پنجشنبه 7 بهمن 1395 / 12:01|کد خبر : 2702|گروه : اجتماعی

یادداشت اجتماعی/

دلایل افزایش آمار طلاق درکُردستان چیست؟

دلایل افزایش آمار طلاق درکُردستان چیست؟

بیکاری، اعتیاد، خشونت، دخالت خانواده ها و وادار کردن دختران به ازدواج اجباری بساط طلاق را پهن کرده و در این میان بیشترین آسیب بر دختران و زنان تحمیل می شود.

شاهوخبر؛ با کسب اخبار وآگاهی روز به روز بیشتر درمی یابیم که آمار طلاق در کردستان فاجعه بار است و این در حالیست که با بررسی های  انجام شده در 9 ماهه گذشته سال، 2960 مورد ثبت طلاق درکردستان را مشهود عنوان کردندو این رقم نسبت به سایر استان ها، آماری کاملا  ناخوشایند است.

اما دلیل طلاق در کردستان کدام است؟ استان کردستان دارای یک فرهنگ غنی و بومی است و این ریشه در افکار، منش و اخلاق مردم ما دارد که بعضی از اقشار با دیدی تعصب گرایانه این فرهنگ غنی را زیر سوال می برند و این امر زمانی صورت می گرید که یک مرد رئیس یک خانواده و مالک زن باشد و با افکار خود گرداب تعصب را عمیق تر می کند.

عدم حضور دختران و زنان در صحنه های اجتماعی، محکوم کردن آنها به ازدواج اجباری و زوری وگذاشتن موانع بر سر راه پیشرفت های آنان از جمله مراحل اولیه برای افزایش آمار طلاق است؛ وقتی دخترخانواده با افکار تعصبی وسنتی پرورش داده می شود، قطع به یقین فردی کم کار وضعیف برای زندگی  زناشویی بار می آید و خیلی زود دچار طعمه طلاق وشکست خواهد شد.

نحوه تربیت فرزندان از جانب والدین وهدایت  آنها در سن  ازدواج  بحثی مهم  در علم روانشناسی است؛ عدم  آمادگی فکری ورفتاری جوانان در استان کردستان، بیکاری، اعتیاد، خشونت، دخالت خانواده ها و وادار کردن دختران به ازدواج اجباری بساط طلاق را پهن کرده و در این میان بیشترین آسیب وضربه را دختران و زنان متحمل می شوند، تاجایی که عده ای از آنان برای رهایی از خشونت و پرخاشگر ی مردان به خودسوزی  وخود کشی پناه می برند.این موارد بسیار نگران کننده و ناخوشایند هستند که زنان ما جدا از طلاق، برای نجات خود به سمت آن می  روند.

همچنین عدم تفاهم جوانان بعد از ازدواج  به درگیری واختلاف می انجامد که پایان آن نیز طلاق است و بعضی زنان برای رهایی از فرهنگ تعصب با استفاده از  واژه «زن باید بسوزد وبسازد»، خود را طعمه آتش کرده و این راه را برای نجات خود از خشونت مرد سالاری انتخاب می کنند.

از دیدگاه مسولین بیکاری بانی  اعتیاد و گستراندن  اختلافات خانوادگی است که سرانجام آن به طلاق می انجامد و البته این بسته به نوع افکار جوانان در عدم آمادگی لازم برای ازدواج، عدم تفاهم، نوع فرهنگ و اجتماعی که در آن زندگی می کنند، دارد./هفته نامه ئاوات

نویسنده: کوهستان عبدالحکیمی

انتهای پیام/الف

لینک کوتاه: https://goo.gl/ULTlb7



برچسب ها :

آمارطلاق در کردستاندلیل طلاق در کردستانوضعیت اجتماعی زنانآسیب های وارده به زنان و دخترانازدواج اجبارییادداشت درباره طلاق

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website