دوشنبه 25 بهمن 1395 / 18:58|کد خبر : 2775|گروه : اجتماعی

گزارش اجتماعی؛

زندگی در سکونتگاه غیر رسمی سنجرآوا؛ جنایت یا مکافات

زندگی در سکونتگاه غیر رسمی سنجرآوا؛ جنایت یا مکافات

سکونت گاه غیررسمی«سنجر آباد» با جمعیتی بالغ بر600 نفر فاقد هرگونه خدمات اولیه رفاهی بوده و مشکلات در این سکونتگاه به جایی رسیده که مردم آن برای زنده ماندن با خطرهای بسیار جدی مواجه هستند.

به گزارش شاهوخبر؛ سکونتگاه غیررسمی «سنجر آباد» در شهرستان کامیاران که ده سال که از عمر آن می گذرد اکنون بیش 120 خانوار در آن به سر می برند، زندگی بیش از 600 نفر در این سکونت گاه در حالی است که از کمترین خدمات آب و برق و تلفن بی بهره بوده و این مردمان بی گناهی که تنها جرمشان اعتماد به فردی سودجو به خاطر ناتوانی مالیشان بوده اکنون در بدترین وضعیت معیشتی به سر برده و مشکلات در این سکونتگاه به جایی رسیده که مردم آن برای زنده ماندن نه زندگی کردن با خطرهای بسیاری مواجه هستند.

این سکونتگاه که بیش از ده سال پیش فعالیت ساخت و ساز آن شروع شد و با وجود اطلاع مسئولان مختلف شهرستان هیچ اقدامی در راستای جلوگیری از ادامه روند این ساخت و سازهای در مراتع ملی صروت نگرفته است اکنون به معضلی برای جمعیت بالای 600 نفری آن و مسولان خدمات رسان شهرستان و حتی استان مبدل شده است.

گفتنی است اسم این سکونتگاه با اسم آقای «سنجر فتحی» فروشنده این اراضی ملی به مردم فقیر و غیرمطلع گره خورده است و در میان مردم به سکونتگاه « سنجر آباد» مشهور است.

غیرقانونی بودن این سکونتگاه علت عدم ارایه کمترین خدمات رفاهی از سوی تمامی نهادهای دولتی به مردم ساکن در آن شده و فقر و نداری در کنار نداشتن حداقل های رفاهی برای ساکنان بی گناه این سکونتگاه به معضل و گره کوری تبدیل شده است.

آلودگی شدید آب آشامیدنی

«خبات عزیزی» یکی از ساکنان این سکونتگاه، ضمن اشاره به غیر بهداشتی بودن آب آشامیدنی مورد استفاده مردمان این مکان، اظهار کرد: آب چاهی که ما مردم اینجا مصرف می کنند در چند متری مسیر عبور فاضلاب ها قرار داد و همین فاضلاب به داخل آب چاه نشت کرده و ما به ناچار آن را صرف می کنیم.

 وی ضمن اشاره به هزینه های بالایی که هرچندمدت یکبار مردم این روستا برای پاک کردن چاه از آشغال ها و حشرات و حیوانات مرده و زنده صرف می کنند، ادامه داد: متاسفانه غیربهداشتی بودن و تصفیه نبودن این آب باعث شده که اکثر ساکنان این روستا به مشکلات شدید کلیوی دچار شده و بچه ها نیز به بیماری های مختلف می شوند.

رها بودن کابل های برق در کوچه ها

رمضان بهرامی از دیگر ساکنان این سکونتگاه، در خصوص وضعیت بسیار بد و خطرناک کابل های برق این مکان، ضمن دادن هشدار جدی برای امکان بروز هرگونه حادثه ناگوار و غیرقابل جبران برای مردم و بخصوص کودکان این محل، اظهار کرد: متاسفانه کابل سه فاز از میان کوچه ها و در شرایط ایمنی بسیار بدی کشده شده که هر لحظه امکان دسترسی کودکان به این کابل ها وجود دارد.

وی در ادامه به برق رفتن های طولانی مدت و بعضا بیشتر از یک هفته در این سکونت گاه اشاره کرد و گفت: با وجود زندگی بیش از 120 خانوار در این روستا مسولان استانی و شهرستانی هیچگونه رسیدگی به مشکلات ما نمی کنند.

