شنبه 26 دی 1394 / 08:19|کد خبر : 897|گروه : اجتماعی

استاندار کردستان:

باید از ظرفیت نیروهای اهل سنت در مدیریت کشور استفاده کرد

باید از ظرفیت نیروهای اهل سنت در مدیریت کشور استفاده کرد

روزنامه اعتماد در مصاحبه ای با عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان، آخرین وضعیت استان کردستان از نظر استفاده از نیروهای بومی، وضعیت توسعه و امنیت استان، مراودات با شمال عراق، عملکرد دولت در استان و وضعیت انتخابات را بررسی کرده است.

به گزارش شاهوخبر؛ "عبدالمحمد زاهدی"  استاندار کردستان در طی گفت وگویی به سئوالات مختلف این روزنامه پاسخ داده است، در زیر مصاحبه این روزنامه با استاندار کردستان را می خوانید.

وقتی آتش افروزی های داعش در منطقه آغاز شد و این هیولای دو سر یکی یکی شهرها را می بلعید تمام ایران نگران کردستان بود، این نگرانی را می شد از شایعاتی که در فضای مجازی دست به دست می چرخید به روشنی دید. شایعاتی که هر لحظه فاصله داعش را با مرزهای ایران محاسبه می کرد. حالا پس از دو سال استاندار کردستان می گوید اجازه ندادند تا داعش کوچک ترین اقدامی را در خاک ایران انجام دهد و به خوبی اوضاع را کنترل کردند. اما با همه اینها باز هم نمی توان گفت اتفاقات هولناک دو سال گذشته در کردستان بی تاثیر بوده است، این موضوع را حتی می توان در صحبت های عبدالمحمد زاهدی دریافت، آنجایی که می گوید ماجرای کوبانی مردم کردستان را به قدری متاثر کرد که این تاثر به وضوح در جامعه دیده می شد. شاید همین تاثر بود که سبب شد تا برای نخستین بار کردهای ایران بتوانند در حمایت از کردها دست به تجمع بزنند، تجمعی که استاندار غیر کرد این استان هم نه تنها در آن شرکت کرد بلکه همه مردم را هم دعوت کرد تا در این تجمع شرکت کنند و حمایت خود از مردم کوبانی را به نمایش بگذارند.

زاهدی از توسعه نیافتگی استان کردستان می گوید و دلیل آن را وجود فضای امنیتی در این منطقه می داند و از نظر او بهترین راه برای شکستن این فضا فعالیت های مدنی و دخالت دادن مردم این منطقه در اداره امور است. زاهدی می گوید اگرچه خودش کرد نیست اما هم کردستان و هم مردمانش را به خوبی می شناسد و معتقد است تساهل و فرهنگ مدارای مردم این منطقه سبب شده تا جناح های سیاسی در این استان بدون هیچ تنشی کنار هم فعالیت داشته باشند. در ادامه، گفت وگوی «اعتماد» با عبدالمحمد زاهدی، استاندار کردستان را بخوانید.

وقتی صحبت از کردستان می شود نخستین سوالی که به ذهن می رسد درمورد فرمانداران بومی و اهل سنت است. از زمانی که شما به عنوان استاندار کردستان کار خود را آغاز کردید چند درصد از فرماندارهای استان کردستان را تغییر دادید و چقدر از اهل سنت در مدیریت شهرهای این استان استفاده کرده اید؟

من ١٨ آذر ماه سال ٩٢ کار خود را به عنوان استاندار کردستان آغاز کردم و از همان ابتدا همه فرمانداران را تغییر دادم. همه کسانی که من به عنوان فرماندار انتخاب کردم کرد هستند. به غیر از یکی، سایر فرمانداران کردهای اهل استان هستند و آن یک نفر هم کرد استان دیگری است. در مجموع استان کردستان ١٠ حوزه فرمانداری دارد. از این ١٠ فرماندار ٦ تن اهل سنت و چهار تن شیعه هستند.

