چهارشنبه 28 مرداد 1394 / 11:06|کد خبر : 76|گروه : اجتماعی

توانمند سازی جوامع شهری و روستائی:

نقش تشکل های مردمی در حفظ و احیای منابع طبیعی

نقش تشکل های مردمی در حفظ و احیای منابع طبیعی

ایجاد سازمان های محلی خود می تواند به خودکفایی مالی افراد کمک نماید و مهارت و آموزش را در میان اعضا ارتقا و تنوع دهد، همچنین از این طریق شاخص های توسعه انسانی یک منطقه می تواند در خدمت حفظ محیط زیست و احیای منابع طبیعی قرار گیرد.

به گزارش شاهو خبر؛ از جمله چالش های پیش روی انسان قرن اخیر مسالی همچون "تغییرات اقلیمی"، "کمبود آب" و" بیابان زایی" است که در همین ابتدای قرن شاهد بروز و آشکار شدن این چالش ها با سرعتی سرسام آور هستیم.

نه تنها احیای جنگل ها ومراتع به فراموشی سپرده شده که حفظ آنها نیر به دغدغه و حتی در بعضی فصول سال به بحرانی برای دستگاه های اجرایی تبدیل شده است.

منابع طبیعی باعث ادامه زندگی نوع بشر بر این کره خاکی است و موارد فوق توانسته است به دغدغه جمعی در بسیاری از جوامع تبدیل شود. اما در اجتماع هایی این دغدغه یا وجود ندارد و یا با نگاهی سرد و بی تفاوت به از بین رفتن آنها نگریسته می شود.

از جمله راهکارهایی که برای مشارکت جوامع مختلف در حفظ و جلوگیری از نابودی منابع طبیعی وجود دارد ایجاد بستر مشارکت محلی و منطقه ایی مردم است، زیرا ذی نفعان اصلی خود مردم بوده و آنچه که توسط  مردم صورت می گیرد برای خود مردم است.

در بحث احیای مراتع، انتخاب عرصه، انتخاب نوع گیاه مرتعی، جمع آوری بذر کاشت نهال، نحوه کاشت، آبیاری، حافظت و دهها مورد دیگر اگر مردم و تشکل های مردمی دخالت مستقیم داده شوند و درگیر در مسائل مربوط به منابع

دستگاه های اجرایی حفظ و احیای منابع طبیعی با در نظر گرفتن نظر و رای  مردم با ین حس را تقویت نمایند که افراد احساس نمایند مالکیتی فراگیر بر این منابع داشته و خود باید در امر حفظ آن تلاش نمایند، زیرا حس مالکیت و منفعت از جمله حس های قوی برای جلب مشارکت مردمی است.

بهره گیری از پتانسیل های نهفته جوامع و تشکل های محلی و مردمی و توانمند سازی این تشکل ها باعث سامان دهی امور مربوط به محیط زیست و منابع طبیعی شده و ظرفیت های فراوانی را دراختیار دستگاه های اجرایی قرار می دهد.

باید به این نکته توجه داشت که دانش و تجربه جوامع محلی و اجتماعی به خاطر حضور در محل و ارتباط با مردم و رویارویی با مشکلات به دست آورده اند درخیلی موارد دانشی ارزشمند و منحصر به فرد است.

زیرا آنان منطقه و مشکلات را به خوبی می شناسند و بهتر از سایرین نیازها را درک می کنند، اگر همین دانش بومی و تجربی با دانش های نوین همراه گردد راهکارهای بسیاری برای مدیریت و رفع مشکلات و حتی مصائب زیست محیطی به دست می دهد.

توانمند سازی تشکل های مردمی و محلی دارای فرایندی تدریجی است که در آن به ارتقای مهارت، آگاهی، ایجاد باورو اعتمادسازی می پردازد و امکانات بالقوه ایی را برای رسیدن به اهداف مورد نظر و رفع نیازها به دست می دهد.

به وجود آوردن احساس ابراز وجود در فرد و تشکل و افزایش گزینه های پیش روی آنها، موارد دیگری برای توانمند سازی فرد و اجتماع به دست می آید که باید به این نکته نیز توجه داشت.

تشکل های محلی و مردمی چه در شهرها ایجاد شوند و چه در روستاها، به معنی به کارگرفتن افراد در فعالیت های مختلف و منفت طلبانه است، اگر در این مسیر یک گروه و یا تشکل شکل بگیرد با تسهیل گری و روش های جلب مشارکت،  پویایی و کارا بودن به آن شهر یا روستا وارد می شود.

مواردی که ذکر شد باید مورد توجه ارگان ها و نهاد های دولتی برای ایجاد تقویت تشکل ها و استفاده از آنان در موقع ضروری گردد؛ زیرا خودکفایی از طریق تفکرجمعی باعث خودکفایی در امور فردی شده و شخص چه در میان جامعه باشد و چه تنها، می تواند با کمترین امکانات و با استفاده از کمترین زمان، بهره وری را به دست آورده و کاربردی کار کند.

ایجاد سازمان های محلی خود می تواند به خودکفایی مالی افراد کمک نماید و مهارت و آموزش را در میان اعضا ارتقا و تنوع دهد، همچنین از این طریق شاخص های توسعه انسانی یک منطقه می تواند در خدمت حفظ محیط زیست و احیای منابع طبیعی قرار گیرد.

انتهای پیام/فبرچسب ها :

تشکل مردمیتشکل محلیپویایی اجتماعحفظ منابع طبیعی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website