شنبه 10 مهر 1395 / 12:55|کد خبر : 2252|گروه : فرهنگی

درگفت وگو بانویسنده و پژوهشگر کُرد اعلام شد:

انتظاری به درازای12 سال برای دریافت مجوز نشریه آژوان

انتظاری به درازای12 سال برای دریافت مجوز نشریه آژوان

مولف تولدی دیگر می گوید: اگر باتنگ نظری به همه چیز بنگریم مبرهن است که دراین روزگار نمی توانیم لایه های حفاظتی فرهنگ و مدنیت خود را حفظ نماییم ویقینا عادت وفرهنگ های وارداتی غالب خواهندشد.

به گزارش شاهوخبر؛ نویسنده، روزنامه نگار و پژوهشگر کردستانی از عدم توجه کافی مدیران فرهنگ وارشاد اسلامی به صدور مجوز برای هفته نامه ها و کتاب های پژوهشی وتالیفی خبرداد.

محمدباقر پیری در گفت وگو باخبرنگارما دراین باره اظهار داشت: بیش از 12 سال پیش درخواست دریافت مجوز هفته نامه «آژوان» را ازطریق اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان به وزارتخانه تحویل داده ام، اما درطی این مدت حتی جوابی مبنی بر رد درخواست دریافت نکرده ام.

وی افزود: بارها این مساله را از طریق مدیران ارشدومیانی این اداره کل پیگیری نموده ام، اما هربار به گونه ای از جواب آری یا نه طفره رفته اند؛ این درحالیست که درمواردی ودر طی زمان خاصی برای افرادی خاص چندین مجوز نشریه صادرشده است.

پیری که سردبیری نشریه فرهنگی، ادبی واجتماعی «رویان» را درسال 82 درکارنامه خود دارد خاطرنشان می کند: با سابقه بالغ بر25 سال کار روزنامه نگاری و پژوهش برای دریافت مجوز انتشار هفته نامه ای با گستره توزیع درغرب کشور با هزاران اما واگر روبرو می شوم ودرکناراین، نهادها ومتولیان فرهنگ وارشاد از بستر مناسب جهت اشاعه و نشر اطلاع رسانی صحیح دم می زنند.

وی اضافه می کند: آیاشایسته است به فردی که تاکنون یادداشتی کوتاه هم منتشر نکرده، انواع مجوز روزنامه و هفته نامه داده شود و شخصی چون من که بیش از 200 اثر رسانه ای در نشریات داخل وخارج منتشر نموده ام، انتظاری 12 ساله برای دریافت مجوز متحمل شوم.

مولف کتاب «تولدی دیگر» همچنین درباره عدم صدورمجوز برای چاپ کتاب های پژوهشی گلایه دارد و می گوید: کتاب 500صفحه ای«گام سوم» که نتیجه10 سال زحمت و تلاش بی وقفه در حوزه کرمانشاه شناسی، تاریخ وهویت کردی است، به بهانه های واهی توسط اشخاص تنگ نظر با بی مهری روبرو شده و مجوز چاپ دریافت نمی کند.

پیری می افزاید: بیش از 30 سال از عمر خود را صرف جمع آوری وتحقیق درباره تاریخ وفرهنگ کامیاران کرده ام که این مجموعه نیز با غرض ورزی مجوز چاپ دریافت نمی کند وآن وقت عده ای ازآقایان از ضرورت شناسائی پتانسیل های بومی ومنطقه ای برای مقابله با ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی سخن می گویند.

محمدباقر پیری درپایان بر ضرورت تغییر نگاه ممیزی به آثار فرهیختگان کردستانی تاکیدکرد وگفت: تاریخ و سرگذشت این سرزمین زنجیره از وقایع و اتفاقاتی است که به هم مرتبط هستند و می توان از راه معرفی آنها در پی استحکام پایه های اجتماعی و روانی جامعه بود؛ اما اگر باتنگ نظری و از روی ناآگاهی به همه چیز بنگریم، مبرهن است که دراین روزگار نمی توانیم لایه های حفاظتی فرهنگ و مدنیت خود را حفظ نماییم ویقینا عادت وفرهنگ های وارداتی غالب خواهندشد.

انتهای پیام/ف  

لینک کوتاه: https://goo.gl/NPz91Eبرچسب ها :

ممیزی فرهنگ وارشادمجوزنشریهنویسنده کردفرهنگ وارداتیتاریخ کرمانشاه وکردستانفرهنگ کردستانمحمدباقرپیری

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website