در سال های پیشین که بحث استفاده از نیروهای شایسته بومی به میان می آمد، برخی می گفتند برای استفاده از این نیروها مشکلاتی وجود دارد. آیا شما هم با چنین مشکلاتی رو به رو بوده اید و اساسا این مشکلات چیست؟

قطعا در میان نیروهای اهل سنت افراد شایسته زیادی از گذشته وجود داشته است. اما به دلیل فضای امنیتی که قبل از انقلاب در کردستان وجود داشته کمتر ازآنها استفاده شده است. اما به تدریج استفاده از نیروهای بومی اهل سنت آغاز شد تا به امروز که در حوزه های دیگری هم از نیروهای کرد اهل سنت در استان و سطح کشور استفاده می شود. در دولت تدبیر و امید برای نخستین بار سفیر سنی مذهب هم منصوب شد که در سفارت ایران در ویتنام مشغول به خدمت هستند. ما حتی مدیرانی را در امور بانکی در استان های شیعه نشین از اهل سنت به خدمت گرفتیم و در بسیاری از سطوح دیگر هم همین طور است. به اعتقاد من باید بستری را فراهم کرد تا این سیاست افزایش پیدا کند و از نیروهای اهل سنت که انصافا توانمند و شایسته هم هستند برای مدیریت کشور استفاده کرد. به جرات می توان گفت در میان اهل سنت نیروهایی هم وجود دارند که اگر توانمند هم نباشند اما استعداد توانمند شدن را دارند و اگر به آنها فرصت داده شود تبدیل به مدیرانی شایسته و توانمند می شوند که در پیشرفت کشور نقش آفرین خواهند بود. این کار به تدریج باید انجام شود و اتفاقا یکی از برنامه های کاری من به عنوان استاندار همین است. امروز تقریبا همه معاونان فرمانداران و بخشداران استان کردستان از افراد بومی انتخاب شده اند و عمدتا هم جوان هستند و می توانند رشد کنند و مدیران آینده این استان را تشکیل دهند. در میان معاونان من هم یک شیعه غیر بومی و دو تن دیگر کرد اهل سنت هستند.

شما به موضوع فضای امنیتی در کردستان اشاره کردید به هر حال کردستان از دوران پیش از انقلاب با مسائل خاص خود مواجه بوده است که به گفته شما این فضای امنیتی را در این شهرها رقم زده است. به عقیده شما چگونه می توان این فضای امنیتی را از بین برد و استفاده از نیروهای بومی و اهل سنت چقدر می تواند در این مسیر کارساز باشد؟

بی تردید مهم ترین اقدام برای از بین بردن این فضای امنیتی این است که زمینه پیشرفت اقتصادی و اجتماعی را در این مناطق به وجود بیاوریم و توسعه در این مناطق را در دستور کار قرار دهیم. عملکرد من در این ٢٥ ماه هم نشان می دهد که چقدر به این موضوع معتقدم و آن را جزو نخستین برنامه هایم در استان کردستان قرار داده ام و حتی در روز معارفه هم بحث توسعه استان کردستان را مطرح کردم. قبل از انقلاب سیاست این بود که استان های مرزی توسعه پیدا نکنند تا همیشه دست شان مقابل دولت مرکزی دراز باشد. در جمهوری اسلامی قطعا این نگاه وجود ندارد، منتها شرایط اولیه امنیتی از اول انقلاب و بعد در دوران جنگ با عراق فرصت توجه و سرمایه گذاری در این استان را گرفته بود. از طرف دیگر مسائلی که در آغاز پیروزی انقلاب رخ داد برای کردستان یک فضای امنیتی را در کشور به وجود آورد، با این تصور که این فضای امنیتی اجازه سرمایه گذاری در کردستان را نمی دهد. اما سفر رهبر انقلاب در سال ٨٨ به استان کردستان در واقع فصل الخطاب نگاه جمهوری اسلامی به کردستان است و ایشان کردستان را استانی فرهنگی با ظرفیت های بالا عنوان کردند که همین مساله باعث شد تا نگاه ها به این استان تغییر کند. به طور کلی در دوران جمهوری اسلامی کارهای بزرگی در این استان انجام شده است اما عقب ماندگی در توسعه به قدری بوده که هنوز هم نتوانسته آن را جبران کند و هنوز هم کردستان یک استان کمتر توسعه یافته است.

