شنبه 28 آذر 1394 / 13:00|کد خبر : 724|گروه : فرهنگی

درگفت وگو با امام جمعه کامیاران عنوان شد:

هفته وحدت از برکات اندیشه امام راحل برای دور نمودن مسلمانان از انفعال بود

هفته وحدت از برکات اندیشه امام راحل برای دور نمودن مسلمانان از انفعال بود

براساس رهنمودهای اسلامی و اندیشه های امام راحل(ره) و آراء و نظریات اجتماعی، فرهنگی و دینی اندیشمند و متفکربزرگ جهان اسلام حضرت آیت الله خامنه ایی، می توانیم منش و روش پیامبر عظیم الشأن اسلام را درک کنیم و با معرفی این نوع تفکر به جهان غرب، از هرگونه سوءبرداشت و سوء استفاده ابزاری از اسلام و اندیشه اسلامی جلوگیری نماییم.

به گزارش شاهوخبر؛ ماموستا "توفیق قربانی" امام جمعه کامیاران به مناسبت میلاد خاتم النبیین وآغازهفته وحدت در گفت وگو با خبرنگارشاهوخبر به بررسی علل نامگذاری این هفته وتبیین نظریات خود دراین باره پرداخت؛ حاصل این گفت وگو به این شرح است:

سخن اول؛

درابتدا سلام ودرود خویش را به ساحت مقدس انبیاء الهی و بخصوص آخرین رسول الهی "محمدمصطفی"(ص) تقدیم می دارم و درود خدا بر معمار بزرگ جمهوری اسلامی ومبتکر وحدت میان مسلمانان "حضرت امام خمینی"(ره) که باعث شدند این یگانگی به مناسبتی مبارک در میان مسلمانان تبدیل شود.

درقرآن مجید درباره جایگاه و مقام حضرت رسول(ص) نکاتی آمده است، دراین باره توضیحاتی بیان دارید.

خداوند درقرآن کریم در آیه های مختلف درباره جایگاه و سیر رسالت پیامبر اعظم(ص) نکاتی را گوشزد می نماید تا بندگان ایمان دار به آنها توجه کرده، شأنیت و مقام خاتم پیامبران را درک نمایند؛ از جمله در آیه ایی آمده است که "ما شما را فرستادیم که رحمت وبرکت برای عالمیان باشید." در این آیه "عالمیان" خطابی به جمیع مخلوقات الهی است و صرفا شامل انسان نمی شود. تمام موجودات اعم از جامدات، جانداران و فرشتگان را شامل می شود؛ همین آیه به قدرکفایت ابهت، عظمت، شایستگی و... پیامبراسلام را متبین می سازد.

تأثیرات اعلام ایام مبارک میلاد پیامبر(ص)به عنوان هفته وحدت چه تأثیری در میان جامعه اسلامی داشت؟

با اعلام ایام میانی دو روایت مختلفه از میلاد مسعود منجی عالم بشریت(ص) به نام "هفته وحدت"، علاوه بر تقویت پایه های بنیادی نظام اسلامی ومردمی جمهوری اسلامی در ایران، بنیه های دینی و آیینی در جهان اسلام نیز قوام یافته و تقویت شد؛ این از برکات تفکر واندیشه امام راحل(ره) برای دور نمودن مسلمانان از انفعال بود که اکنون قدرت و توانایی مبانی اسلامی را درسراسر جهان شاهد هستیم.

ایام هفته وحدت خاص ملت مسلمان ایران نیست و دیگر ممالک اسلامی نیز این روزها را گرامی میدارند، نظرشما در این باره چیست؟

طبعا اینگونه است؛ به اتفاق فریقین، میلاد حضرت محمد(ص) در همین روزها و ایام هفته  وحدت می باشد.امام راحل براساس اندیشه و مرام دینی و سیاسی که داشتند وهمچنین برای زنده شدن فرامین قرآنی، هفته وحدت را اعلام نمودند و این ایام را به روزهایی برای نکوداشت اتحاد میان مسلمانان قرار دادند؛ به گونه ایی که از همان ابتدا تاکنون هفته وحدت در سراسر جهان اسلام و در ممالکی که مسلمانان در آن زیست می نمایند بزرگ داشته می شود و برنامه های متنوع و آیینی فراوانی برگزار می شود.

از چه راه هایی می توان از سوء برداشت های فرهنگی و سیاسی از اسلام جلوگیری نمود؟

پیامبر اسلام، رسول رحمت و نور است که دین و آیین اسلام را ورای انسانیت در نوع بشر اعلام نموده است، مسلمانان جهان براساس رهنمودهای اسلامی و اندیشه های امام راحل(ره) و آراء و نظریات اجتماعی، فرهنگی و دینی اندیشمند و متفکربزرگ جهان اسلام حضرت آیت الله خامنه ایی، می توانند منش و روش پیامبر عظیم الشأن اسلام را درک کرده و با معرفی این نوع تفکر به جهان غرب، از هرگونه سوءبرداشت و سوء استفاده ابزاری از اسلام و اندیشه اسلامی جلوگیری نمایند. جهان غرب و استکبار در پی آن هستند که دین مبین اسلام را به گونه ایی که خود می خواهند به افکار عمومی دنیا معرفی نمایند، می خواهند  اسلام را دینی خشن، تروریست پرور و سطحی نگر نشان داده و متاسفانه برخی سردمداران کشورهای اسلامی با این تفکر شیطانی و عوامفریبانه همراه شده اند؛ البته خداوند بزرگ خود نگه دار دین خاتم است و ملت های اسلامی آگاه تر از این هستند که در گرداب گول زننده اجانب گیر بیفتند.

شما چه راهکاری برای معرفی شخصیت پیامبر رحمت(ص) ارائه می دهید؟

بهترین نوع آشنایی نسل جوان با پیامبر اعظم(ص) کنکاش در سیر و سلوک این رهبر و مقتدای دینی و درک شخصیت آسمانی و روحانی ایشان است. باید زیبایی های دینی و نرمش اسلامی را از طریق برنامه های فرهنگی و اجتماعی به نسل جوان معرفی نمود تا از مظاهر غربی و منحط دوری نمایند. همه باید بدانیم که شخصیت پیامبر نزد خداوند متعال از تمام کائنات منزه تر و با عظمت تر است، پروردگار متعال در حدیثی قدسی موکدا تاکید می دارد که اگر به خاطر محمد(ص) نبود یقینا کائنات را به وجود نمی آورد و به خاطر دوستی این پیامبر بوده که جهان خلق شده است. اینک چه وظیفه ایی برتر و بزرگ تر از این داریم که برای شناخت شخصیت متعالی پیامبر تلاش کنیم و نگذاریم تا رهروان شیطان چهره رسول رحمت را به گونه ایی دیگر معرفی نمایند.

سخن آخر؛

هفته وحدت بستری برای شناخت بیشتر پیامبر گرامی، راه و روش و طریقت ایشان است. مسلمانان اعم از سنی و شیعه با اتحاد و یگانگی که مدنظر اسلام بوده و امام راحل نیز بر آن تاکید داشته اند، می توانند از دره های شیطان گذشته و درگذرگاه مصائب استکبار با پیروزی برون آیند، راه خیر و نیکویی، صلح، آسایش، ایمان و رحمت را پیموده تا به سرمنزل مقصود برسند.

انتهای پیام/فبرچسب ها :

هفته وحدتاندیشه امام راحلامام جمعه کامیارانشاهو

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website