شنبه 4 دی 1395 / 08:55|کد خبر : 2571|گروه : ورزشی

در گفت وگو با مربی و رئیس هیئت ژیمناستیک کامیاران عنوان شد؛

ورزش ژیمناستیک عامل کوتاهی قد نیست/ در نحوه واگذاری سالن های ورزشی به بخش خصوصی بازنگری شود

ورزش ژیمناستیک عامل کوتاهی قد نیست/ در نحوه واگذاری سالن های ورزشی به بخش خصوصی بازنگری شود

ژيمناستيک تبلوری از حرکات زيبای ورزشی است که قدرت، استقامت و زيبايی در آن موج می زند؛ تحرک و زيبايی اين ورزش نه تنها موجب گرايش تعداد بيشتر ورزشکاران گرديده، بلکه تماشاچيان زيادی را نيز به خود جذب نموده است.

شاهوخبر؛ ژیمناستیک ورزشی است که در آن حرکات نیازمند قدرت، انعطاف بدنی، چابکی، تعادل و هماهنگی اعضای بدن هستند؛ این رشته ورزشی از طریق تمرینات ورزشی که در یونان باستان انجام می‌شد، تکامل پیدا کرد و بعدها در سطح بین‌المللی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک شروع به کار کرد. ژیمناستیک ورزش المپیکی است و از اولین دوره المپیک تاکنون در برنامه این مسابقات قرار داشته و هم‌اکنون از ۱۸ رویداد ورزشی جداگانه تشکیل می‌شود که ۱۴ رقابت در ژیمناستیک هنری، ۲ رقابت در ژیمناستیک موزون و ۲ رقابت در ترامپولین است. هیئت ژیمناستیک کامیاران از سال های گذشته تاکنون در 2بخش آقایان وبانوان فعالیت دارد و دوران پرفراز ونشیبی را پشت سرگذاشته است. برای آشنائی بیشتر با این رشته ژیمناستیک در این شهر و فعالیت های صورت گرفته تاکنون و نیز مشکلات دست اندرکاران  وفعالین این رشته ورزشی، گفت وگوئی با «علی اکبر وکیلی» مربی و مسئول هیئت ژیمناستیک کامیاران انجام داده ایم که در ادامه می آید:

به عنوان اولین سوال و برای آشنائی بیشتر با ژیمناستیک، تعریفی از این ورزش دارای انعطاف بیان دارید؛

به طور خلاصه می توان گفت که ژيمناستيک تبلوري از حرکات زيباي ورزشی است که قدرت، استقامت و زيبايي در آن موج می زند؛ تحرک و زيبايي اين ورزش نه تنها موجب گرايش تعداد بيشتر ورزشکاران گرديده، بلکه تماشاچيان زيادي را نيز به خود جذب نموده است.

آیا حرکات ورزشی ژیمناستیک دارای بخش های مجزایی است؟

معمولا ورزش ژيمناستيک در دو بخش انجام مي‌شود؛ بخش حرکات زميني يا حرکاتي که روي تشک مخصوص صورت مي‌گيرد و بخش دیگر حرکاتي است که بر روي وسايل انجام مي‌شود. در حرکات بر روي وسايل مي‌توان از دارحلقه، بارفيکس ،پارالل، چوب موازي، خرک حلقه و پرش خرک نام برد.

شما به عنوان مربی ورزشی، طبعا ورزش را دارای اهمیت دانسته و معتقد به انجام آن توسط افراد هستید، درباره این مهم چه نظری دارید؟

یقینا سلامتی و تندرستی میوه ورزش است و برای درک اهمیت ورزش به سخن پیامبراکرم(ص) اشاره می نمایم که می فرمایند، خداوند متعال انسان قوی و نیرومند را دوست دارد و یا شخص با ایمان قوی و نیرومند از شخص با ایمان ضعیف بهتر و دوست داشتنی تر است؛ این نشان می دهدکه در آیین ما به نقش ورزش توجه شده و به عنوان یک عامل دوست داشتنی بیان و بر این اساس ورزش برای هرگروه سنی نیاز و ضرورت دارد.

