پنجشنبه 25 تیر 1394 / 14:05|کد خبر : 37|گروه : ادبی

کامیاران برای من نوستالژی درونی است

کامیاران برای من نوستالژی درونی است

دلایل عدیده ایی برای تعطیلی انجمن ها وجود دارد، از جمله بها ندادن به هنر و هنرمند است و ازهمه مهم تر نبود اعتبارات کافی برای کار در این وادی.آشتی دادن هنرمندان با بی مهری هایی که به آنان در گذشته شده کاری سخت اما دست یافتنی است که امیدوارم به مشت آید.

به گزارش شاهو خبر، در غروب پاییزی کامیاران، میهمانان جشنواره منطقه شعر کوردی "پرژه" تک به تک یا گروهی به فرهنگسرای ارشاد می آمدند تا چند شب و روز را در این شهر شناخته شده و ناشناخته بگذرانند و در جشنواره ایی که بعد از سالها شاعران کورد را با هر سبک و قالبی و با هر نوع تفکر و اندیشه ایی به دور هم جمع می نمود شرکت نمایند. با ورود شاعران منتخب شهر کوهدشت و گروه موسیقی که از این شهر که در لرستان لهجه لکی را به خوبی از گزند روزگاران حفظ نموده اند، اتاق های مهمانسرای فرهنگسرا جنب و جوشی به خود گرفته بود و در این میان حضور شاعر لکی سرا "اسدالله آزادبخت" خود غنیمتی بود و نعمتی؛ چرا که وی هم موسیقی لکی ولری را می شناسد و هم سال های مدیدی است که در خدمت شعر لکی در لرستان بوده و اشعار وی از چنان استواری و موسیقی لبریز است که تو گویی بلوط های کوهپایه های اطراف کوهدشت را به ساز و آوازی میهمان است...، وحال روزگار چرخنده بعد از 3 سال دوباره اسدالله آزادبخت را به شهر کامیاران گسیل داشته و این بار نه در کسوت شاعری میهمان، که خود میزبان شده، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر را بر عهده دارد؛ گرچه انتخاب وی از سوی مدیرکل استان به عنوان رئیس ارشاد کامیاران مخالفت های زیادی را به دنبال داشت، اما برعکس نظر ودیدگاه مسئولین و سیاسیون، بیشتر هنرمندان از این انتخاب زیرکانه خرسندند، زیرا بالاخره کرسی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد به کسی سپرده شد که خود از جنس هنر، فرهنگ و ارشاد است و می دانست "هنر برتر از گوهر آمد پدید" و می داند که "هنرمند هر جا رود قدر بیند و بر صدر نشیند" و خواهد دانست که " این شهر بدون هنرمندان، نویسندگان و دلسوختگان فرهنگی، برهوتی بیش نخواهد بود". برای آشنایی بیشتر با این فرهیخته دیار کوهدشت، گفت و گویی با وی انجام داده ایم که می آید:

شاهو خبر: "اسدالله آزادبخت" در دیار لکستان و لرستان، نامِ آشنایی است و چندین سال است که در کُردستان نیز رنگ و بوی شعر شما را مردمان این دیار حس می کنند، اما به مانند همه گفت و گوها تقاضا داریم خود را برای کاربران و خوانندگان ما معرفی نمایید؟

آزادبخت: درلابه لای درختان بلوط زاگرس و در سایه سار دیوارهای کاه گلی شهر کوهدشت به دنیا آمدم؛ درآن دوران اطراف شهر را درختان بلوط فراگرفته و کوهدشت به قدری کوچک بود که همه همدیگر را می شناختند، بدین گونه و در چنین فضایی بزرگ شدن را پابه پای کودکیم همراه شدم. پدرم از جمله هنرمندان شهر بود و الحان زیبا و نیکویی داشت؛ در آوان کودکی با موسیقی آشنا شدم و حس هنر مرا به وادی فرهنگ و هنر کشانید.

شاهو خبر: ظاهرا همراه تجربه و یادگیری هنر، با شروع جنگ تحمیلی تحصیل و تجربه را رها کرده و به دفاع از وطن برخاسته ای؟

آزادبخت: هنر روح را تلطیف کرده و انواع حس ها را در وجود زنده داشته، جلا بخشیده و مانند عارفی به پیش می کشد، از وادی هنر به صفای دفاع از وطن کشیده شدم و با شروع جنگ تحمیلی عازم جبهه شدم؛ در عملیات های فراوانی حضور داشتم و تجارب جنگی را نیز به خوبی هنر فرا گرفتم به گونه ایی که مفتخر شده و در عملیاتی برون مرزی شرکت داشتم؛

شاهو خبر: در طی مدتی که در جبهه های دفاع بر علیه بعثیون حضور داشتی قطعا زخم هایی برداشته ایی.

