دوشنبه 5 مرداد 1394 / 13:34|کد خبر : 30|گروه : فرهنگی

تسهیلات دانشجویی 100 هزارتومان، وام دوستانه 60میلیون تومان

تسهیلات دانشجویی 100 هزارتومان، وام دوستانه 60میلیون تومان

اگر بیلان کاری مسئولین استان کردستان را در نظر بگیریم، چند جای پا در راه سنگلاخی امید و تدبیر برای همیاری جوانان و به خصوص قشر فرهیخته و دانشجو خواهیم یافت؟

به گزارش شاهو خبر؛ بانک ها در سراسر کشور علاوه بر دریافت ها و پرداخت های روزانه وبسیاری از کارهای پولی و ارزی دیگری که انجام می دهند به بستری در جهت همکاری های اقتصادی و تجاری صاحبان کار و صنایع تبدیل شده اند و در این راه سال هاست با بسته های تشویقی پولی و ایجاد تسهیلات به این موارد کمک می نمایند!

در کنار این موارد باید این مورد را اضافه کرد که تسهیلاتی برای کمک به اقشار مختلف نیز در نظر گرفته شده است و وام های مضاربه، تقسیطی و... از این جمله هستند که با عناوین مختلف و در مناسبت های متفاوت به مردم پرداخت می شود.

موارد بالا را معمولا می توان تعریفی کوتاه از امور بانکی در کشور دانست و این حس را داشت که هر شهروندی بدون هیچ فرق و مقایسه ایی می تواند از این امور بهره گیرد. البته بیشتر بانک ها در حرف خود را مقید بدان می دانند.

از جمله اقشاری که چند سالی است با بانک ها سروکار پیداکرده اند دانشجویان هستند؛ با توسعه مراکز دانشگاهی از دهه 60 به بعد و ایجاد دانشگاه های غیردولتی تقریبا پای ثابت دریافت کنندگان تسهیلات تحصیلی و وام های مختلف همین قشر تحصیل کرده و یا درحال تحصیل هستند؛ دانشجویانی که به امید دریافت وام یا کمک هزینه ایی رنج تحصیل در مراکز غیردولتی را به جان خریده و به سیل افراد امیدوار به آینده و دست یابی به کار از طریق تحصیلات دانشگاهی پیوسته اند.

با این وجود از همان روز اولی که اولین دانشجو نیاز خود را به دریافت وام حس کرده و به بانک های مختلف جهت دریافت تسهیلات تحصیلی مراجعه نمود با انواع مختلف سرخوردگی، کم لطفی، بی محلی و سرانجام جواب رد شنیدن روبرو شده و ترک تحصیل را بهتر از دوندگی برای دریافت تسهیلات دیده، دیگر به هیچ بانکی مراجعه ننمود مگر برای پرداخت قبض های خدماتی.

چند روز پیش برای پرداخت همین قبض های خدماتی به یکی از بانک ها مراجعه نمودم و با دریافت برگه نوبت از دستگاهی عمودی درصف منتظرین به انتظار نوبت نشستم ؛ به ناگاه با فریادهای ناله گون یکی از مشتریان نزد رئیس بانک از جا پریدم...؛

با پادرمیانی مراجعین و تکرار مکرر جمله "بروبیرون" رئیس بانک، فرد عصبانی به بیرون هدایت شد.

همین فرد را به خوبی می شناختم و برای اینکه جریان را از وی سوال کنم به بیرون رفته و در سایه "سایه بان خودپرداز بانک" او را یافتم که از عصبانیت تمام چهره اش سرخ شده و فریادهای خفه اش را از گلو با بادهای ممتد نفس هایش به بیرون هدایت می نماید.

با جمله ایی تسلا دهنده که نمیدانم از کجای ذهنم به بیرون تراوش نمود مقداری آرام شد و قضیه را چنین تعریف نمود که:

-برای دریافت وام و پرداخت شهریه ترم گذشته دانشگاه آزاد به هر بانکی مراجعه می نمایم، اما معمولا با پاسخی سرد و نگاه هایی عجیب روبرو می شوم، هیچ بانکی حاضر نیست به دانشجویی که در مقطع ارشد دانشگاه این مملکت درس می خواند تسهیلاتی ارائه دهد.

وی افزود:

-سال هاست که جز تحصیل شغلی ندارم و حال که اجبارا و برای یافتن شانس بیشتر در این مقطع درس می خوانم مجبورم برای پرداخت شهریه های فضایی دانشگاه آزاد که هر روزه شاهد افزایش ناگهانی آن هستیم وام دریافت نمایم؛

-بعد از کلی دوندگی در بانک های شهر و شنیدن انواع جواب های رد، خدمت رئیس این بانک رسیده و از وی درخواست عاجزانه دریافت تسهیلات دانشجویی نمودم. برخلاف دیگر روسای بانک ها، وی حاضر شد تسهیلاتی برای این بنده حقیر و دانشجوی بی بضاعت در نظر بگیرد، آن هم وامی ""یکصد هزار تومانی"" و تاکید براین نکته که "حتما ضامنی معتبر که در این بانک حساب جاری پروپیمان داشته باشد معرفی نمایم".

