شنبه 22 اسفند 1394 / 07:14|کد خبر : 608|گروه : اقتصادی

در گفت وگو با کارآفرین برتر کامیارانی عنوان شد:

اهتمام به کار و استفاده از ظرفیت های کارآفرینی می تواند جایگزین خوبی برای سرمایه باشد

اهتمام به کار و استفاده از ظرفیت های کارآفرینی می تواند جایگزین خوبی برای سرمایه باشد

از طریق سازمان بسیج سازندگی تحت عنوان تسهیلات اقتصاد مقاومتی توانستم سرمایه اولیه را تهیه نمایم و اقدام به خرید مواد اولیه، قفسه های لازم و انواع دستگاه های گرمایی و رطوبت ساز لازم نمایم.

به گزارش شاهو خبر؛ با رشد بنگاه های زود بازده و ایجاد مشاغل کوچک و خانگی در طی چند سال اخیر، شاهد روی آوردن افراد ساعی و کوشا به  بازار تولید و عرضه بوده ایم؛ بازاری که با وجود تحریم های ظالمانه از یک سو و سو استفاده بسیاری دیگر برای به نابودی کشاندن آن، به علت ایجاد بستر اقتصاد مقاومتی توانست به پاخاسته و دوباره شکوفا شود و به ایجاد و استحکام پایه های اقتصادی کمک نماید. در گفت وگو با کارآفرین برتر در زمینه پرورش قارچ خوراکی در استان کردستان بیشتر در این باره سخن خواهیم گفت:

ضمن معرفی خود، درباره رتبه برتری که در زمینه کارآفرینی به دست آورده ایید توضیحات لازم را بیان نمایید.

"احمد اسدی" هستم، مدت 21 سال است که به عنوان معلم دینی و عربی در آموزش وپرورش کامیاران خدمت می نمایم. 2 فرزند دارم و با همسرم "مرضیه فلاحی" که ایشان نیز معلم هستند، در اوقات فراغت به پرورش قارچ خوراکی اشتغال دارم؛ به علت ایجاد شغل برای 22 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم و استفاده از سرمایه ایی کم برای به دست آوردن سود چند برابر، در طی سال جاری به عنوان کارآفرین برتر استان در زمینه تولید قارچ خوراکی معرفی شدم.

با توجه به مشغله کاری، چگونه به پرورش وتولید قارچ روی آوردید؟

از دوران کودکی به پرورش گیاهان خوراکی و به خصوص قارچ علاقه وافری داشتم و به این خاطر با اکتساب اوقات فراغت در طول چندسال اخیر بالاخره تصمیم گرفتم به آرزوی خود جامه عمل پوشانده و این ماده خوراکی و خوشمزه را تولید نمایم.

علاوه بر خواسته خود، آیا مشوق یا مشاوری در این زمینه داشتید؟

طبعا خواسته و آرمان درونی بزرگترین مشوق شخص برای انجام کارها می باشد و در کنار این ازیکی از دوستان به نام "حیدرابراهیمی" که در زمینه پرورش و تولید انواع قارچ های خوراکی فعالیت دارد برای شروع به کار مشورت گرفتم؛ در ابتدای کار در زیر زمین منزل مسکونیم که حدود 24 متر مربع مساحت دارد کار پرورش قارچ را آغاز کرده و با نصب قفسه در 3 طبقه مجزا عملا زیرزمین خانه ام را به مزرعه ایی برای تولید دوره ایی نزدیک به 1 تن قارچ  تبدیل نمودم.

قطعا هر کاری چه بزرگ یا کوچک به سرمایه ایی قلیل یا فزون نیاز دارد، شما سرمایه اولیه را چگونه تهیه کردید؟

سرمایه گرچه برای شروع هر کاری مهم است، اما اهتمام به کار و استفاده از ظرفیت های کارآفرینی می تواند جایگزین خوبی برای سرمایه باشد. چون که برای تهیه مواد اولیه و ساماندهی مزرعه به اعتبار نیاز داشتم لذا از طریق سازمان بسیج سازندگی تحت عنوان تسهیلات اقتصاد مقاومتی توانستم سرمایه اولیه را تهیه نمایم و اقدام به خرید مواد اولیه، قفسه های لازم و انواع دستگاه های گرمایی و رطوبت ساز لازم نمایم. همچنین کارگاه دیگری با شراکت حیدرابراهیمی در روستای لاین راه اندازی نمودم و بدین گونه علاوه بر راه اندازی مزرعه ابتدایی، کار پرورش قارچ راگسترش دادم.