بهرامی به وعده های بسیار نماینده های شورای شهر و استان در زمان انتخابان به مردم این محل اشاره کرد و افزود: متاسفانه هر ساله در نزدیکی انتخابات شاهد حضورهای پی در پی کاندیداهای شهر و استان در اینجا هستیم و بعد از انتخابات انگار نه انگار که مردمانی در این گوشه کامیاران چشم به وعده و وعیدهای منتخبشان دارند.

محمد صبوری از دیگر ساکنان این سکونتگاه مردمان ساکن در این مکان را شهروند ایرانی و دارای حق استفاده از کمترین خدمات رفاهی دانست و افزود: اگر به پشت بام ها نگاه کنید کابل های برق بدون هیچ حفاظ و ایمنی عبور کرده اند که کمترین نقصی در این کابل ها قطعا بزرگترین حوادث را برای خانواده ها به همراه خواهد داشت.

بهانه تراشی های شهرداری و شوراهای کامیاران

وی که مانند دیگر ساکنین این محل دل پری از بهانه تراشی های شهرداری و شورای شهر کامیاران داشت، گفت: قطعا مردم این سکونت گاه هم دوست داشتن مانند دیگر شهروندان در داخل شهر و روستا ساکن شوند و اقدام به ساخت خانه کنند اما فقر و نداری این توان را از ما گرفته بود و ما ناآگاه از وضعیت زمین های این محل اقدام به خرید و ساخت و ساز در حد توان خود کرده ایم.

صبوری تنها مشکل و خطای مردم ساکن در این سکونتگاه غیرقانونی را فقر و نداری و ناآگاهی دانست و افزود: با توجه به رعفت و مدارای جمهوری اسلامی با مردم فقیر انتظار کمک و حل مشکلاتمان را از دولت و نظام خواستاریم چراکه مشکلات دیگر به جانمان رسیده و تحملمان تمام شده است.

آمادگی مردم برای پرداخت جریمه

 وی مردمان ساکن در این سکونتگاه را مردمانی متدین و با ایمان و انقلابی توصیف کرد و اظهار کرد: با توجه به هزینه های اضافی و بالایی که مردم این سکونتگاه تاکنون متحمل شده اند اکنون برای دریافت حداقل های خدمات رفاهی حاضر به پرداخت هرگونه جریمه در مقابل گرفتن مجوز و جواز هستیم.

بانو «شوکت اقره» که دل پری از مشکلات و بدبختی هایی که در پی بی خانمانیش در این محل کشیده بود داشت، گفت: در مدت ده سالی که در این محل ساکن شده ایم به سختی آب از روستاهای اطراف برای آشامیدن می آوریم و این درحالی است که از کمترین خدمات برق، گاز و دیگر خدمات بی بهره هستیم.

دپوی زباله ها

 وی به مراجعات متعدد خود و دیگر زنان ساکن در این سکونتگاه به فرمانداری، استانداری و دیگر نهادهای دولتی خدمات رسان برای رسیدگی به کمترین مشکلاتشان اشاره کرد و ضمن ابراز تاسف مبنی بر عدم دریافت هیچگونه پاسخی از سوی آنها، افزود: اکثر مردم این محل از فقر و نداری و بی خانمانی در این مکان سرپناهی برای خود ساخته اند پس اگر این حرکت غیر قانونی بود باید در طول این ده سال جلوی آن را می گرفتند تا مردم راه چاره دیگر برای خود پیدا کرده و اینگونه زجر زندگی را متحمل نشوند.

 اقره به نبود کمترین خدمات در این سکونت گاه اشاره کرد و گفت: از مهترین مشکلات دیگر ما دپوی زباله ها و عدم جمع آوری آن از سوی شهرداری است که باعث مشکلات و بیماری های بیشماری برای مردم و بخصوص کودکان ما شده است.

گفتنی است اکثر مردم این سکونتگاه به مبالغی اشاره می کردند که که برای جمع آوری زباله ها و یا دادن اجازه ساخت و ساز در مدت سال های گذشته از مردم این منطقه به برخی افراد داده شده بود و مردم غیر مطلع به ناچار آن را پرداخت کرده بودند.