اوضاع منطقه مدتی است که به خاطر داعش متشنج است و کردستان هم نزدیک ترین منطقه ایران به این نقطه بحرانی است. اوضاع بهم ریخته منطقه چقدر در کردستان تاثیر داشته است و شما به عنوان نماینده دولت در این استان چقدر توانستید جلوی تاثیرات احتمالی را بگیرید؟

به طور کلی مردم کردستان به دلیل ویژگی های شخصیتی و روانی مخصوص به خودشان مردمی آرام و علاقه مند به هنر هستند، بنابراین طبیعتا مردم با هر خشونتی مخالف هستند و جریان داعش در کردستان ایران نتوانست هیچ حرکتی داشته باشد و در جاهایی هم که می خواست تحرک یا برنامه ضد امنیتی را داشته باشد توانستیم مقابله کنیم و اجازه ندهیم امنیت استان را به خطر بیندازند. اما واقعیت این است که در میان مردم کردستان تفکر داعش جایگاهی ندارد که نگران تاثیرپذیری آنها از این جریان خطرناک باشیم.

استان کردستان همسایه ای همنام خود در کشور عراق دارد، همسایه ای با مرز، زبان و فرهنگ مشترک. طبیعی است که میان این دو همسایه ارتباطات تنگاتنگ خواهد بود. امروز ارتباط کردستان ایران و عراق به طور کلی چگونه است؟

ایران ٢٢٧ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که کل این مرز مشترک با اقلیم کرستان عراق است و درواقع ما با دو استان کردستان عراق یعنی سلیمانیه و حلبچه همسایه هستیم. از قبل هم مراوداتی بین مسوولان کردستان عراق و ایران وجود داشته است. در طول این مدتی که من به عنوان استاندار مسوولیت داشته ام مراودات و مذاکراتی در جریان بوده است و تلاش بر این بوده که تفاهمنامه هایی که از قبل وجود داشته عملیاتی شود و بخش عمده ای از آنها در حال اجراست.

مثلا چه تفاهمنامه هایی؟

به عنوان مثال ما مشکلاتی در بخشی از مرزها برای صادرات یا مسافران داشتیم که با استفاده از همین تفاهمنامه ها حل شده است. در بخش صادرات تفاهمنامه هایی امضا یا اجرا شد که باعث توسعه صادرات ما به اقلیم کردستان شد. همین دو سه ماه پیش ٣٥ هزار تن از محصولات کشاورزی و صیفی جات نه تنها از کردستان که از سراسر ایران به کردستان عراق صادر شد. در حوزه آموزش هم اقداماتی داشتیم و امروز جوانان زیادی از اقلیم کردستان به سنندج می آیند و در مرکز آموزش های فنی دوره های چندهفته ای می گذرانند و به اقلیم کردستان بازمی گردند و به زودی دور سوم این کلاس ها آغاز خواهد شد. به طور کلی تبادل تجربیات به ویژه در بخش های فنی و کشاورزی بین دو کردستان وجود دارد که معمولا تجربه ما بیشتر است. در زمینه های منابع طبیعی و جلوگیری از آتش سوزی های فصل خشک هم همکاری های خوبی وجود داشته است.

بنابراین رابطه کردستان ایران را با کردستان عراق مثبت ارزیابی می کنید؟

بله، رابطه میان دو کردستان خوب و سازنده است. همین ماه پیش بود که استاندار حلبچه به سنندج سفر کرد و با ایشان هم توافقاتی در زمینه های مختلف انجام شد.

با همه اینها بسیاری معتقدند ایران نتوانسته از همه ظرفیت هایش در همسایگی عراق استفاده کند و با وجود اشتراکات فرهنگی بالایی که میان کردهای ایران و عراق نسبت به کردهای ترکیه و سوریه وجود دارد حضورش کمتر است. منظورم از این حضور اصلا سیاسی نیست، بیشتر تاکیدم روی صادرات و حوزه اقتصادی است در واقع ایران نتوانسته هنوز در کردستان برای خود بازاری برای صادرات دست و پا کند. اجناس ترک و به ویزه مواد غذایی به وفور در کردستان عراق وجود دارد و ترکیه به کردستان عراق به عنوان یک بازار برای کالاهایش نگاه می کند. با وجود این همه اشتراکات چرا ایران در این زمینه از ترکیه عقب مانده است؟

