شنبه 31 مرداد 1394 / 09:10|کد خبر : 89|گروه : اماکن دیدنی

اورامان دیاری ناشناخته1:

جغرافیای اورامان و گذری بر رودهای خروشان این منطقه

جغرافیای اورامان و گذری بر رودهای خروشان این منطقه

نکته قابل توجه در مورد رودهای منطقه اورامان عمق رودخانه ها نسبت به ارتفاع کوه های اطراف آن است، این عمق بسیار زیاد بوده ودارای شیب های تند و سرسام آوری هستند؛ برای مثال عمق محل تلاقی رودخانه "ره زاو" با رودخانه "سیروان" تا قله کوه بیش از هزارمتر است.

به گزارش شاهو خبر؛ اگر چه نمی توان برای  "منطقه اورامان" مرز بندی مشخص  و دقیقی ارائه داد، اما به صورت کلی می توان اینگونه تشریح کرد که  این منطقه از مشرق تا سنندج و کامیاران، از مغرب تا "شاره زور"، از جنوب تا کرمانشاه و جوانرود و از شمال تا مریوان امتداد دارد.

در تقسیم بندی های رایج  اورامان به چند بخش تقسیم شده است، که عبارتند از "اورامان تخت"، "اورامان ژاورود" و "اورامان لهون".

این قسمت بندی و بخش نمودن از اطراف کوهستان های شاهو شروع شده و از جنوب این کوه ها تا دهستان سیروان منتهی شده و از طرف دیگر امتداد آن به سلسله کوه های "ته خت" می رسد. قله این کوهستان به نام "دالانی" بیش از 2980 متر ارتفاع دارد.

جهت آن از شمال غربی به جنوب شرقی از شرق روستای "ده ره کی" می گذرد که مرزی میان اورامان ایران و عراق است؛ بخش دیگر این منطقه بین رودخانه "سیروان" و رودخانه "ره زاو" قرار گرفته که به دو نام "کوسالان" و" هه شه دول" نامی شده است.

اگر دنباله ارتفاعات جنوب مریوان را در پیش گیریم، تا  "دوآب" و شرق روستای "آلمانه" اورامان کشیده شده و کوه های "پیازدول" و"گوشخانی" با ارتفاع بسیار خود نگین این بخش هستند.

نکته قابل توجه در مورد رودخانه های منطقه اورامان، عمق رودخانه ها نسبت به ارتفاع کوه های اطراف آن است، این عمق بسیار زیاد بوده ودارای شیب های تند و سرسام آوری هستند؛ برای مثال عمق محل تلاقی رودخانه "ره زاو" با رودخانه "سیروان" تا قله کوه بیش از هزارمتر است.

همچنین تلاقی رودخانه ایی در منطقه اورامان از جمله نکات جالب توجه در علوم زمین شناسی و آبخیزداری است، به عنوان نمونه رودخانه "گرده لان" که از کوه های "قه له به رد"  ناحیه سرشیو سرچشمه می گیرد با رودخانه ایی که از دریاچه "زریوار"  کشیده شده با هم رود "مریوان" را تشکیل داده، سپس در محلی به نام "دوالان" با رودخانه ایی دیگر که از "که لاترزان" سرچشمه گرفته است تلفیق می شوند.

رودخانه فوق با عبور از تنگه "دوالان" و با طی مسیر 3 هزار متری از کنار روستاهای "سلین" و"بلبه ر" گذشته و مابین روستاهای "نوین" و"ئه سپه ریز" با رودخانه خروشان "سیروان" تلاقی می یابد و پس از گذشتن از اورامان لهون و دشت "شاره زور" وارد سد "دربه ندیخان" در کشور عراق می شود.

انتهای پیام/ف

منبع: تحقیقات، کتب و دست نوشته های اعضای انجمن ادبی بابا مردوخ روحانی "شیوا" کامیاران

 

 برچسب ها :

اورامانهورامانهه وراماناهور امان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website