چرا زیر زمین منزل مسکونی را برای مزرعه پرورش قارچ انتخاب کردید؟

علت انتخاب زیر زمین خانه ام بیشتر به این خاطر بود که با وجود گرمایی که در این محیط وجود دارد دیگر نیاز آن چنانی به تولید گرما و رطوبت وجود ندارد. این خود تجربه ایی برای بهینه مصرف کردن انرژی  می باشد، زیرا با وجود گرما و رطوبت طبیعی، در مصرف الکتریسیته، گاز و آب صرفه جویی وافری می شود.

هر کار تولیدی علاوه بر مشکلات درونی خود دچار مسائل بیرونی نیز می شود و ممکن است مشکلاتی سر راه آن قرار گیرد، پرورش قارچ  نیز از این مشکلات به دور نیست. شما با چه مصائبی روبرو هستید؟

 به طورحتم همه کارها مشکلات خود را دارند و در طول مسیر راه اندازی و تولید با مخاطراتی روبرو می شوند. اما بزرگترین مشکل در تولید و پرورش قارچ در کُردستان، وجود واسطه های تهیه مواد اولیه و همچنین تقلبی بودن این مواد است، به علت اینکه مراکز تولید مواد اولیه بیشتر در اطراف "ورامین" قرار دارند و با کامیاران فاصله زیادی دارد، ما اجبارا از طریق واسطه ها ودلالان اقدام به خرید کرده و تمام مواد لازم مانند خاک، بذر و کمپوست از این طریق تهیه می شود.

علاوه بر کارگاه های شما آیا در مناطق دیگرکامیاران مراکز پرورش قارچ وجود دارد؟

دراین شهرستان کارگاه های مختلفی برای تولید قارچ راه اندازی شده و استقبال ازخود اشتغالی و تسهیلات اقتصادمقاومتی باعث روی آوردن افراد به تولید و پرورش انواع مواد خوراکی از جمله قارچ شده است، کارگاه هایی در شیروانه، بوانه، گشکی و لاین برای پرورش قارچ راه اندازی شده و تولیداتی در این زمینه دارند، اما بیشترین تولید را ما داریم و در میانگین 3 ماهه پرورش و تولید، نزدیک به 1 تن قارچ را روانه بازار مصرف می کنیم.

با راه اندازی کارگاه های پرورش قارچ، برای چند نفرامکان اشتغال به وجود آورده اید؟

در 2 کارگاهی که دایر کرده ام حدود 6 نفر مستقیما به کار گمارده شده اند و برای این افراد شغلی با درآمد خوب ایجاد شده است؛ همچنین به صورت غیر مستقیم بالغ بر 16 نفر دیگر امکان اشتغال دارند، یعنی با تاسیس چنین کارگاهی می توان علاوه بر ایجاد شغل برای خود و خانواده، به استحکام پایه های اقتصاد مقاومتی در منطقه کردستان کمک کرد و شغل ایجاد نمود.

چه توصیه ایی برای اشخاص جویای کار دارید؟

توصیه ایی که دارم بیشتر برای جوانان جویای کسب وکار است.برای منتفع شدن از دسترنج خود و سروسامان دادن به وضعیت کاری خویش می توانند از طریق بسیج سازندگی و یا راه ها و راهکارهای دیگری که بتوان به اشتغال رسید اقدام نمایند. همه باید دست به دست دهیم تا ریشه های بیکاری را خشک نماییم. من حاضرم تجربه های خودم را بدون هیچ چشمداشتی در اختیار جوانان قرار دهم تا ایجاد اشتغال شود و حتی در این باره به آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ایی جهت همکاری پیشنهاد داده ام تا جوانان بتوانند با تولید همراه شوند. امیدوارم روزی شاهد شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد کشورمان باشیم.

 

انتهای پیام/ف برچسب ها :

پرورش قارچکارآفرین کامیارانیاقتصادمقاومتیشاهو

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website