پنجشنبه 22 مرداد 1394 / 09:44|کد خبر : 53|گروه : ادبی

معرفی کتاب:

یوسف بیلواری کتابی درباره تاریخ نانوشته عهد صفوی دردشت کامیاران

یوسف بیلواری کتابی درباره تاریخ نانوشته عهد صفوی دردشت کامیاران

این کتاب تاریخی مربوط است به اوضاع منطقه در طی قرن دهم هجری که در آن دوران "قلعه پالنگان" دارالملک حکومت اردلان بوده و "خان احمدخان"(1025-1046 0.ق) والی حکومت بوده است.

به گزارش شاهو خبر؛ "یوسف بیلواری" عنوان کتابی ست که "رستم علیخانی" آن را از دل تاریخ منطقه کامیاران بیرون کشیده، مکتوب نموده و "انتشارات کالج" آن را منتشر نموده است.

این کتاب با توجه به عدم تمایل به چاپ آثار توسط خود نویسندگانی که در این شهر زندگی می کنند بسیار ستودنی است و خوانند به واسطه آن با شخصیتی شاعر و خواننده دوره صفوی آشنا می شود.

علیخانی مولف کتاب در این باره اظهار می دارد: جریان کتاب مربوط است به اوضاع منطقه در طی قرن دهم هجری که در آن دوران "قلعه پالنگان" دارالملک حکومت اردلان بوده  و "خان احمدخان"(1025-1046 0.ق) والی حکومت بوده است.

وی درباره بستر تاریخی این کتاب می افزاید: کامیاران در بستر جغرافیایی آرمیده که تاریخش با نام های تاریخی دیگری چون "دشت کامیاران"، "بیله وار" و حتی منطقه "کلیایی" گره خورده است، اما در این میان، بیله وار بخش جداناشدنی از این بستر بوده و هست.

وی در ادامه بیان می دارد: شهر کامیاران خلف و میراث دار تاریخی بس کهن است که از "قلعه باستانی پالنگان" در دامنه "کوه های شاهو" تا "دشت بیله وار" و محال "سورسور"، "گاوررود"، "امیرآباد" و"موچش(موژه ژ)" را صاحب است؛ این دشت کهنسال دیرینه گی اش را مدیون "توبره ریز(تروه ریز)"، "تیانه"، "پالنگان"، "الک" و دهها نقطه باستانی دیگر است و "کتیبه تنگی ور" نماد استقامت تاریخی این سرزمین است.

علیخانی درباره کتاب "یوسف بیلواری" می گوید: در بسیاری متون تاریخی از شخصیت های فراوانی از سرزمین کامیاران نام برده شده است، اما متاسفانه تنها در "میژوی ئه ده بی کوردی" و"سیرالاکراد" از این شاعر بیلواری اسمی برده شده و دیگر تقریبا مهجور مانده است.

این نویسنده کامیارانی می افزاید: "عباس یاسکه" شاعر نامی دربار "خان احمدخان"  والی کردستان بوده و به دلیل ارتکاب جرمی از صفحات تاریخ اردلان حذف شده است، این بی مهری سبب شده که از آن همه اشعاری که سروده تنها نعتیه ایی از وی بر جا بماند.

کتاب "یوسف بیلواری شاعر و خواننده عهد صفوی" در 40 صفحه توسط انتشارات علمی کالج سنندج طبع شده است و در فروشگاه های کتاب در دسترس علاقمندان است.

انتهای پیام/فبرچسب ها :

بیلوارعباس یاسکهعباس بیلواریتاریخ کامیاران

نظرات کاربران :

برزان مجیدی [جمعه 23 مرداد 1394 | 12:37] پاسخ

تشکر از تلاشتان برای زنده کردن تاریخ این سرزمین

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website