چرا ژیمناستیک را در دایره رشته های ورزش های مادر جای می دهند؟

ژیمناستیک به عنوان ورزشی فعال، دارای سابقه طولانی بالغ بر 60 سال در ایران است و سابقه جهانی آن بیش از 200 سال است و از آن به عنوان ورزش پایه و یا مادر ورزش ها نام می برند، زیرا اولین فعالیت ها و کارهای جسمانی کودک، با دراز کش سینه و پشت، چهاردست و پا ماندن و راه رفتن، نشستن، ایستادن، راه رفتن، دویدن، گهواره نمودن و ...، شروع می شود که در این رشته ورزشی به طور صحیح این حرکات شکل داده می شود و تنها رشته ای است که در سنین پایین قابلیت آموزش را داشته و در تمام سنین قابل تعمیم می باشد.

در واقع بیان شما براین مشتمل می گردد که ژیمناستیک را باید یک رشته ورزشی پایه بدانیم؛

حتما اینگونه است؛ توانائی های جسمانی نظیر قدرت، سرعت، انعطاف پذیری، استقامت، چابکی، جنبش پذیری و از همه مهمتر، هماهنگی عضله و عصب در بیشتر رشته های ورزشی معدود بوده و تمام این توانائی ها را دارا نمی باشند، اما ژیمناستیک تنها رشته ای است که همه این قابلیت ها را دارد و بدین خاطر برای سایر ورزش ها پایه منظور شده است.

درباره تاریخچه ژیمناستیک در کامیاران اگر چیزی به خاطر دارین بیان نمایید؛

این رشته ورزشی در شهر کامیاران از سال 68 شروع به فعالیت کرد و در همین سال توسط آقای «هاشم پروهان» در سالن تختی گشایش یافت؛ بعد از مدتی آقای «ایرج فتحی» سکان این حرکت را به دست گرفت و مربیانی چون مرتضی ویسی، اردشیر مطیعی، علیرضا و فلاح بهرام میرزایی واینجانب و عبدالله وکیلی، خالد سرچمی، مهدی محمدی، میکائیل ابراهیمی، حسن امانی، شهرام خزائی، وهاب یوسفی، فرهاد خزائی و ساسان باتمانی در قسمت آقایان و در بخش خانم ها مریم مرادی، شیدا مرادی، بهاره مومنی، فروزان رستمی، سمیه محمدی و پروین احمدی تا این تاریخ در سالن های تختی، تربیت و سکوی شماره 1 استادیوم آزادی، مسیر حرکت را ادامه داده و در حال حاضر این شهرستان دارای خانه ژیمناستیک و سالن خاص این رشته است.

اکنون آمار ورزشکاران ومربیان در ژیمناستیک به چه میزان است؟

در حال حاضر آمار بیمه شده آقایان 227 نفر و بانوان 82 نفر است که این تعداد در سطح شهرستان کامیاران، بیشترین میزان آمار بیمه شده است. این شهرستان دارای 11 نفر مربی درجه 3  آقا و 6 نفر مربی درجه 3 خانم است که در حال حاضر در بخش آقایان 6 مربی و در بخش بانوان 2 مربی مشغول کارهستند و نیز آمار داوران درجه 3 آقایان 4 نفر و بانوان 2 داور است.

آینده ورزش ژیمناستیک را در شهر کامیاران چگونه می بینید؟

خانه ژیمناستیک کامیاران با اعتباری بالغ بر 634 میلیون تومان از اعتبارات تملک دارایی در مورخ 21/11/91 افتتاح شد؛ با توجه به سابقه طولانی و وجود استعدادهای فراوان در کامیاران، می توان مدارج ترقی را بیش از پیش طی کرد و البته این امر نیاز به حمایت و پشتیبانی مسئولین استانی و شهرستانی دارد.