آزادبخت: از افتخاراتی که در دفاع از کیان اسلامی به دست آورده ام مجروحیت در 3 عملیات است و به جانبازی برای اسلام و میهن نائل شدم. هنوز شَکَر دفاع از ایران اسلامی را با مجروحیتم حس می کنم و به آن دلخوشم.

شاهو خبر: بعد از پایان جنگ تحمیلی آیا تحصیلات خود را ادامه دادی؟

آزادبخت: با پایان دفاع مقدس وارد تربیت معلم شده و در رشته مورد علاقه ام به تحصیل ادامه دادم، ادبیات را دوست داشتم و به آن عشق می ورزیدم، شعر را تجربه کرده و سرایش آن را الهامی آسمانی می دانستم و تا به امروز این الهام را به همراه دارم؛ سال ها در روستاهای دور و نزدیک آموختم و آموزش دادم و با مردمان دیارم زیستم که کنون را به گذشته پیوند داده و آینده را بسرایم.

شاهو خبر: در مدت حضورتان به عنوان معلم در روستاهای زاگرس، آیا کار علمی یا عملی نیز انجام دادید؟

آزادبخت: فرهنگ مجموعه ای از آداب و رسوم هر منطقه و ملتی است که از اخلاق گرفته تا علم را تحت تاثیر خود قرار می دهد، من نیز به فرهنگ عشق می ورزیدم و به تحقیق و تفحص درباره مسائل بومی، فرهنگ شناسی و فرهنگ شناختی، سرگذشت بزرگان منطقه و... پرداختم که ماحصل آن چندین مجموعه است که تاکنون به علت های مختلفی نتوانسته ام به طبع برسانم.

شاهو خبر: از همان ابتدای سرایش شعر در محافل شعری نام آشنایی برای دوستداران شعر لکی بوده اید، شعر را چگونه هنری یافتید؟

آزادبخت: شعر را برای مردمانم می سرودم و دوست داشتم که این سرایش را تقدیمشان دارم، به خصوص به زبان مادری شعر سرودن جهانی از درون را همراه چشمانت به چرخش در می آورد تا تجربه را دوچندان تجربه نمایی، رنگ ها را در کلمات بیابی و ریتم را به ساز کلمات بسپاری...؛برای مطرح شدن کارهایم زحمات فراوانی کشیدم، لذا در برنامه های مختلفی اعم از رادیو وتلویزیون، همایش و جشنواره ها و... به عنوان مفسر، محقق،شاعر و پژوهشگر حضور می یافتم و حاصل کارم را تقدیم می نمودم.

شاهو خبر: در جشنواره های شعر قطعا حضور فعالی داشته اید؟

آزادبخت: همان گونه که گفتم به شعر عشق می ورزیدم و با لهجه "لکی" شعر می سرودم، در جشنواره های زیادی شرکت جستم و مقام و منزلت فراوانی کسب نمودم و در واقع بر اساس همین هنر خدادادی مرهون محبت های مسئولین فرهنگ وارشادکردستان قرار گرفته و به خدمت در این نهاد مفتخر شدم.

شاهو خبر: آیا برای کار در عرصه فرهنگ و ارشاد و به خصوص خدمت در شهری چون کامیاران اهدافی از قبل داشته ایی؟

آزادبخت: شهر کامیاران برای من نوستالژی درونی است، زیرا اولین حضورم در عرصه شعر کردستان و شناخت بزرگان ادبیات و شعر کوردی از همین شهر و با جشنواره پرژه شروع شد، کامیاران دارای پتانسیل فرهنگی و ادبی است که اگر به آن بها داده شود در آتیه بزرگانی را به شعر و ادبیات امروز تقدیم خواهد نمود؛ در تمام سالیان تحقیقم سرچشمه ایی گمشده مرا به خود فرا می خواند که همیشه به سرابی ختم می شد، اما با حضور در کردستان این سرچشمه را یافتم و به حقیقت این گفته مقام معظم رهبری رسیدم که فرمودند"کردستان یک استان فرهنگی است".