عمده صادرات ایران به کردستان عراق مواد لبنی، تره بار و به ویژه مصالح ساختمانی است که مدتی است به دلیل حضور داعش و ناامنی ها و مشکلاتی که در فروش نفت اقلیم کردستان به وجود آمده، درآمد نفت کم شده و حوزه عمرانی دچار رکود شده و کاهش پیدا کرده است و طبیعتا این مساله روی صادرات ما در حوزه مصالح ساختمانی تاثیرگذار بوده، به ویژه که در اقلیم کردستان سرمایه گذار اصلی دولت است و طبیعی است که به دلیل کاهش درآمد ناشی از پایین آمدن قیمت نفت و حضور داعش در مناطق نفت خیزی همچون کرکوک نتواند مثل سابق سرمایه گذاری کند.

خب این مشکل مربوط به اقلیم کردستان است و طبیعتا روی صادرات ترکیه هم اثرگذار بوده. منظور من بیشتر متوجه مسائل داخلی است. چه چیزی در داخل سبب شده تا ما نتوانیم از ظرفیت ها برای افزایش صادرات به کردستان عراق استفاده کنیم؟

در این مورد به نظر من مشکل اصلی بروکراسی است. صراحتا می گویم در حال حاضر با وجود بروکراسی پیچیده ای که در زمینه صادرات در ایران وجود دارد ما نمی توانیم با ترکیه رقابت کنیم و باید این مشکل را حل کنیم، مادامی که این مساله حل نشود ترکیه در زمینه صادرات از ما جلوتر خواهد بود. ما راهی نداریم جز اینکه قوانین و مقررات مان در حوزه صادرات را اصلاح کنیم. مساله دیگر که شاید پیش پا افتاده به نظر برسد اما بسیار تاثیرگذار این است که ما نه تنها در کردستان که در سراسر کشور با مشکلی به نام بسته بندی رو به رو هستیم و همین موضوع باعث شده ما نتوانیم با رقبا در منطقه رقابت کنیم.

به طور کلی سیاست های ترکیه در قبال داعش چه تاثیری بر کردستان گذاشته است؟

استان کردستان هیچ مرز مشترکی با ترکیه ندارد اما متاسفانه نقش ترکیه در این قضایا تاثیرگذار است و امنیت منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

در این مدت که داعش فعالیت گسترده خود را آغاز کرده و به ویژه در اوج مبارزات کردها برای بازپس گیری کوبانی خبرهایی به گوش می رسید که برخی از شهروندان کرد ایرانی هم برای مبارزه با داعش به پیش مرگه های کرد پیوسته اند. آیا شما آمار دقیقی در این مورد در دست دارید؟

ببینید پیشمرگه ها در کردستان دو بخش هستند. یک بخش مربوط به دولت اقلیم کردستان است و بخش دیگر گروه هایی که به عوامل نظامی خود می گویند پیش مرگه. در بخش اول که مربوط به اقلیم کردستان است قطعا هیچ ایرانی نمی تواند بپیوندد زیرا پیش مرگه ها در اقلیم کردستان در واقع ارتش آن اقلیم شمرده می شوند و طبیعتا کسی می تواند به ارتش یک کشور بپیوندد که تبعه آن کشور باشد، بنابراین چنین مساله ای ممکن نیست که یک شهروند ایرانی حتی با وجود کرد بودن بتواند به پیش مرگه های اقلیم کردستان بپیوندد. گروه دوم گروه هایی که معارض جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و از گذشته هم شهروندانی از ایران به آنها پیوسته اند، اما آمار مشخصی وجود ندارد.

