پنجشنبه 1 مرداد 1394 / 13:38|کد خبر : 31|گروه : اماکن دیدنی

خروش رودخانه "رازآور" رازگونه ازمیان رفت

خروش رودخانه "رازآور" رازگونه ازمیان رفت

رودخانه "رازآور" نماد شور و شرر مردمان دیار دشت بزرگ کامیاران رازدار نماند و بعد از میلیون ها سال خروش وشرر نفسش به شماره افتاد و خشک شد.

به گزارش شاهو خبر؛ وقتی بر فراز کوه" آژوان" رو به سوی دشت "بیله وار " می نگری در میان این تصویر طلائی، رودخانه ایی پیچ در پیچ و رازگونه به مانند هیجانی هزارساله بر این دشت پیش می می رفتو خرامان خرامان خود را به سوی دشت "میان دربند" به پیش می کشد.

رودخانه "رازآور" نماد شور و شرر مردمان دیار دشت بزرگ کامیاران که آغوشی به بزرگی دشت های "بیله وار، پشت دربند، کلیایی، شنه وان، گرگان و شاهینی دارد، دیگر رازدار نماند و بعد از میلیون ها سال خروش، نفسش به شماره افتاد و خشک شد.

جنگل ها و بیشه های چنار به همراه نیزارهای باستانی دامنه کوه آژوان و سلسله جبال "بیستون" چند روزی ست که عزاداراند، خون گریه می کنند؛ رازآور خشکِ خشک شد.

چند روز است که بزهای کوهی و گراز و گرگ های حاشیه نشین رود ،دیگر در پگاه آژوان بوی گس آب رودخانه را حس نمی کنند و به مانند بره ها و توله های از شیر مادر گرفته، نعره ایی به وسعت صدای تیشه فرهاد سر می دهند.

مردمان دیار "قیسوند" و "قلعه شاخانی" تا "دینور" به گاه آبیاری مزرعه گسترده ذرت و یونجه زارهای سبزگون حاشیه رود، دیگر آواز "هه ی له یل له کانی، دله که م له کانی، روژی له روژان قه زای له بانی، پلیکم هه ل خست و چوومه بان کانی... را با رقص چوپی بر کنار رودخانه راز آور تجربه نخواهند کرد و به گاه دلگیری از مصب خشک رودخانه، مرثیه ایی این چنینی را زمزمه خواهند کرد که " ئاخ له یلی له یلی له یلی گیان، دل تووریایه که م، وه ئاو زه مزه م له یلی زولف شووریایه که م، که ی ئه و رووژه بای له یلی گیان، بی وه فا، سه ر گونات بگرم... ئاخ بسوووزم..." .

راز آور خشک و شد و چشمه جوشان آبگرم میان دامنه کوه آژوان و این رودخانه دیگر به گاه چهارشنبه میهمان زنان و مردان ایندیار نخواهد بود که که در حوضچه این آب شفا بخش دمی بیاسایند و دردهای مفصلی را فراموش نمایند.

رازآور دیگر رازدار عاشقان دیار کوه و دامنه دشت فراخ نخواهد بود، حال خود به مرثیه ای عاشقانه و پاک باخته مبدل گشته است؛ سال ها این رود روحانیتی خاص برای تنگه نشینان کوه های "کلوچه" و" کرگان" داشت و امروز روحش به آسمان آب های صدف بی مروارید پیوست.

راستی علاوه بر طبیعت و ابرهای بی باران چه کسانی دیگر در این خشک شدن تأثیر داشتند!

رازاور خشک شد

رازاور خشک شد

رازاور خشک شد

انتهای پیام/فبرچسب ها :

رازآورآژواندشت کامیارانبی آبی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website