 یکی دیگر از مادران رنج کشیده برای مشکلات تحصیلی فرزندش گفت: این سکونتگاه دانش آموزان بسیاری دارد که برای تحصیل از مسیرهای خطرناک این دشت به روستای «توبره ریز» می روند و در آنجا درس می خوانند.

بانو «عزار پشابادی» که چشمان گریانش لرزه بر صدایش انداخته بود، ادامه داد: به خدا بارها پیش آمده که روزها ما از نعمت برق محروم بوده ایم و فرزندان من برای خواندن درس هایشان از نور چراغ قوه استفاده می کنند که همین هم باعث ضعیف شدن جشم آنها و افت تحصیلی فرزندانمان نسبت به دوستانشان شده است.

ترک تحصیل دانش آموزان

وی به عدم هرگونه پاسخ دهی مسولان شهرستانی اشاره کردو ملتماسانه ضمن مخاطب قرار دادن مسولان استانی و شهرستانی بخصوص استاندار و فرماندار، گفت: کار ما خلاف قانون بوده است اما جنایت نیست و قطعا راه حلی برای این مشکل وجود دارد تا زندگی بیشتر از این به کام ما و کودکان معصوم ما تلخ نشود.

 یکی از کودکان دبستانی که در تمامی لحظات گرفتن گزارش پا به پای ما حرکت کرد و زندگی در این محل را بسیار سخت و تاقت فرسا دانست و گفت: بسیاری از صبح ها از ترس گرگ و سگ های ولگرد جاده ها ما یا قید رفتن به مدرسه را می زنیم یا باید پدر و مادرمان در این مسیر طولانی به « روستای توبره ریز» ما را همراهی کنند.

 وی به نامناسب بوده راه ها و خطرناک بودن مسیرها برای کودکان بخصوص کودکان دبستانی و دختران اشاره کرد: ما در بدترین شرایط تحصیلی هستیم و این شرایط اکنون به معضلی برای ترک تحصیل دوستانمان بخصوص دختران  اینجا شده است.

پول های گرفته شده و خدمات داده نشده

روحانی ساکن در سکونتگاه سنجر آباد در ادامه به دپوی چندهفته ای زباله ها در این محل اشاره کرد و گفت: شورا و شهرداری کامیاران با این پاسخ که این محل مشکل امنیتی دارد مدت ها است از جمع آوری زباله های این سکونتگاه پرهیز می کند.

«ماموستا فاتحی» ضمن مخاطب قرار دادن مسولان در خصوص این بهانه شورای شهر و شهرداری کامیاران، افزود: اگر این سکونتگاه مشکل امنیتی دارد چرا برای ساخت و سازها در این محل مبالغی از برخی ها گرفته شده و مجوزی که نمی دانیم قانونی یا غیرقانونی است را برای آنها صادر کرده اند.

وی ادامه داد: اگر این محل مشکل امنیتی دارد و یا غیرقانونی است خوب شهرداری در ابتدای ساخت و سازها اقدام به تخریب خانه ها می کرد و ده سال این سکونتگاه را رها نمی کرد تا اکنون به بیش از 110 تا 120 خانه و خانوار برسد و مردمان ساکن آن برای کمترین نیازهایشان جانشان به لبشان برسد.

 فاتحی ضمن اشاره به شکایت متعدد مردم این سکونتگاه از فروشنده زمین های این محل گفت: اگرچه طبق قانون ما نتوانستیم بر علیه این فرد کار خاصی کنیم اما وی اعلام کرده هرگونه جریمه و حکم قانونی را در قبال ارایه خدمات رفاهی به مردم این سکونتگاه قبول کرده که با این وجود باز هم شاهد بی توجهی مسولان هستیم.

زمین های این سکونتگاه اراضی ملی است

فرماندار کامیاران در ادامه و در خصوص این سکونتگاه بیان کرد: زمین های این محل که به وسعت بیش از 13 هزار مترمربع است به نیت ساخت مرغداری به شخصی به اسم «سنجر فتحی» از سوی منابع طبیعی واگذار شده بود.