زمانی که شما به عنوان استاندار کردستان منصوب شدید آیا وزیر کشور توصیه یا تاکید خاصی به شما برای مدیریت استان کردستان داشت؟

بیشترین تاکید آقای رحمانی فضلی روی موضوع توسعه کردستان بود که اتفاقا مهم ترین دستور کار خود من هم همین موضوع بود. تاکید آقای وزیر به قدری بود که حتی شورایی را تحت عنوان شورای توسعه کردستان با ریاست شخص خودشان تشکیل دادند. چنین شورایی در استان های دیگر وجود ندارد و این خود سندی بر این موضوع است که مهم ترین دستور کار ما برای استان کردستان توسعه این منطقه است زیرا توسعه در این منطقه راه حل بیشتر مشکلات است.

بنابراین مهم ترین دستور کار خود شما هم همین مساله است؟

صددرصد مهم ترین کار من در کردستان توسعه این استان است. ما برای از بین بردن فضای امنیتی در این منطقه نیازمند هستیم که این منطقه را توسعه دهیم و بحران های اقتصادی و بیکاری را به حداقل برسانیم. متاسفانه در کردستان درآمد پایین و آمار بیکاری بالاست و این وظیفه نظام جمهوری اسلامی است تا این مشکل را حل کند.

به طور کلی عملکرد دولت را چگونه ارزیابی می کنید؟

به عقیده من دولت با توجه به مشکلاتی که داشته عملکرد خوبی را از خود نشان داده است و آن را مثبت ارزیابی می کنم. اما اگر بخواهم به صورت اختصاصی در مورد عملکرد دولت در استان کردستان صحبت کنم باید بگویم در سال ٩٣ تخصیص اعتبارات عمرانی در سراسر کشور حدود ٦٤ درصد بود اما در استان کردستان بیش از ٧٣ درصد بود یعنی چیزی حدود ١١ درصد بیش از نقاط دیگر کشور. سفر اخیر رییس جمهور هم به استان کردستان سفر بسیار خوبی بود و اعتبارات خوبی را برای کردستان به همراه آورد به ویژه در امور زیربنایی. از سوی دیگر هنوز اعتبارات سفر سال ٨٨ رهبری برای استان کردستان وجود دارد. در سفر ایشان ٨٠٠ میلیارد تومان تعهد ایجاد شده بود تاکنون بیش از ٢٢٠٠ میلیارد تومان از آن هزینه شده و ادامه دارد. در حوزه آب از گذشته مشکلاتی وجود داشته و در حوزه کشاورزی بحران هایی وجود داشته که در دولت فعلی بخش عمده ای از مشکلات حل شد. اما در بخش صنعت توجه ویژه به استان وجود داشته. متاسفانه کردستان جایگاه خوبی در حوزه صنعت ندارد و این در حالی است که کردستان یک استان معدنی است و می تواند تولیدات خوبی برای صادرات داشته باشد. از همین رو در دولت فعلی بحث تولید زنجیره فولاد تصویب شد. یک سرمایه گذاری خارجی هم در زمینه تولید آهن اسفنجی انجام شده است. یک واحد پتروشمی هم اوایل سال آینده در کردستان به بهره برداری خواهد رسید و مجوز یک واحد پتروشیمی دیگر هم اخذ شده است. همانطور که گفتم استان کردستان یک استان معدنی است اما مطالعات کافی برای اکتشافات معدنی صورت نگرفته که ما مجوز پنج هزار کیلومتر مربع اکتشافات را اخذ کردیم و یقینا منابع بسیار غنی را شناسایی خواهیم کرد.

انتخابات نزدیک است و فعالیت های گروه ها و جناح های سیاسی در سراسر کشور بیشتر خواهد شد. اخیرا شاهد بوده ایم که در برخی شهرها اتفاقاتی رخ داد و برنامه های سخنرانی یک جناح خاص برهم خورد یا لغو شد. در هر صورت این هم بخشی از امنیت انتخابات است که همه جناح ها بتوانند برنامه های خود را داشته باشند، شما به طور مشخص چه تدابیری را برای این موضوع اندیشیده اید؟ البته می دانم که استان کردستان تاکنون با چنین مساله ای روبه رو نبوده است.

