شنبه 30 بهمن 1395 / 08:55|کد خبر : 2790|گروه : اجتماعی

مصائب و مشکلات اجتماعی؛

ازدواج سفید؛ پدیده یا معضل نوین اجتماعی

ازدواج سفید؛ پدیده یا معضل نوین اجتماعی

در ازدواج سفید دختر و پسر بدون هیچگونه توقع وچشم داشت مادی از هم، هرکدام باید هزینه شخصی خود را در قبال مخارج زندگی متقبل شوند و اثری از عقد و سند ازدواج هم نیست.

شاهوخبر؛ پایه و بنیان هر اجتماعی با پیوندی مقدس به اسم ازدواج صورت می گیرد. این سنت حسنه زیبا برگرفته از دستورات قرآن و اشاره و تاکیدات خداوند است که با خواندن صیغه عقد بین دو زوج شکل می گیرد؛ بعد از آن زن و مرد کاملا محرم هم دیگر بوده ونسبت به هم دارای روابط و تمکین خاص و عام می شوند و هر کدام  نسبت به نیازهای طرف  مقابل خود موظف ومکلف می شوند.

بحث ازدواج در هر یک از کشورهای دنیا از دیرباز تاکنون مرسوم بوده  و رشد قابل چشمگیری داشته است، در کشورهای اسلامی نیز این بحث تابع  دین و  شرایط و قوانین خاص خود بوده، با پیروی از الگویی مناسب این سنت را برای تشکیل جامعه وحفظ بقای نسل انسان ها در چهارچوب خانواده که بانیان آن زن ومرد می باشند را در بین فرهنگ رفتاری واخلاقی مردم  پرورانده است و به صورتی خاص وقابل احترام به این امر مهم ارزش نهاده شده است.

اگر به شناسنامه ازدواج نگرشی بنماییم، دو نوع ازدواج تا به حال مشهود بوده و در جریان روابط مردم نقشی مهم را ایفا کرده وجایگاه خاصی برای تشکیل خانواده داشته است؛که در این دونوع ازدواج، اولی را ازدواج دائم و دومی را موقت و یا کوتاه مدت می شناسیم؛ اما در یکی دو سال گذشته، نوع ازدواج دیگری به نام «ازدواج سفید» به لیست اضافه شده است و این گونه رابطه در بین جوانان  ما خصوصا قشر تحصیل کرده رواج پیدا کرده و رو به افزایش است.

این گونه رابطه زناشوئی طبعا جهت رفع نیازهای درونی و جنسی بوده و با فرهنگ اخلاقی کشورما هیچ سنخیتی ندارد و به بحث و بحران اخلاقی سیل آسایی تبدیل شده است,که  قطعا ناهمواری های اخلاقی را به دنبال دارد  و در روند و بستر از میان بردن روابط سالم اجتماعی وخانوادگی گام بر می دارد؛ این نوع ازدواج از دیدگاه خدا و  قرآن کاملا  باطل شمرده می شود و به نوعی  زنای آشکار به حساب می آید.

اگر از دریچه ودیدگاه درصد بالایی ازجوانان تحصیل کرده و امروزی به ازدواج سفید نگاهی بیندازیم،  قطعا این اقشار آن را مناسب حال خود یافته و آن را تایید می نمایند؛ دليل آن  هم  این است که این افراد باور دارند رکن اصلی ازدواج در ارتباط شخصی وخصوصی و رفع نیازهای جنسی نهفته است و ما قشر تحصیل کرده و جوان به دلیل بالا رفتن سن و عدم وجود فضای کاری لازم برای کسب درآمد و پرداخت هزینه زندگی مجبور به روی آوردن به این گونه ازدواج هستیم.

در ازدواج سفید دختر و پسری به مانند زن و شوهر زیر یک سقف زندگی می کنند و بدون هیچ توقع وچشم داشتی از جانب همدیگر در زمینه های مادی وکاری، هرکدام باید هزینه شخصی خود را در قبال مخارج  زندگی متقبل شوند و هیچ اثری از عقد و سند ازدواج هم نیست؛ این وضعیت ادامه می یابدتا هنگامی که هر کدام از طرفین حاضر به زندگی باهم باشند و با همدیگر  روابط شخصی نیز داشته باشند ودر این میان مشهود بوده که ناخواسته فرزندانی بدون شناسنامه نیز متولد می شوند که هیچ کدام از پدر ومادر حضانت این گونه فرزندان رابه عهده نمی گیرند ومعضلی بزرگ برای اجتماع وآسیب های آن به شمار می آید.

در این میان، دختران در دام ازدواج سفید ضربه بزرگی از جانب مرد متحمل می شوندکه بعد از مدت ها خود متوجه این شکست جبران ناپذیر می شوند؛ البته ناگفته نماند که در میان جوانان و اقشار خواهان ازدواج سفید، به این نوع ازدواج از دریچه دیگر به عنوان مداخلاقی جدید و جزیی از لذت وتفریح یاد می شود و حتی نامگذاری ازدواج  را نیز برای آن صلاح نمی دانند؛ این گونه رفتار بیشتر برگرفته از فرهنگ غربی هاست و  جوانان ما باید هوشیار باشند واحساسات خود را درگیر چنین دوابطی نکنند.

البته در این میان هشداری برای مسئولان نیز نهفته است که با جدیت کامل باید در قبال سیل طغیانگر خواسته ها و نیازهای جوانان پاسخگو باشند؛ زیرا که  اشتغال، کسب درآمد  و ازدواج حق جوانان است.

نویسنده: کوهستان عبدالحکیمی

انتهای پیام/الف

لینک کوتاه: https://goo.gl/LiURdlبرچسب ها :

ازدواج سفیدمسائل اجتماعیپدیده های اجتماعیروابط زنان ومرداننیازهای جوانانفرهنگ غربی

نظرات کاربران :

من [شنبه 30 بهمن 1395 | 19:59] پاسخ

خب که چی؟؟
مگه جند نفر در شهر ما ازدواج سفید داشته اند که شما به آن پرداخته اید؟؟؟
شهر مشکل اجتماعی دیگری ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website