«مسعود روحانی» گفت: این فرد به جای ساخت مرغداری در یک اقدام غیرقانونی اقدام به قطعه بندی این زمین ها و فروش آن به مردمان نیازمند و تهی دست می کند که منجربه شکایت قانونی منابع طبیعی از این شخص شده که متاسفانه به هر دلیلی رای اولیه به نفع وی صادر می شود.

وی ضمن اشاره به اعتراض منابع طبیعی برای تجدید نظر براین حکم، افزود: این سکونتگاه چون به صورت خودسرانه و قارچی ایجاد شده است طبق قانون جزو مناطق حاشیه نشین غیرقانونی محسوب می شوند و طبق قانون اجازه دریافت خدمات رفاهی را ندارند.

ارایه طرح روستا شدن این سکونتگاه برای حل مشکلات

 فرماندار کامیاران ضمن اشاره به پیگیریهای شخصی خود طی سال جاری برای حل مشکلات این مردم در سطح استان و کشوری، افزود: مطرح کردن این محل غیر قانونی به عنوان روستا با نام «رحمت آباد» یکی از طرح های پیشنهادی است که به استان و وزارت کشوری ذیربط ارایه شده که امیدواریم در صورت تصویب بتوانیم مردمان این سکونتگاه را از خدمات بهره مند سازیم.

روحانی ضمن اشاره به طولانی بودن و نامشخص بوده پروسه تصویب این طرح، افزود: متاسفانه ما نیز بر نیامندی و مشکلات مردم این سکونتگاه واقف بوده و تمام تلاش خود را برای حل مشکلات آنان به هر شکل ممکن اما در چهارچوب قانون صرف کرده و می کنیم.

برای حل مشکلات مردم این سکونتگاه کوتاهی نشده است

وی در پایان ضمن ابراز تاسف برای مردم این سکونتگاه که در چنین شرایطی به سر می برند و ما با وجود آگاهی بر مشکلات آنها به خاطر محدودیت های قانونی قادر برداشتن قدم های موثری برای حل مشکلات آنها نداریم، اضافه کرد: از جدی ترین مشکلات این مردم بحث آب و برق آنها است که سلامت جانی مردم را به شدت تهدید می کند و در این راستا بدون هیچ کوتاهی، اقداماتی صورت داده ایم که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.

نیاز را می شود در قدم های پر از شیطنت کودکانتان وقتی از چاله ها و سنگ ها و زباله ها و کابل های برق نیمه برهنه با خنده های شیرین کودکان می پریدند دید و شنید، نیازی که اینان را به کمترین خدمات قانع کرده، آنانی که تنها گناهشان فقر و تنها خطایتان ناآگاهی بوده و با این دو گناه و خطا و برای فراهم کردن سرپناهی هرچند حقیرانه فریب سودجویی افرادی را خورده اند که اکنون و به مدت ده سال متمادی با تمام پوست و استخوان های خود و فرزندانشان در حال تاوان دادنش هستند.

چشمان مردم، امیدوار به استاندار

چشمان مردمان ساکن سکونتگاه « سنجرآباد» واقع در کامیاران چنان امیدوار به جاده های خاکیشان دوخته شده که دیدن هر فرد کت و شروال پوشی را نماینده ای از سوی دولت برای حل مشکلاتشان می دانند و پیرو جوان و زن و مرد و بیمار با چشمانی پر از نیاز اما خندان و امیدوار را به سمت وی می کشاند.

مشکل مردم ساکن در دیار سنجرآباد به گره کوری تبدیل شده که از هر طرف این گره کشیده می شود مردمان ساکن در آن بیشتر و بیشتر خفه می شوند و امروز و با نگاهی اجمالی به مشکل این سکونتگاه، مردمان این محل تنها راه حل این کلاف پر پیچ را در دست مسؤلان و به ویژه استاندار مردمی استان دیده اند و با چشمان امیدوار و ملتمس منتظر نگاه قانونمندانه اما از روی مهر اسلامی آنان هستند.

گزارش: آوات یوسفی/کردپرس

انتهای پیام/الف

لینک کوتاه: https://goo.gl/fHyTyFبرچسب ها :

سکونتگاه غیررسمیسنجرآواسنجرآبادحاشیه شهرکامیارانگزارش اجتماعی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website