در استان کردستان هم کرد وجود دارد و هم ترک اما اکثریت با کردهاست، از سوی دیگر در این استان شیعیان و اهل سنت کنار هم بدون کوچک ترین تنشی زندگی می کنند. همین موضوع سبب شده تا مردم این منطقه در طول سالیان دراز مدارا کردن را تمرین کنند و تحمل خود را بالا ببرند و بتوانند بدون هیج مشکلی کنار هم با آرامش زندگی کنند. این نکته در جریان مسائل سیاسی این منطقه هم به وضوح خود را نشان داده است. به جرات می توان گفت بیشترین مدارا در مسائل سیاسی مربوط به استان کردستان است و حتی در سال های گذشته و در جریان انتخابات های پیشین هم تا به حال یک مورد درگیری و مسائلی که اینگونه مواقع در برخی شهرها رخ می دهد وجود نداشته است.

برای انتخابات برنامه خاصی در استان دارید؟

مهم ترین برنامه ما برای انتخابات اجرای قانون است. تمام تلاش من این است که دوران انتخابات در حوزه مدیریتی خودم قانون را به درستی اجرایی کنم و اعتماد مردم را برای بالا بردن مشارکت در انتخابات جلب کنم و این قول را به مردم کردستان می دهم که از رایشان در هر شرایطی محافظت خواهم کرد. سیاست های ما در انتخابات همانی است که بارها رییس جمهور بر آن تاکید داشته است و بی شک نظر ما هم در استان کردستان این است که همه سلایق سیاسی بتوانند وارد عرصه رقابت شوند تا بتوانیم انتخاباتی رقابتی و با نشاط و با مشارکت حداکثری مردم داشته باشیم و هر فردی که واجد شرایط رای دادن است بتواند در میان کاندیداها فردی را که از نظر فکری به آن احساس نزدیکی می کند را انتخاب کند.

در این دوره موجی از ثبت نام ها را شاهد بودیم. در کردستان چگونه بود و در مقایسه با دوره های گذشته چه تفاوتی داشت؟

کردستان هم در این دوره مانند سراسر کشور بود و موج ثبت نام ها گسترده بود. در دوره گذشته ٩٧ نفر برای انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند اما در این دوره ٢١٣ نفر. اما در این میان حضور زنان در این دوره بی سابقه بود و تقریبا رشد چهار برابری داشته. در انتخابات خبرگان هم به همین صورت بود و ٢٢ نفر ثبت نام کردند در حالی که در دوره گذشته تعداد ثبت نام ها برای انتخابات خبرگان زیر ١٠ نفر بود.

در برخی از استان ها هم مسوولان استان و هم بخشی از مردم از ترکیب هیات های اجرایی راضی نبودند. معاون سیاسی وزیر کشور هم تایید کرد که برای بیشتر استان ها و شهرها به دلیل رد صلاحیت گسترده هیات های اجرایی ناچار شدند دو بار لیست بدهند. آیا شما هم در کردستان با چنین چالشی روبه رو بودید؟

خب بالطبع ما هم مانند بسیاری از استان های دیگر همین چالش را داشتم. متاسفانه هیات نظارت بر انتخابات افرادی را برای هیات های اجرایی رد صلاحیت کرد که همگی از معتمدین و وزنه های اجتماعی استان بودند. حتی در میان این رد صلاحیت شدگان برای هیات های اجرایی افراد اصولگرا هم بودند.

دلیل این رد صلاحیت را چه اعلام کردند، به ویژه برای همین افرادی که شما می گویید اصولگرا بودند؟

نمی دانم، دلیلی را برای آن اعلام نکردند، شاید دلیل آن ارتباط این افراد با من به عنوان استاندار بوده است. اما هیات نظارت بر انتخابات برای رد صلاحیت ها در هیات های اجرایی استان کردستان هیچ دلیلی را اعلام نکرد و ما نمی دانیم علت این رد صلاحیت ها چه بوده است. اما جمعا ١١٢ نفر از معتمدین و افراد بسیار شایسته را رد صلاحیت کردند و تعدا زیادی از آنها متعلق به جران اصولگرا بودند و بخشی هم مسوولیت های بالا در استان کردستان دارند. حتی فردی را رد صلاحیت کردند که دور قبل عضور هیات نظارت استان بوده است.

