یکشنبه 18 مرداد 1394 / 13:28|کد خبر : 27|گروه : اجتماعی

یادگیری نظم و ترتیب دو مؤلفه تربیتی و آموزشی دنیای کودکان هستند

یادگیری نظم و ترتیب دو مؤلفه تربیتی و آموزشی دنیای کودکان هستند

کودک دنیایی از جستجو، کنجکاوی و پرسش است وبه محیطی آزادو رها نیاز دارد تا کنکاش نموده، با دقت همه جوانب را سنجیده و به پاسخ مورد نظر خود برسد؛ کودکان از هر نوع رفتار منفی گریزانند و دوست دارند از طریق مختلف و در مأمنی امن و آسوده هیجانات و انرژی خود را تخلیه نمایند.

به گزارش شاهو خبر؛بزرگداشت هفته بهزیستی و دیدار مسئولین با مهدکودک های نمونه سطح شهر بهانه ایی شد که گفت و گویی را با مدیریت "مهد ژیکان" ترتیب دهیم و برای چند ساعتی دنیای بزرگسالان را رها کرده و در دریای خروشان ذهن های آرام کودکان زیست نماییم. این مرکز آموزشی و تفریحی اگرچه در شهرک بعثت قرار دارد اما به دلایل فراوانی مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته و از تمام سطح شهرکامیاران کودکان را در هر سنی به دور هم جمع نموده است. مدیر این مرکز خانم "عطرین باجلانی" دارای مدرک کارشناسی "روان شناسی کودکان" می باشد و با ذهنی خلاق و ایده های رنگارنگ توانسته است محیطی شاداب، پرهیجان و اندیشمند را برای کودکان ترتیب دهد. خانم باجلانی ساعتی میهمان "شاهوخبر" بود و با حوصله و طمأنینه به سوالات ما پاسخ داد، حاصل این گفت و گو در زیر می آید:

شاهو خبر: چرا دنیای کودکان را برای فعالیت خود انتخاب نمودید، در حالی که بر اساس مدرک تحصیلی و نیز توانایی هایتان می توانستید تجربه های کاری دیگری داشته باشید؟

باجلانی:همیشه این دغدغه را داشتم که چگونه با بچه ها و نوآموزان در مهدکودک ها و مراکز نگهداری کودکان رفتار می شود، کودکان گرچه خود کوچک هستند اما دارای دنیایی خاص، وسیع و بزرگ اند که شناخت این دنیا می تواند مسیر زندگی هرانسانی را تغییر دهد، کودکان با شور و شوقی که دارند می توانند تعریفی دیگر از زندگی و زنده بودن ارائه دهند و من به همه این موارد می اندیشیدم.این تفکر سرآغازی شد که دست به کارشوم و کاری برای بچه ها انجام دهم، لذا راه اندازی مهد کودک را بهترین اندیشه و دست یافتنی ترین امر برای ورود به دنیای کودک یافتم و در سال 92 کارم را با تأسیس مهد آغاز نمودم.

شاهو خبر: آیا تأسیس مهد شرایط خاصی دارد یا این که هر فرد می تواند مهدکودکی را برپا نماید؟

باجلانی:این گونه نیست و برای دریافت مجوز تأسیس و راه اندازی مهد یک سری شرایط خاص در نظر گرفته شده است، مهدها مستقیما زیر نظر سازمان بهزیستی بوده و این نهاد علاوه بر صدور مجوز، نظارت دائمی بر کارآنان دارد، اما برای دریافت مجوز علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی مرتبط و شرایطی که در نظر گرفته شده است، باید برای دریافت مجوز از طریق سازمان بهزیستی استان اقدام صورت گیرد و سپس مکان و امکانات لازم برای شروع به کار را فراهم کرد.

شاهو خبر: وجود و نقش مهد کودک ها چه تأثیری در جریان رشد کودکان دارد؟

باجلانی:ورود کودکان به مهد کودک باعث می شود که رشد تکلم کودک توسعه یابد، اعتماد به نفس بیشتری را حس کرده واضطرابات ناشی از محل زندگی و یا درون کودک کمتر شود. با آموزش های دریافتی استعدادها نیز شکفته شده و نوید دهنده آینده سالمی برای کودک می شود.

شاهو خبر: شما گفتید که کودکان دنیای خاص خود را دارند، شما این دنیای کودکانه را چگونه می بینید؟

باجلانی:ذهن و درون کودک جهانی ازجستجو، کنجکاوی و پرسش است و به لحاظ روانی به محیطی آزادو رها نیاز دارد تا کنکاش نموده و با دقت همه جوانب را سنجیده به پاسخ مورد نظر خود برسد؛ کودکان از هر نوع رفتار منفی گریزانند و دوست دارنداز طریق مختلف و در مکانی امن وآسوده هیجانات و انرژی خود را تخلیه نمایند.

