دوشنبه 19 مرداد 1394 / 10:11|کد خبر : 41|گروه : اقتصادی

در گفت و گو با رئیس اداره جهاد کشاورزی کامیاران عنوان شد:

نقش سدها در تأمین آب کشاورزی شهرستان کامیاران/ انجام تعهدات مربوط به انتقال آب به مزارع کشاورزی

نقش سدها در تأمین آب کشاورزی شهرستان کامیاران/ انجام تعهدات مربوط به انتقال آب به مزارع کشاورزی

با توجه به مطالعات انجام یافته در حال انتقال آب سد زیویه به مزارع کشاورزی از طریق روش ثقلی می باشیم که دیگر از روش پمپاژ سنتی استفاده نشود، در آینده نیز با شناسایی کشاورزان بهره بردار، خطوط فرعی به دیگر مزارع کشیده خواهد شد.

به گزارش شاهو خبر؛ در اوایل فصل بهار طی مصاحبه ایی با مهندس "بهرام کوشکی" رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان کامیاران وضعیت کشاورزی و زراعت این منطقه مورد بحث قرار گرفت و حال بعد از فراز و نشیب های فراوانی که درباره کم آبی و دیگر مشکلات زارعان پیش آمده است، بار دیگر در دفتر وی حاضر شده تا درباره وضعیت سدهای منطقه کامیاران و نقش آنها درآبیاری زراعت، باغداری و سایر موارد مربوط به حیطه کار این اداره با وی گفت و گو نماییم که ماحصل آن بدین شرح است:

با وجود بهره برداری از آب سدهای شهرستان، متاسفانه کم آبی و حتی بی آبی درزراعت و باغداری مشهود بود و بهره برداران از عدم اختصاص سهم در نظر گرفته گله مند بودند، آیا علت این گله مندی را درک نموده اید؟

در حال حاضر2 سد احداث شده "گاوشان" و"زیویه" در شهرستان کامیاران داریم، که از آب سد گاوشان بیش از 5 هزار هکتار زمین های دیمی که به آبی تبدیل شده اند استفاده می برند، البته کم آبی به علت های گوناگون و از جمله نبود بارش نزولات جوی وجود داشته و برای جبران تا حد امکان از آب پشت سدها بهره برداری شده است تا کشاورزان و باغداران محصولات خود را به عمل آورده و برداشت نمایند. بر این اساس حتی 2هزار و800 هکتار زمین دیم شهرستان که باید از طریق وزارت نیرو به آبی تبدیل شوند نیز حذف گردیده، زیرا آب سد کاهش یافته و فعلا امکان آبیاری از این طریق وجود ندارد.

در تبدیل زمین های دیم به آبی جهاد کشاورزی چه نقشی داشته است؟  

این اداره دارای تعهدات خاص خود در این زمینه می باشد که بر همین اساس از 5 هزار هکتاری که  از طریق کانال های آب سد گاوشان به آبی تبدیل شده اند، بیش از1 هزار و 500 هکتار را در روستاهای "ماراب، "الک"، و "الک کهنه" که در طرح "ب2" انجام یافته است را اداره جهاد کشاورزی به صورت صددرصدی اجرا نموده است. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در ناحیه "ب1" نزدیک به 3 هزار و 500 هکتار از تعهدات وزارت نیرو بوده که تاکنون آن را به سرانجام نرسانیده است و لوله های 700 هکتار جاگذاری شده که هنوز به مرحله اجرا نرسیده و طرح متوقف شده است.

آیا در مورد زمین های غرب شهرستان و بهره وری از آب سد زیویه نیز اقداماتی صورت گرفته است؟

قرار براین بوده که از طریق این سد 1 هزار و 780 هکتار زمین دیم به آبی تبدیل شود که تاکنون 640 هکتار آن محقق شده است؛ با توجه به مطالعات انجام یافته در حال انتقال آب به مزارع کشاورزی از طریق ثقلی می باشیم که دیگر از روش پمپاژ سنتی استفاده نشود. در آینده نیز با شناسایی کشاورزان بهره بردار، خطوط فرعی به دیگر مزارع کشیده خواهد شد. سهم باغات منطقه از آب سد زیویه به مقدار366 هکتار بوده که به صورت قطره بارانی اجرا می شود و نیز 270 هکتار به همین روش برای آبیاری زراعت گندم و جو استفاده می شود.

ویژگی های روش ثقلی برای آبیاری کشاورزی چگونه است؟

این روش نیاز به برق ندارد، زیرا پمپاژی صورت نمی گیرد و تمام هزینه های راه اندازی آن صددرصد از طریق بخش دولتی پرداخت می شود؛ با تشکیل تعاونی ها در مناطق کشاورزی و روستایی افراد می توانند در این طرح سهیم شده و از آب سد بهره برداری نمایند.

آیا تقسیم بندی درموارد استفاده از آب سد زیویه انجام گرفته است؟

از صددرصد آب سد زیویه برای امور زراعتی و کشاورزی استفاده می شود، از این مقدار 40% به زراعت و باغداری عادی منطقه اختصاص یافته، 40% دیگر به محصولات  با مصرف آب کمتر مانند کلزا، گندم و جو و 20% باقی مانده نیز برای سایر محصولات پر مصرف مانند یونجه و ذرت و... در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/فبرچسب ها :

سد گاوشانسدزیویهکشاورزی کامیاران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website