یکشنبه 11 مهر 1395 / 07:10|کد خبر : 2254|گروه : فرهنگی

تاملی بر سفرکاروان فرهنگی تدبیروامید/

تقریباهیچ؛حاصل سفر وزیرفرهنگ وارشاد به کردستان

تقریباهیچ؛حاصل سفر وزیرفرهنگ وارشاد به کردستان

بنابه گفته مقام معظم رهبری کردستان استانی فرهنگی است؛ این سخن سهل و ممتنع فلسفه ای گرانقدر در پشت سر دارد تا به توسعه،آفرینش و بازآفرینی خصلت های فرهنگی این دیار پربارتر از گذشته توجه شود.

به گزارش شاهوخبر؛ وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی تحت عنوان نامانوس کاروان فرهنگی دولت تدبیر وامید به همراه معاونان این وزارتخانه، شامل معاون مدیریت وتوسعه منابع، معاون امور فرهنگی، معاون امور هنری، رییس سازمان سینمائی کشور، معاون قرآن و عترت، معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی، معاون حقوقی و امور مجلس در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته به کردستان سفرکرد.

نامگذاری سفری استانی با عنوان کاروان فرهنگی تدبیروامید باید همراه با امیدواری و اعتباربخشی مالی به بخش های مختلف فرهنگ وهنر کردستان می بود؛ اما از همان ابتدا، دست خالی کاروانیان حاکی از سفری سیاحتی برای آنان و ورودی پراز ناامیدی برای هنرمندان و دلسوختگان فرهنگ این مرز وبوم بود.

در عرف سفرهای استانی مقامات بلندپایه دولتی به استان ها، علاوه بر تسریع در روند پرداخت بودجه های اعتباری و سالانه، معمولا میزان این اعتبارات به یمن قدوم مبارک کرسی نشینان هیئت دولت، افزایشی جهشی یافته و یقینا میلیون ها و حتی میلیاردها تومان به بخش فرهنگ وهنر آن استان اهدا می گردد.

اما ظاهرا کاروان فرهنگی دولت تدبیروامید، به خیال اینکه فرهنگیان و هنرمندان کردستان شیفته جاه و جلال آنان هستند، وزیر و همه معاونان  با جیب خالی یکباره سر از شهرهای مختلف کردستان درآوردند تا صرفا در نشستی صمیمی با فعالان حاشیه نشین درگه دوست داشته باشندو با فیگوری وزیرمابانه و البته تکراری، فقط گوش شنوایی برای دردل های این مخلصین چاکرمنش باشند و بس.

اما این خیال باطلی بیش نبود، زیرا که هنرمندکردستانی آسمیلاسیون تدبیر وامید را بر نمی تابد وآنقدر چشم انداز اندیشگی دارد که بداند بعد از 3 سال و اندی که جویبار این استان به خاطر خشکی کانال های اعتباری و بودجه ای کویر شده است،دیگر گول شعارهای پرطمطراق و تکراری کاروانی پراز بی تدبیری را نخورد.

آقای وزیر؛ به جای اینکه به خویش زحمت داده وتا کردستان کاروان تدبیرتان را کشان کشان دور شهرها می گرداندی، اعتبارات پرداخت نشده سال 94 را پرداخت می کردید؛ یابه جای روانه نمودن نمایندگان نه چندان آشنا به فرهنگ و ادب این بخش از سرزمین ایران اسلامی- بعد از 6 ماه که از سال95 گذشته- بودجه فرهنگی وهنری کردستان را واریز می کردید تاکارمندان ارشاد شهرهای کردستان برای عدم قطع آب، برق وگاز ادارات خود، هر روزه سرگرم چماق کشی با نهادهای خدماتی نباشند.