وزیر کشور بارها گفته اند که برای عدم احراز صلاحیت کاندیداها با شورای نگهبان تعامل خواهند کرد، اخیرا هم گفته اند به توافق رسیده اند. آیا در مورد هیات های اجرایی هم با شورای نگهبان وارد مذاکره شدید؟

البته این کار در همه جا انجام گرفت و ما هم در اینجا وارد مذاکره شدیم. با وجود همه این اتفاق ها در مجموع ما از هیات اجرایی رضایت داشتیم و افرادی که در نهایت تایید شدند هم افراد معتمدی هستند و فرمانداران ما آنها را معرفی کرده اند. البته این طبیعی است که در برخی شهرستان ها اختلاف سلیقه وجود داشته باشد و عده ای هم از ترکیب هیات اجرایی راضی نباشند. اما در مجموع ترکیب هیات های اجرایی استان کردستان قابل قبول بود.

آیا جنگ داخلی سوریه هم به عنوان کشوری که بخشی از کردهای منطقه را در خود جای داده است، بر کردستان ایران تاثیری داشته؟

مهم ترین بحثی که در ارتباط با رخدادهای سوریه بر کردستان تاثیرگذار بود بحث کوبانی بود. جنایتی که داعش در کوبانی انجام داد بر همه مردم جهان تاثیرگذار بود اما قطعا بر رویکردها چه در ایران و چه در عراق و ترکیه تاثیر بیشتر و عمیق تری داشت. در آن ایام به خوبی می توانستیم تاثر را در میان مردم ببینیم. همین تاثر باعث شد دو اقدام عمده انجام شود. اقدام اول جمع آوری کمک های مردمی برای آوارگان و مردم کوبانی بود که با کمک سازمان های مردم نهاد و فعالان اجتماعی و جمعیت هلال احمر انجام شد. اقدام دوم مربوط به درخواست ان جی او ها و فعالان اجتماعی برای اخذ مجوز یک تجمع در حمایت از مردم کوبانی بود که با آن موافقت و به خوبی برگزار شد. این تجمع برای مردم بسیار مهم بود وبه حمدالله بدون مشکل برگزار شد و مردم راضی بودند.

آیا از مسوولان هم کسی در این تجمع شرکت کرد؟

البته، خود من در این تجمع شرکت کردم و حتی از همه مردم دعوت کردم که در این تجمع شرکت کنند و حمایت و همدردی خود را با مردم مظلوم کوبانی ابراز کنند. به اعتقاد من چنین فعالیت هایی در زمانی که مردم یک جامعه دچار تاثر و اندوه است می تواند بسیار کمک کننده باشد و کمی از درد مردم را بکاهد. کردهای ایران به شدت از ماجرای کوبانی متاثر بودند و این تنها کاری بود که می شد برای مردم انجام داد و این نخستین بار بود که یک تجمع در کردستان با هدف حمایت از کردها انجام می شد و تا به حال چنین چیزی سابقه نداشته است.

فکر می کنید چنین فعالیت های مدنی و اجتماعی چه تاثیری بر روند توسعه کردستان و شکستن فضای امنیتی خواهد داشت؟

شکی نیست که گسترش فعالیت های مدنی در توسعه تاثیرگذار خواهد بود. با بازی دادن سازمان های مردم نهاد در اداره امور، می توانیم بار تصدی گری دولت را کم کنیم و در واقع مردم را در قالب سازمان های مردم نهاد بسیج کنم تا در اداره امور دخالت داشته باشند. این بهترین و منطقی ترین راه برای پر کردن فاصله میان دولت و ملت است و در واقع دولت و ملت را یکی می کند. برای استفاده از توانمندی های مردم باید آنها را سازمان دهی کرد و بهترین روش سازماندهی مردم، سازمان های مردم نهاد است. در دولت فعلی و از زمانی که من استانداری کردستان را عهده دار شدم مجوزهای زیادی برای فعالیت این گونه سازمان ها صادر شده است. وقتی مردم خودشان وارد اداره امور شوند احساس می کنند که دیده می شوند و نظام توانمندی های آنها را قبول دارد و همین مساله تاثیر بسزایی در شکستن فضای امنیتی دارد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/فبرچسب ها :

استاندارکردستاناهل سنتکردهاشاهو

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website