این دوست حقیر و محقر شده دانشجویم ادامه داد:

- همین صدهزار تومان را فرجی دانسته و به انتظار نشستم شاید رئیس بانک بر من آشفته حال رحم و مروتی نموده و این مبلغ را اضافه نماید، زیرا برای هر ترم باید نزدیک به 3 میلیون تومان پرداخت نمایم.

- با همین اندیشه ها در افکار خودم سیر می کردم که با خوش و بش صمیمی رئیس بانک با یکی از مراجعین تازه وارد به خود آمده و در کنج صندلی روبروی ریاست بانک با طمأنینه به انتظار نشستم.

- مرد تازه وارد پس از احوالپرسی دوستانه و با ذکر جمله ایی کوتاه در میان این خوش و بش درخواست تسهیلات نمود؛ رئیس بانک از این خواسته چنان مشعوف شد که گویی در آسمان ها سیر می کند؛با نرمی که در کلامش موج می زد مبلغ خواسته مشتری را سوال کرد و وی نیز خواستار دریافت60 میلیون تومان وام شد؛ این خواسته بدون هیچ اعتراض و یا حتی شکن ابرویی مورد قبول قرار گرفت، بدون اینکه از ضامن و یا کم وکسری این دریافتی سخنی به میان آمده باشد.

دوست دانشجوی دانشگاه آزادی من نگاه پر از اشکش را به آسمان دوخت و با بغضی خفته در گلوی تاریخ دانشجویان بی پول و بی پشتیبان، چنین گفته اش را ادامه داد:

- من نیز که احساس شادی را در چشمان رئیس بانک نظاره کردم فرصت را غنیمت شمرده و از وی خواهش نمودم که اگر امکان پذیر است سقف تسهیلات مراتا چند برابری افزایش دهد...، به ناگاه چشمان رئیس بانک به مانند دوربین شکاری بیرون زده و با عتابی پر از خشم فریاد زد " مگر اینجا صندوق دریافت اعانه است که از من پول بیشتر می خواهی...!"

-و من حقیر دچار حقارت شده با این تلنگر نه چندان کوچک، شخصیت خویش را در منظر کارمندان و مراجعین چنان شکسته یافتم که چاره ایی جز کشیدن نفیر و زوزه ایی گرگ گونه نیافتم... .

از این که این دوست دانشجویم را که اتفاقا از نویسندگان و پژوهشگران شناخته شده استان و حتی کشور می باشد آن گونه در ابتدای سخنانش تسلا داده ام برخود خشم گرفتم که مگر تسلایی هم مانده است!

در کشوری که دارای بیشترین مقدار جوانان در میان دیگر کشورها می باشد و تقریبا به همین اندازه دانشجو در حال تحصیل وجود دارد آیا برازنده است که این گونه با آنان رفتار شود؟

دانشگاه آزاد و دیگر دانشگاه های غیرانتفاعی بهتر نیست به جای برگزاری کنکور و سنجش توان علمی افراد، میزان پولداری و توانمندی مالی آنان را مورد سنجش قرار دهند، که دانشجویان بعد از 2 و یا فوقش3 ترم ترک تحصیل ننمایند و هم سرمایه خود و خانواده را بر باد ندهند و هم نشاط جوانیشان به تاراج نرود.

ازاین گذشته، دولت تدبیر و امید برای دریافت تسهیلات دانشجویی چه کلیدی ساخته است!؟ آیا روا میدارد که هزاران نفر بدون هیچ حقی از بیت المال و سرمایه این مملکت با دریافت وام های میلیونی و میلیاردی بهره ها ببرند و دانشجویی که با هزاران امید رنج کسب دانش را به جان خریده شایان دریافت فقط 100 هزار تومان وام باشد؟

آیا دیگر وقت آن نرسیده که مسئولین استان کردستان از استاندار گرفته تا کارمندان نهادهای مالی از شعار دست برداشته و عمل را مصداق کارهایشان قرار دهند و به فکر اقشار کم درآمد و یا حتی بی درآمدی باشند که حق دارند از امکانات مالی این کشور ثروتمند و طلاخیز بهره داشته باشند. واقعا اگر بیلان کاری مسئولین را در نظر بگیریم چند جای پا در راه سنگلاخی امید و همیاری به جوانان و به خصوص قشر فرهیخته و دانشجوی کردستان خواهیم دید!؟

انتهای پیام/فبرچسب ها :

وام دانشجوییتسهیلات دانشگاهیبیت المالوام بانکی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website