حوزه انتخابیه وی تعمیم دهیم و صرفا درباره کامیاران نظرخواهی و پرسش ننماییم. حاصل این گفت و گو در زیر می آید:

با توجه به آمارهای رسمی و غیر رسمی میزان بیکاری در حوزه انتخابیه شما نسبت به میزان متوسط کشوری بالاتر است، طی دوران نمایندگی مجلس برای کاهش این آمار چه اقداماتی صورت داده اید؟

آماری که از سوی اداره صنعت معدن و تجارت ارائه شده است نشان می دهد که میزان بیکاری در کامیاران بیشتر از شهرهای سنندج و دیواندره است. این میزان در شهرستان کامیاران 29% ، در سنندج26% ودر دیواندره 23% می باشد. اما آمارهای غیر رسمی از این مقدار نیز فراتر است؛ اقداماتی برای مبارزه با بیکاری انجام گرفته و در طول دوران تصدی نمایندگی مجلس و با همکاری سایر نمایندگان استان در پی کاهش این آمار بوده ام. درچندسال اخیر برای کارآفرینی کارهایی صورت گرفته است از جمله فعال شدن چندواحد کارخانه و کارگاه در شهرک های صنعتی شهرهایی چون کامیاران و دیواندره، که خود می تواند مزیت باشد، همچنین سعی ما براین بوده که غیرمستقیم نیز در بحث اشتغال کشاورزی وارد شویم به همین مناسبت بحث سهم بیشتر آب را مطرح نموده ایم و تعهداتی برای مدیریت آب کرمانشاه در واگذاری آب سد گاوشان ایجاد شد که تا حدودی به آنها عمل نموده است.

چرا در طی این چند سال اخیر نه تنها در کامیاران بلکه در سایر شهرهای حوزه انتخابیه شما شاهد راه اندازی پروژه ایی مهم و معظم نبوده ایم؟

در شهرستان کامیاران پروژه هایی در دست مطالعه وارزیابی است که اگر به انجام برسد می تواند دستاورد مهمی در دوران نمایندگی من باشد وسعی براین است به زودی عملیاتی شوند. این پروژه ها مرتبط است به زیرساخت های شهرستان و بر ظرفیت طبیعی و جغرافیایی استان کردستان تاثیر خواهد گذاشت و آمار بیکاری را قطعا کاهش می دهد. ساخت پروژهایی در سنندج و دیواندره نیز مطرح می باشد که یکی از این موارد پیگیری ساخت کارخانه سیمان است؛ در بحث کل استان مواردی چون رساندن وضعیت جاده های کردستان به سطح متوسط کشوری و به حداقل رساندن میزان بیکاری مطرح بوده و هست و نیز در امور آموزشی نیز با توجه به اعتبارات ماده 180 تجهیز و ساماندهی مدارس تا حدودی مرتفع شده و قطعا ادامه خواهد یافت.

از جمله مشکلات بزرگ مردم استان بحران آب و کم آبی می باشد، در این مورد چه اقداماتی انجام داده اید؟

در سال 92 اینجانب اعلام نمودم که بحث کم آبی در کردستان جدی است اما مسئولین توجهی نکردند و حتی در بهمن ماه سال گذشته در هفته نامه "ئامانج" در این باره هشدار دادم؛ طی ماه های گذشته رایزنی های زیادی صورت گرفت و تاحدودی در بحث آب آشامیدنی و کشاورزی در حوزه انتخابیه ام کارهایی صورت گرفت که این بحران کمتر به چشم آید. باید توجه داشت که بحران آب فقط به کم آبی برنمی گردد بلکه نیاز به مدیریتی کارا و توانمند دارد، البته این به گذشته نیز برمی گردد و مدیران وقت با ناتوانی تمام بسیاری از ذخیره گاه های آب استان را از دست داده اند وهیچ دفاعی در حق سهم آب مردم ننموده اند، حال ما سعی داریم با رایزنی مشاوران زبده در این زمینه کار کنیم که درمیزان سهم اختصاص داده شده و مدیریت سدها تجدیدنظر شود.

