دوشنبه 5 مهر 1395 / 10:14|کد خبر : 2232|گروه : بین الملل

ظهور پدیده داعشیسم اکولوژیک درخاورمیانه/

سدسازی دولت ترکیه وتاثیر آن برافزایش ریزگردهای منطقه+ نقشه

سدسازی دولت ترکیه وتاثیر آن برافزایش ریزگردهای منطقه+ نقشه

سدایلیسو به دلیل این که در مرزکشور ترکیه درحال ساخت است وتاثیر مستقیمی بر روی آب وهوای کشورهای عراق و ایران دارد، باید مجوزهای قانونی را از این دو کشور اخذ می کرد.

به گزارش شاهوخبر؛ دولت ترکیه در سال 1992 با افتتاح سد بزرگ آتاترک بر روی رود فرات که ظرفیت آن معادل 650 سد ایران بود، موجب ایجاد پدیده ریزگرد در جنوب غربی ایران وشکل گیری بیابان زایی درکشور عراق شد.

اینک نیز با برنامه ایجاد سد ایلیسو بر روی دجله می خواهد به شکلی ویرانگرایانه در منطقه عمل کرده و باعث از بین بردن اکوسیستم منطقه به ویژه در دو کشور عراق و ایران شود؛ سد ایلیسو یکی از سد های بزرگ در حال احداث در جنوب شرقی ترکیه است که ساخت آن از سال 2006 آغاز شده و در سال 2019 به پایان می رسد.

این سد ظرفیتی معادل 3 برابر بزرگترین سد ایران، یعنی کرخه را داراست و با ساخت آن از ورود تمام حجم آبی که از ترکیه به دجله وارد می شود جلوگیری می شود که این عمل باعث خشکی دجله و متعاقب آن بروز خشکسالی درعراق وزیاد شدن کانون های گرد و غبار دراین کشور و نهایتا خشک شدن تالاب مشترک ایران و عراق یعنی هورالعظیم می شود.

با احداث این سدتالاب هور العظیم به بزرگترین منبع تولید ریزگردها در ایران تبدیل می شود و دیگر نمی تواندبر روی میزان ریزگردهای ورودی از کشور عراق نقش کاهشی داشته باشد و خود باعث افزایش میزان ریزگردها شده، عرض های جغرافیایی بالاتری در ایران را درگیر این پدیده می کند و میزان این ریزگردها در جنوب غرب و غرب ایران هم از لحاظ شدت وهم از لحاظ وسعت گسترش می یابد.

از لحاظ ایجاد کانون های تولید ریزگرد، تاثیر سد ایلیسو به حدی است که تکنولوژی و منابع مالی کشورهای ایران و عراق پاسخ گوی حل مشکل و تسبیت ریزگردها نبوده، کشاورزی مناطق حاشیه ای را تحت تاثیر خود قرار داده و موجب تاثیرات سو اقلیمی،اقتصادی در منطقه می شود؛ این طرح پس از عملی شدن می تواند از لحاظ اقلیمی همانند داعشیسم منطقه عمل کند و خسارات زیادی را در منطقه ایجاد کند.

سدایلیسو به دلیل این که در مرزکشور ترکیه درحال ساخت است وتاثیر مستقیمی بر روی آب وهوای کشورهای عراق و ایران دارد، باید مجوزهای قانونی را از این دو کشور اخذ می کرد؛ اما این کشور نه تنها هیچ مجوزی را اخذ نکرده، بلکه از طریق سازمان های بین المللی پیگیر دریافت مجوزهای قانونی خود بوده است.

یاداشت: میثم جاسمی

انتهای پیام/ف

لینک مستقیم: https://goo.gl/vmgMYFبرچسب ها :

سد ایلسوسدآتاتورکسدسازی دولت ترکیه درمرزایراندجله وفراتداعشیسم اکولوژیکریزگردهای جنوب غرب و غرب ایرانهورالعظیم

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website