شاهو خبر: کوشش شما برای ورود به جهان کودکان و مسیر دادن به این دنیا چه بوده است؟

باجلانی:در مهد کودک تحت مدیریت اینجانب سعی می شودانگیزه های مثبت تقویت و اندیشه های منفی از کودکان دور نگه داشته شود. کودکان بدون نقاب هستند و دوست دارد خود را چنان نشان دهند که همان هستند؛ این تفاوت اساسی دنیای کودک با بزرگسالان است. از جمله اموری که کودک بدون نقاب انجام می دهد در خواسته هایش نمود پیدا می کند دست یابی آسان و راحت به آنچه که مدنظرش است می باشد، یعنی اگر با بهانه گیری و گریه هم شده می خواهد به خواسته مورد نظرش برسد؛ مربی مهد باید با این نوع رفتار آشنایی داشته و علاوه بر برخورد مناسب، راهکارهای همسان با دنیای کودک را نیز به مانند جایگزینی برتر برای بهانه گیری و گریه ارائه دهد. سعی ما بر این است که به این نقطه از توانایی برسیم و تا به حال نیز به قدر کفایت به دست آمده است.

شاهو خبر: آیا تفاوتی در دنیای کودکان وجود دارد؟

باجلانی:با توجه به این که کودکان دنیای خاص وبکر خود را دارند اما جالب اینجاست که این دنیا در هر منطقه و میان هر ملت یا قومی تشابهات فراوانی با هم دارند. دانسته ها و نادانسته های کودکان در هر نقطه از زمین به مانند هم بوده و این دنیای بزرگسالان است که امتداد دهنده و در بعضی موارد متغیر دنیای کودکانه است، هر چه بیشتر کودکان در دنیای خود بمانند، خودباوری و اتکا به داشته هایشان بیشتر می شود.

شاهو خبر: معیار شما برای انتخاب مربیان شاغل در مهد کودک چیست؟

باجلانی:برای اینکه مربیان در مهد کودک توانایی یادگیری کودکان را بالا ببرند باید آموزش های لازم را دیده ودرصورت امکان تخصص داشته باشند. رفتار با کودک از دوران شیرخوارگی تا قبل از ورود به دبستان بسیار متفاوت است و مربی باید با آموزش های مستمر و مختلف به درکی برسد که بداند چگونه با کودکان در هر شرایط سنی رفتاری همراه با احترام، مهربانی، درک درست خواسته های آنان وشناخت ظرفیت های روحی و جسمی کودکان داشته باشد.

شاهو خبر: محیط مهد چه کمکی به آرامش یا یادگیری کودکان می کند؟

باجلانی:آرامش محیط می تواند انواع استرس ها را از کودکان دور نماید. اضطراب ازجمله مشکلات درونی شده کودکان است که باید با انواع ترفندهای آموزشی، روانی و تربیتی وی را از این نوع رفتار هیجانی دور کرد؛ کودکی که هیچ میلی به خوردن غذا در میان جمع ندارد و حاضر نیست در جمع دوستانش در مهد غذا میل نماید قطعا به برنامه ایی منسجم،کارآمد و منظم برای ورود به دنیای دیگر بچه ها و سهیم شدن در سفره آنان دارد.

شاهو: حتما شما برنامه های تعریف شده ایی دررابطه با آموزش و تربیت کودکان دارید، مهم ترین مولفه این برنامه ها چه چیزی می تواند باشد؟

باجلانی:از جمله مراحل تربیتی که در مهد به کودکان و بسته به شرایط سنی آموزش داده می شود "نظم" و "ترتیب" است. این دو مولفه هایی مهم در برنامه های آموزشی و حتی تربیتی ما هستند؛ کودک باید بیاموزد که منضبط باشد و در امور شخصی و روزمره خود مرتب بودن را بیاموزد؛ همه این موارد با برنامه های آموزشی ساده و کمی دقت و حوصله مربیان به انجام می رسد، زیرا کودک خود میل به انضباط و ترتیب را در درون داشته وباید درست و درجای خودنهادینه شود که در آینده با به کارگیری این داشته ها فردی اجتماعی و منظم بروزنماید.

