چهارشنبه 1 دی 1395 / 09:37|کد خبر : 2561|گروه : فرهنگی

درکجای تاریخ ایستاده ایم/

تمدن های میزوپوتامیا و بررسی تاریخی سرزمین جزیره- بخش دوم

تمدن های میزوپوتامیا و بررسی تاریخی سرزمین جزیره- بخش دوم

تاریخ جزیره نشان می دهد که دست درازی و چپاولگری حکومت هایی چون آشوریان، یونانی ها و رومیان نتوانسته است مظاهر تمدنی و فرهنگ پویای این منطقه را از بین ببرد.

شاهوخبر؛ نزدیک به 2 هزار سال پیش، مورخ یونانی «بلوتارک» به پادشاه منطقه «کوردیان» (جزیره) اشاره می‌کند. نام این پادشاه «زوربان» یا «زوروبان» بوده که همراه و همگام با پادشاه «هزبانی» و «ارمنی» علیه حکومت رومیان جنگیده است؛ در مکتوبات قرن دوم میلادی نام پادشاه کوردیان «مانیسر» آمده است که قدرت فراوانی داشته، به گونه ای که بسیاری از مناطق تحت حکمرانی ارمنی‌ها را فتح کرده است. این پادشاه تلاش داشته تا که پیمان استواری با قیصر روم «تراجان» ببندد و به مقابله با پادشاه اشکانی بپردازد.

در قرن چهارم میلادی پادشاه دیگر کوردیان «جوانیان»، ارتباط مستحکمی با رومیان داشته و با انعقاد قراردادی مشترک، علیه دشمنان مشترک جنگیده اند و بدین ترتیب تا قبل از اسلام، سران حکومتی منطقه کوردیان به همین شیوه عمل می کرده اند؛ با بررسی منابع تاریخی موجود، منطقه جزیره در قلب مناطق کردنشین تاریخ پرفراز ونشیبی داشته و در واقع با تاریخ دیگر مناطق میزوپوتامیا گره خورده است.

از جمله مواردی که بر اهمیت باستان شناسی و تاریخی جزیره صحه می گذارد، وجود کوه «جودی» در این منطقه است؛ کوهی که بنا بر افسانه ها و منابع تاریخی، کشتی نوح بر روی آن نشسته است. در حقیقت داستان نوح داستانی کهن در بین مردمان دیارکردستان بوده که سالیان سال به صورت یک روایت تاریخی نسل به نسل منتقل شده است.در روایتی آمده است، نوح فردی دانا و آگاه به مسائل آب‌ وهوا بوده است و پیش‌بینی این طوفان بزرگ را کرده بود و... ؛ این اتفاق آن چنان بزرگ بوده که برای هزاران سال است که داستان آن در بین مردمان این دیار وجود دارد.

اگر به منابع تاریخی نظری بیفکنیم، می بینیم که بالغ بر 5 هزار سال پیش «سومریان» به واقعه توفان نوح اشاره داشته اند؛ در کتیبه‌های سومری نام نوح به صورت «زیوسودرا» آمده است که بعدها با یورش مردمان سامی به سرزمین های کردستان باستان، این داستان که در بین مردم روایتی زنده و بزرگ بوده، آنها هم آنرا فراگرفته و تغییراتی را در آن ایجاد کرده‌اند، که اسم نوح یکی از این تغییرات است. در طول تاریخ این داستان در آیین یهودی، مسیحی و اسلام بدان اشاره شده و با مسائل آیینی آمیخته شده است.

اما آنچه می‌تواند حقیقتی انکار ناشدنی باشد، این است که این منطقه از دوران باستان تاکنون حامل نام کردستان بوده است و ریشه‌ای ناگسستی در تاریخ تمدن و فرهنگ مردمان این سرزمین دارد. از نظری دیگر، اهمیت تاریخی این منطقه به غیر از تاریخ کرد، در واقع در تاریخ بشریت به عنوان اولین تمدن شناخته شده هم از اهمیت فراوانی برخوردار است که هنوز به طور کامل آثار آن کشف نشده است.

تاریخ منطقه جزیره یا کوردیان، رگه های کهنی از  فرهنگ کردستان و حتی تاریخ و فرهنگ بشر را در خود جای داده و نشان می دهد که دست درازی و چپاولگری حکومت هایی چون آشوریان، یونانی ها و رومیان نتوانسته است مظاهر تمدنی و فرهنگ پویای آن را از بین ببرد.

پایان

ترجمه و تخلیص: تحریریه شاهوخبر

انتهای پیام/الف

لینک کوتاه: https://goo.gl/dFQ91Xبرچسب ها :

تاریخ میزوپوتامیاسرزمین کردستانجزیرهکوردیاسومریانداستان نوحرومی ها

نظرات کاربران :

اگاه [پنجشنبه 2 دی 1395 | 16:13] پاسخ

عالی بود

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website