وضع نمای شهری در کردستان و به خصوص کامیاران و دیواندره از لحاظ شهرسازی بسیار ضعیف است و جذابیتی ندارند، همچنین میزان واحدهای فرسوده در 3 شهر حوزه انتخابیه شما بسیار است و در این موارد شهرداری ها هم بسیار ضعیف عمل می نمایند، شما چه نظری دارید؟

اهمیت به حفظ ظاهر و مبلمان شهری از عوامل لازم در شهرسازی و شهر نشینی است، شهرداری و شورای اسلامی شهرها باید همکاری مستمری با مشاوران و متخصصین امر داشته باشند ، تسهیلاتی برای ایجاد نماهای مناسب ساختمان ها در نظر بگیرند و هنگام صدور مجوز ساخت حتما به نماسازی مناسب توجه نمایند، در مورد واحدهای فرسوده باید اذعان نمود که این واحدها در شهرهای سنندج، دیواندره و کامیاران بسیار هستند و از نظر امنیت جانی نیز خطرناک بوده و امکان دارد با کوچکترین مساله طبیعی یا غیر آن آوار شوند که شهرداری ها باید به این مسئله شهری نیز توجه خاصی داشته باشند.

چندین نهاد و دستگاه دولتی در شهرهای کامیاران و دیواندره به صورت نمایندگی اداره می شوند و این باعث می شود کارایی لازم و توان خدمات رسانی کافی را نداشته باشند، آیا وقت آن نرسیده که مستقل عمل نمایند؟

دیواندره وکامیاران نسبت به شهرهای دیگر توانایی این را دارند که بسیاری از ادارات و دستگاه های دولتی و عمومی مستقلا در آن فعالیت نمایند، حتما در این مورد پیگیری هایی صورت خواهد گرفت که این نمایندگی ها مستقل شوند.

نظر شما در مورد دستاوردهای سفر رئیس جمهور به کردستان چیست و آیا مطالبات مردم برآورده می شود؟

انتظارات مردم کردستان باید برآورده شود و ما نیز منتظر ایجاد تغییرات اعلام شده و دریافت اعتبارات ویژه هستیم، دولت در تحول نظام سلامت تاکنون موفق عمل نموده و درجمع بندی مذاکرات هسته ایی نیز موفقیت هایی به دست آورده است که به نفع تمام کشور می باشد؛ البته باید توجه داشت که کردستان نیازهای خاص خود را دارد که باید موردتوجه خاص و ویژه قرار گیرند که در سفر ریاست جمهوری و هیئت همراه مساعدت هایی صورت گرفته است و قطعا به توسعه کردستان کمک خواهد کرد.

وضعیت جابه جایی افراد مسئول و حذف مدیران در کردستان ادامه دارد و معمولا در انتخاب افراد جدید نمایندگان نقش چندانی ندارند،آیا مسئولین ارشد استان نظر نمایندگان مردم را نمی پذیرند یا خودتدبیری را حق خود می دانند؟

توجه به انتخاب مسئولین و مدیران در استان و شهرستان ها خود جای نقد بسیار دارد، به خصوص در بحث فرهنگی با انتخاب مدیران و مسئولین غیر بومی فضای فرهنگی به دست کسانی سپرده شده که این فضارا اصلا نمی شناسند و این خود جای بحث فراوان دارد. در فرایند انتخاب مدیران و فرمانداران استان معمولا نمایندگان نظارت دارند و سعی بر این است که در فرایند انتصابات خیلی ورود نداشته باشند مگر در موارد ضروری؛ این نظارت نمایندگان مساله مهمی است زیرا در فرایند اعتماد مردم به دولت از ایجاد دو دستگی و حتی درگیری سیاسی و جناحی جلوگیری می نماید و باعث می شود که حقوق جامعه و به خصوص فرهنگیان و هنرمندان در نظرگرفته شود.

تا چند ماه دیگر انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی شروع می شود و افراد زیادی برای کاندیداتوری خود را مهیا نموده اند، شما نیز مهیای شرکت در این کارزار انتخابی هستید؟

ابتدا باید به این نکته اشاره نمایم که در دوره قبل اینجانب خود قدم پیش گذاشتم و برای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی کاندید شدم، اما در این دوره باید نظر و رای مردم را باید دید و فضای سیاسی و اجتماعی را در نظر گرفت، اما به هرحال در طی این 4 سال برای مردم و کردستان فعالیت نموده انم و همان گونه که گفتم برای به سرانجام رسیدن چندین پروژه که مدنظرم است و نیز دیگر کارهای نیمه تمامی که هنوز به سرانجام نرسیده در فضای انتخاباتی حضور خواهم داشت.

از اینکه در این گفت و گو شرکت کردید متشکریم.

انتهای پیام/ف

 برچسب ها :

نمایندگان کردستانمجلس شورای اسلامیانتخابات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website