شاهو خبر: در کنار آموزش روزانه، برنامه هایی که باعث شده مهد شما ویژگی های خاص خود را داشته باشد را بیان دارید؟

باجلانی:از جمله برنامه های مهد کودک علاوه بر آموزش های روزانه و هفتگی که بر اساس برنامه ازقبل تعیین شده پیاده می گردد، در اختیار نهادن فضاهای شاد و رنگارنگ برای بازی و تخلیه هیجانات درونی کودکان است، همچنین آموزش هایی مانند نقاشی و طراحی، سفالگری، بازی گروهی با خاک و خاکبازیدر محیطی امن وبهداشتی، دریافت و امانت گرفتن کتاب های مصور داستانی و صرف غذای دسته جمعی نیز مدنظر می باشد؛ بچه ها از این نوع برنامه ها بسیار استقبال می کنند؛ بر طبق تجربه پی برده ام که هر یک از این موارد می توان استعداد فردی کودک را شکوفا نموده و برجامعه پذیری کودک نیز تأثیر موثر بگذارد.

شاهو خبر: شاخص ترین اندیشه شما برای ورود به دنیای کودکان که کاربردی شده اند کدامند؟

باجلانی:من همیشه در برنامه های مهد کودک تحت مدیریتم به 3 نکته اهمیت فراوانی می دهم، یکی این که همان گونه که عرض شد به آموزش های خاص بها داده تا استعدادهای درونی کودک شکوفا گردد؛ دیگری اعتماد به نفس کودک را با برنامه های مستقیم و غیرمستقیم آموزشی بالا برده تا در همان آوان، شخصیت خود را پیدا نماید و بر نکات تربیتی مورد نظر تأکیدی درونی داشته باشد. سومین نکته در برنامه کاربردی من، سازگار نمودن کودک با مسائل اجتماعی است تا در آینده بتواند با صلابت نهفته در وجود خود و نیز همگام با ارزش های جامعه گام بردارد و موفقیت را تجربه نماید

شاهوخبر: برای یادگیری کتاب آسمانی و امورات دینی نیز قطعا برنامه هایی دارید؟

باجلانی:آموزش روخوانی و حفظ قرآن از مسلمات برنامه های مهد ماست، زیرا یادگیری قرآن به کودکان باعث می شود در این دوران با آیه های مسلم الهی آشنا شده و برنامه عملی دینی خود را بیاموزند. در کنار آموزش قرآن مناسک و عبادت های واجب دینی در حد درک بچه ها به آنان آموزش داده می شود.

شاهوخبر: مربیان مهد چگونه بر کودکان می توانند تأثیر داشته باشند، به گونه ایی که الگویی برای کودکان شده و بچه ها ضمن یادگیری با وی مأنوس شوند؟

باجلانی:مربی باید آرامش خود را داشته باشد تا بتواند با کودکان ارتباط برقرار نماید. هر مربی با ورود به مهد باید مشکلات و مسائل شخصی را کنار نهاده و وارد دنیای بی دغدغه، آرام و پویای کودکان شود تا بتواند تاثیرات لازم آموزشی و تربیتی مورد نظر والدین را منتقل نماید؛ محبت و عاطفه ابزار کار مربیان مهد است و از این طریق به راحتی در دل کودک جای می گیرد. کودکان پرسشگر هستند و مربیان باید با صبروحوصله به سوالات آنان پاسخ دهند، آن هم پاسخی سنجیده و مناسب که کودک به اقناع درونی درباره مسئله مورد پرسشگری قرار گرفته برسد. هر کودک روزانه چندین پرسش را در ذهن خود می پروراند و خواستار دریافت جواب آنهاست، پس مربی باید اطلاعات لازم را داشته و با دنیای سوال های کودکانه آشنایی داشته باشد.

شاهو خبر: مدیریت مهد همان گونه که از نام آن پیداست باید هماهنگ کننده تمام امور و برنامه ها باشد، نظر شمادراین رابطه چیست؟

باجلانی:دقیقا این گونه است، وظیفه مدیر مهد این است که محیطی آرام و مناسب برای کودکان و مربیان فراهم نماید و ابزارها و وسائل کمک آموزشی به روزشده را در مهد داشته باشد؛ برنامه ریزی مناسب برای هر فصل کاری و به کارگیری و اجرای این برنامه نیز از اهم امور مدیران است. رهبری دنیای کودکان و توصیف خط مشی کارهای مربیان نیز از جمله وظائف هر مدیر در مهد است. البته باید اشاره داشت که اطمینان بخشی به خانواده ها برای رعایت استانداردهای آموزشی و تربیتی نیز کار مدیر بوده و براساس تجربه وی است که والدین آن محل را انتخاب می نمایند.

شاهو خبر: سرکار خانم باجلانی از این که وقت خود را در اختیار ما نهادید صمیمانه متشکریم؛ به امید موفقیت های روزافزون برای شما.

مهدکودک ژیکان کامیاران

مهدکودک ژیکان کامیاران

گفت و گو: یوسفی و فاتحی

عکس: آرام فاتحی

انتهای پیام/فبرچسب ها :

دنیای کودکانروان شناسی کودکمهدکودک های کامیاران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website