آیا در زمینه پرورش استعدادهای قهرمانی نیز فعالیت دارید؟

خانه ژیمناستیک در بحث قهرمانی فعالیت خود را شروع کرده که حاصل آن برگزاری مسابقات استانی در کامیاران و کسب مقام سوم دراین رقابت ها بوده است. همچنین ورزشکاران این رشته در مسابقات آموزشگاه ها نیز شرکت داشته اند و 2 نفر مقام سوم را به دست آورده اند و در مسابقات لیگ استانی، 1مقام دوم و 2 مقام سوم کسب شده است و حتما این روند تداوم پیدا خواهد کرد؛ با توجه به اینکه در کنار این  ورزشکاران این رشته، سایر ورزشکاران برای آموزش بیشتر و تخصصی حضور دارند، قطعا حاصل زحمات مربیان این رشته در سایر قهرمانی های رشته های ورزشی مبرهن است.

هر رشته ورزشی مشکلات خاص خود را دارا می باشد، شما به عنوان مسئول هیئت ژیمناستیک و مربی فعال در زمینه آموزش این رشته ورزشی، مشکلات ژیمناستیک در کامیاران را بیان نمایید؛

قطعا مشکلاتی وجود دارد؛ به عنوان نمونه در حال حاضر به استناد قانون اماکن ورزشی به بخش خصوصی واگذار گردیده و می گردد. اگر چه این روند دارای معایب و مزایایی است، اما لازم است در نحوه واگذاری ها بازنگری شود. از جمله مشکلات دیگر، عدم نگهداری مناسب سالن ها توسط بخش خصوصی به دلیل کسب سود بیشتر است و این باعث شده عملا هیئت ها در بحث ورزش قهرمانی با مشکلات عدیده ای مواجه شوند. اشاره به این مطلب نیز لازم است که با توجه به گران بودن وسایل ژیمناستیک و عدم تخصیص اعتبارات مناسب از طریق هیات استان و اداره کل ورزش و جوانان، در آینده خانه های ژیمناستیک شهرستان ها با بحران مواجه خواهند بود وتوان خرید وسایل را نخواهند داشت.

هزینه خدمات و انرژی سالن های ورزشی چگونه پرداخت می شود؟  

هزینه بالای برق و گاز مصرفی که به صورت ایستگاهی محاسبه می شود خود از جمله مشکلات بخش های ورزشی می باشد و گاها عدم پرداخت آنها منجر به قطعی گاز و برق سالن های ورزشی می شود؛ زیرا که تماما توسط هیئت های ورزشی پرداخت می شود.

اگر در پایان به نکته ای اشاره نشده، در صورت تمایل بیان نمایید؛

در پایان این را بیان می دارم که براساس باور غلطی که در میان مردم درباره کوتاهی قد به خاطر ورزش ژیمناستیک یا سایر رشته ها ورزشی وجود دارد، لازم است در این راستا فرهنگ سازی شود. زیرا که  نیاز است والدین و جامعه هدف در مورد کوتاهی قد بدانند، این ذهنیت که ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود اشتباه است و هیچ ارتباطی به ژیمناستیک یا انجام دادن ورزش ندارد، بلکه براساس تحقیقات پزشکی، دلایل کوتاهی قد عواملی چون ژنتیک، تغذیه و سلامت کلی بدن می باشد که 3 فاکتور مهم برای تعیین قد فرد هستند.

تصاویر مربوط به فعالیت ورزشکاران در خانه ژیمناستیک کامیاران، در لینک https://goo.gl/yGSg2B آمده است.

انتهای پیام/الف

لینک کوتاه: https://goo.gl/LYLasF



برچسب ها :

ژیمناستیکهیئت ژیمناستیک کامیارانورزش مفرحعوامل ژنتیکرابطه ژیمناستیک با رشدقدورزش درکامیاران

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website