سه شنبه 26 آبان 1394 / 12:20|کد خبر : 558|گروه : اقتصادی

درگفت و گو با رئیس جهادکشاورزی کامیاران عنوان شد:

آلودگی باغ های میوه به آفت «مگس مدیترانه ایی» و راهکارهای مبارزه با این میهمان ناخوانده

آلودگی باغ های میوه به آفت «مگس مدیترانه ایی» و راهکارهای مبارزه با این میهمان ناخوانده

رئیس جهادکشاورزی کامیاران گفت: مهمترین اندام گیاهی که در انتقال و گسترش آفت نقش دارد میوه درخت است كه با آن تخم و لارو منتقل می شوند. شفیره آفت می تواند توسط خاک به تنهایی و یا چسبیده به ریشه میزبان منتقل شود و حشرات کامل با پرواز خود می توانند دامنه انتشار آفت را گسترش دهند.

به گزارش شاهو خبر؛ "مگس مدیترانه ایی" یکی از آفت های خطرناک است که مبدایی آفریقایی دارد و از قرن 19 به بعد در بسیاری از کشورها انتشار یافته است.این مگس تا سال 1354 جزء آفت های قرنطینه ایی ایران به حساب می آمد و اولین بار در پاییز همین سال خسارت لارو این مگس در باغ های هلوی مشهد گزارش شده است. در سال 57 بر اثر سرمای شدید نسل این آفت در ایران منقرض شد و نیز منع واردات میوه از سال 58 باعث عدم ورود این مگس به کشور شد. در طی سال جاری دوباره این افت وارد قسمت هایی از ایران شده است. با توجه به حمله آفت مگس میوه به باغ های شهرستان کامیاران ونابودی بسیاری از ثمرهای درختان، دراین باره با "بهرام کوشکی" رئیس جهادکشاورزی  کامیاران گفت و گویی انجام داده ایم که در ادامه می آید:

نحوه خسارت آفت و روش های انتقال آن به چه صورتی است؟

کوشکی: از جمله  خسارت هایی که این آفت وارد می کند، تغییر رنگ در محل تخم ریزی مگس بر روی میوه می باشد و نیز پوسیدگی میوه در اثر تغذیه كرم يا لارو آفت است که  ریزش شدید و نابجای  میوه را به دنبال دارد؛ مگس مدیترانه ایی با وسائل مختلف و توسط اندام های گیاهی آلوده می تواند منتقل گردد. مهمترین اندام گیاهی که در انتقال و گسترش آفت نقش دارد میوه تولیدی درخت است كه با آن تخم و لارو  منتقل مي شوند.البته شفیره آفت می تواند توسط خاک به تنهایی و یا چسبیده به ریشه میزبان منتقل شود و حشرات کامل با پرواز خود می توانند دامنه انتشار آفت را گسترش دهند.

ظاهرا این مگس امسال برای اولین بار وارد ایران شده است و حتما مشخصات خاصی دارد، آیا دراین باره تحقیقاتی شده است؟

کوشکی: با توجه به شناسایی این مگس و تحیقات صورت گرفته درباره آن، مگس بالغ به طول 5-4 میلی متر به رنگ زرد، سفید وسیاه با سری زرد رنگ وبزرگ با یک نوار قهوه ای روشن، چشم های مرکب قرمز ارغوانی براق و سینه ای زرد و سیاه رنگ پوشیده از موهای نرم است، مگس دارای يك جفت بال شفاف با سه نوار جدا از هم که نوار اول آن عریض و طلائی رنگ و نوار دوم دراز و پهن و طلائی رنگ و نوار سوم کوتاه تر است. شکم آفت زرد رنگ و دو نوار عرضی خاکستری  در قسمت پشت ديده می شود. پاها به رنگ زرد کم رنگ بوده و اندازه بدن حشره ماده به علت وجود تخم ریز، بزرگتر از حشره نر می باشد. 

با توجه به اینکه این مگس قبلا در منطقه کامیاران وجود نداشته از چه طریقی وارد باغ ها شده است؟

کوشکی: با توجه به تحقیقات انجام شده این مگس که به نام مگس مدیترانه شناخته می شود از طریق میوه های وارداتی و به خصوص قاچاقی وارد باغ های استان کردستان و همچنین منطقه کامیاران شده است.

آیا در دیگر مناطق کشور و درمیان باغ های میوه این مگس حضور دارد؟

کوشکی: قاچاق میوه در سایر استان ها وجود دارد و طبعا این مگس نیز همراه با این میوه ها وارد می شود ، به خصوص در استان های شمالی و استان های غربی کشور حضور این مگس آفت خیز گزارش شده است.

مگس مدیترانه ایی به چه نوع میوه هایی علاقه دارد؟

کوشکی: این مگس به انواع میوه ها حمله ور شده و میزان خسارات وارده با توجه به میوه ها فرق دارد و ممکن است در باغی 20% باشد، اما در باغ دیگری به 70% نیز برسد؛ اما بیشترین علاقه مگس مدیترانه ایی به میوه های آبداری چون هلو، انار و شلیل است و در منطقه کامیاران بیشترین خساران ناشی از این چند میوه می باشد.

زمان حضور این آفت در میان باغ ها چه مدت است؟

کوشکی: مگس مدیترانه ایی دارای نسل های متمادی است و بین 4 تا 5 نسل زادو ولد دارد و هر نسل نزدیک به 1 ونیم ماه طول زندگی دارد، حضور این آفت از ابتدای بهار گزارش شده و تا همین ماه جاری در میان باغ ها حضور داشته است.

برای اینکه بتوان نسل این میهمان ناخوانده را منقرض کرد چه تدابیری در نظر گرفته اید؟

کوشکی: دشمن اصلی این آفت سرما می باشد، شفیره مگس مدیترانه ایی در زیر خاک مانده و خود را به بهار سال آینده می رساند، اما اگر سرما به آن برسد از بین می رود و بهتر است باغداران با زیرورو کردن خاک درختان باعث مرگ این آفت شوند.

علاوه بر این مورد چه راهکارهای دیگری برای مبارزه ابتدایی با این آفت در نظر گرفته شده است؟

کوشکی: اگر امسال مبارزه قطعی با این مگس صورت نگیرد در سال آتی شاهد حضور تعداد بیشتری از آن خواهیم بود، پس باید از طریق بیولوژیک و بهداشتی نمودن باغ های میوه از راه های اعلام شده شاهد نابودی این آفت باشیم.

مگس مدیترانه ایی چگونه از میوه ها تغذیه می کند؟

کوشکی: آفت مگس مدیترانه ایی گوشت میوه را می خورد و بعد از آن ترشحاتی روی میوه خورده شده باقی می گذارد که اگر همین میوه های آلوده جمع آوری نشود، آلودگی به سایر محصول سرایت کرده و تمام ثمر را از بین می برد.

راهکار اولیه در باغ های میوه برای مبارزه مستقیم با این آفت چیست؟

کوشکی: از جمله راه های پیشنهاد شده این است که باغداران میوه های آلوده را در نایلون ها یا کیسه های نایلونی ریخته و تا زمان از بین رفتن آنها نایلون را باز نکنند، این راهکار عملی برای از بین بردن آفت و میوه های آفت زده است.

انتهای پیام/ف  برچسب ها :

مگس مدیترانه اییباغ های کامیارانآفت میوهشاهو

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website