واما طنز تلخ ماجرا اینجاست که با استاندار کردستان تفاهم نامه تجهیز و راه اندازی 5پلاتو را به امضا رسانده ای؛ مگر می شود درون دستگاه های به هم مرتبط دولتی، میان دو نهاد تفاهم نامه امضا کرد، آن هم استانداری و وزارت فرهنگ و ارشاد که هیچ کدام در مرحله اول تجهیز و راه اندازی، حتی یک ریال از اعتبارات لازم برای ساخت و تجهیز را پرداخت نمی کنندوتنها اعلام نموده اید که بودجه آن از طریق شهرداری تامین می شود.

آقای وزیر؛ به نظر شما شهرداری شهرهای کردستان که نهادهایی عمومی هستند و  بودجه آنها مستقیما از طریق پرداختی شهروندان تامین می شود،خودناتوان از انجام کارفرهنگی هستندکه استانداری و وزارت ارشاد تفاهم نامه امضا نمایند،آن وقت به نام شما از مردمان این دیار عوارض دریافت شود و طی پروسه الگوریتمیک وبا هزار منت برای همین مردم پلاتوساخته شود؟!

اصلا اعتبار وبودجه به کنار؛ چرا پای درددل هنرمندان، نویسندگان و فرهیختگان کردستان ننشستید و به خواسته های به حق آنان توجه نکردید؟ آیا دیدن نمایشی خیابانی در مریوان اهمیت داشت یا بررسی میزان محبوبیت و فعالیت مدیران فرهنگ وارشاداسلامی شهرهای کردستان؟دربرابرناتوانی بعضی ازاین مدیران که درحضور معاونین شما دهها هنرمند، شاعر ونویسنده شهادت دادند که این افراددرطول ماه حتی یک روز در محل کارشان حاضر نمی شوند چه تدبیری اندیشیدید؟  

آقای وزیر، سیاحت خوبی داشتید؛ کردها میهمان نوازند، کردستانی ها اگرچه ازشما وامثال شما که با ادعای توجه واهتمام به فرهنگ ومشکلات استانشان حمایت کردند، اینک که بدترین وضعیت را چه از لحاظ مدیریتی و چه از لحاظ اعتباربخشی در طول سال های اخیر تجربه می کنند، باز امیدوارند؛ امید، جان جانبخش فرهنگ و هنر این دیار است و همیشه در کالبد آن باقی است، پس تعجیل نمایید و مقداری از طاقدیس ها و کنگره های فروریخته قلعه بلند فرهنگ این دیار را بازسازی نمایید تاحداقل وجدان فرهنگی خودتان التیام یابد.

بنابه گفته مقام معظم رهبری،کردستان استانی فرهنگی است؛ این سخن سهل و ممتنع فلسفه ای گرانقدر در پشت سر دارد تا آقای وزیر وامثال ایشان درک کنندکه وقتی پای فرهنگ به میان آید بایدبه توسعه،آفرینش و بازآفرینی خصلت های فرهنگی این دیار بیشتر از نقاط دیگر وپربارتر از گذشته توجه شود.

مقام معظم رهبری می توانستند کردستان را با دهها نام دیگر بخوانند، اما با ذکاوت و دوراندیشی از کلمه ای نام بردندکه فراخی یک دنیا واژه را در خود دارا می باشد و اعلامی از طرف ایشان بود تا بیشتر به فرهنگ کردستان توجه شود، اما شما تاکنون تقریبا هیچ کاری نکرده اید واگر رویدادی فرهنگی یا هنری درکردستان انجام پذیرفته به قطع یقین از اهتمام و جدیت فرهنگیان و هنرمندان این دیار بوده و بس و طبعا درکارنامه شما جای نمی گیرد.

انتهای پیام/ف

لینک کوتاه: https://goo.gl/T7ezxiبرچسب ها :

کاروان فرهنگی تدبیروامیدفرهنگ کردستانخصلت فرهنگیتقریبا هیچوزیرارشادهنرمندان کردستانسفر به کردستان

نظرات کاربران :

مرتضی [یکشنبه 11 مهر 1395 | 08:07] پاسخ

درود بر شما که حق مطلب را ادا کردید.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website