شاهو خبر:این سرچشمه ایی که یافته اید تاثیرات خود را بروز داده است؟

آزادبخت: احساسم براین بود که اگر با ادبیات کردستان بیشتر آشنا شوم و ادیبان کُرد را بشناسم و در خدمت این دو طیف باشم می توانم داشته هایم را پربارتر نمایم، زیرا علاقه وافری به فرهنگ و هنر کردستان دارم و خویش را تافته ایی جدا می دانستم که به بافته خود رسیده ام.

شاهو خبر: اینک که رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کامیاران هستید رابطه تان با هنرمندان و ادیبان این شهر چگونه است؟

آزادبخت: ارتباط صمیمی دیروز حال به گُل نشسته و روابط بسیار گرم و تنگاتنگی با همه هنرمندان از تمام طیف ها دارم، به دور از هرگونه تکلف با هنرمندان، شعرا و نویسندگان کار می کنم و ماحصل این ارتباطات بازگشایی انجمن های تابعه اداره ارشاد بعد از سال ها تعطیلی است، به گونه ایی که فرهنگسرای ارشاد دوباره رنگ هنر را به خود می بیند.

شاهو خبر: دلایل فراوانی باعث به تعطیلی کشاندن انجمن های شهر کامیاران شد، امیدواری که دوباره ارمغان همان تنگناها تعطیلی نباشد؟

آزادبخت:دلایل عدیده ایی برای تعطیلی انجمن ها وجود دارد، از جمله بها ندادن به هنر و هنرمند است و ازهمه مهم تر نبود اعتبارات کافی برای کار در این وادی. همچنین ظاهرا در شهر کامیاران مسئولین نهادها و ادارات کمترین رابطه را با این افراد دارند، درحالی که هنرمند باید در صدر نشیند و مورد دلجویی و موافقت قرار گیرد. آشتی دادن هنرمندان با بی مهری هایی که به آنان در گذشته شده کاری سخت اما دست یافتنی است که امیدوارم به مشت آید.

شاهو خبر: برای سروسامان دادن به وضع فرهنگ و هنر چه برنامه هایی در نظر دارید؟

آزادبخت: تا به حال چندین جلسه با اعضای انجمن های مختلف برگزار شده و مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ها و نگاه ویژه ایی برای کامیاران دارد، در صورت تامین شدن اعتبارات لازم ، همدلی و همکاری همه هنرمندان و نویسندگان شهر در آتیه نزدیک همایش ها، جشنواره ها و... استانی و منطقه ایی بسیاری را در کامیاران شاهد خواهیم بود.

شاهو خبر:آیا جشنواره خاصی در نظر دارید که برگزار شود؟

آزادبخت: در ابتدا سعی مجموعه اداره فرهنگ و ارشاد کامیاران بر این است که دومین جشنواره شعر کوردی"پرژه" را برگزار نماییم، جشنواره هایی در زمینه معرفی موسیقی محلی و بومی کامیاران برگزار خواهد شدو برنامه ریزی شده است که جشنواره عکس آیینی دوباره برگزار شده و نیز هر پیشنهادی که انجمن ها داشته باشند را به سرانجام برسانیم.

شاهو خبر: در پاسخ به پرسش پایانی بگویید که تاچه اندازه به مطالبات هنرمندان بها خواهید داد؟

آزادبخت: هنرمندان و نویسندگان مطالبات به حقی دارند که باید در خور شان و شخصیت این افراد برآورده گردد؛ بها دادن به آثار این عزیزان سرلوحه کارها و امور ماست و برای معرفی خود و اثرهایشان با تمام توان در خدمت آنان هستیم. امیدوارم صرفا تاثیرپذیر نباشیم و تاثیر گذاری را نیز تجربه نماییم.

شاهو خبر: با تشکر که وقت خود را در اختیار سایت تحلیلی خبری شاهو خبر نهادید.

گفت وگو: احمدفاتحی

انتهای پیام/فبرچسب ها :

ارشادکامیارانانجمن ادبی شیوانوستالژی

نظرات کاربران :

محمد [دوشنبه 26 مرداد 1394 | 11:10] پاسخ

جان خودتان دوروبر این آدم نرید این آقا فعلا کارش شده تخریب قبلیهای اداره اش و تمجید از خودش . تا حالا هم بجز حرف و سانتاژ دادن و حرف های قلمبه سلمبه کاری نکرده . خدا به داد مان برسد از دست این غیر بومی ها و دایه های مهربانتر از مادر!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website