شنبه 16 مرداد 1395 / 12:10|کد خبر : 2032|گروه : فرهنگی

قابل توجه نمایندگان مجلس/

استان فرهنگی کُردستان، اعتبار فرهنگی ندارد

استان فرهنگی کُردستان، اعتبار فرهنگی ندارد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد چرایی عدم اختصاص اعتبار و بودجه فرهنگی و عمرانی از طرف دولت به مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی کُردستان از ابتدای سال جاری تاکنون تحقیق و تفحص نمایند.

به گزارش شاهوخبر؛ در خیابان ولوله ای به راه است؛کاسبی چند، یقه فردی را گرفته وبا صدای بلند از وی می خواهند که بدهی هایش را هرچه زودتر پرداخت نماید. رهگذران در میانه این گیر ودار جمع شده و هریک به فراخور هیجان ماجرا، از طلبکاران یا بدهکار بخت برگشته طرفداری می کنند.

جلوتر می روم تا حقیقت ماجرا را دریابم که با دیدن بدهکار برجا میخکوب می شوم؛ بدهکار مسئول انجمن ادبی شیوا کامیاران است؛ فردی که سال ها برای فرهنگ و ادب این سرزمین کوشش نموده و حالا کباده گود طلبکاران شده، هر از گاهی به آن سو و این سو پرت می شود.

با مرارت، سختی و پادرمیانی وی را از دست طلبکاران نجات می دهم  و پس از یافتن آرامش نسبی از وی حقیقت یقه کشی را می پرسم،که زخم کهنه ریش درگرو نهادن ومقروض شدن مسئولین انجمن های فرهنگی و ادبی وابسته به ارشاد دوباره ناسور می شود.

مسئول انجمن ادبی شیوا از برگزاری دومین دوره جشنواره فرهنگ و ادبیات کُردی«پرژه» در اواخر سال گذشته می گوید و اینکه طبق معمول اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ پول و اعتبار فرهنگی در بساط نداشته است و چون که درابتدای امر قول پرداخت هزینه ها را تا پایان سال داده اند و نیز دعوت نامه ها ارسال شده و قرار بر حضور دهها اندیشمند، فرهیخته، شاعر و.. از شهرها و مناطق مختلف کردنشین برای شرکت در این جشنواره بوده است، به اجبار بیشتر اعتبار جشنواره را از طریق قرض و ریش گرو گذاشتن پیش این کاسب و آن مغازه دار تامین می نمایند.

اینک پس از 6 ماه از برگزاری جشنواره، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هنوز یک ریال از هزینه ها ومخارج را پرداخت نکرده است و اکنون طلبکاران عاصی صبوری را به کناری نهاده و مالشان را  می خواهند. آنان اداره فرهنگ و ارشاد را طرف خود نمی دانند و بدهی ها را از اعضای دبیرخانه جشنواره طلب می کنند.  

وی علت عدم پرداخت اعتبار برنامه های فرهنگی را چند دلیل عمده بیان می کند و می گوید: یکی از دلایل به عدم مدیریت قوی ومنسجم مسئولین استان بر می گردد که به نوعی نسبت به نیازمندی ها و مطالبات فرهنگی و هنری بی تفاوت هستند، بخصوص مدیران فرهنگ وارشاد استان که یا توانایی جذب اعتبار دولتی را ندارند و یا کسی در مرکز کشور به درخواست های آنان که نماینده فرهنگی کردستان هستند توجهی نمی کند.

علت دیگر به بی توجهی دولت یازدهم به مقوله فرهنگی و مبانی آن در استان فرهنگی کردستان برمی گردد که باعث می شود اعتباری به استان تخصیص نیابد؛ چطور ممکن است نیمه ای از سال گذشته باشد اما تاکنون بودجه فرهنگی  وهنری ادارات و سازمان های وابسته به فرهنگ و ارشاد کردستان توسط دولت پرداخت نشده باشد؟

مسئول انجمن ادبی شیوا خواستار پرداخت هرچه سریع تر بدهی های فرهنگی شهرستان کامیاران می شود ومی گوید: اگر چه  استان فرهنگی کردستان به اعتبار و بودجه ویژه فرهنگی نیاز دارد، اما لطف نموده ویژگی های اعتباری را از این استان گرفته و همان بودجه عادی سالیانه را پرداخت نمایید.

این کنایه یادآور همان ضرب المثل است که می گوید: از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید، زیرا که به علت بی توجهی به نیازهای فرهنگی و هنری کردستان، بیشتر فرهنگسراها، انجمن ها و مراکز فرهنگی وهنری وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی عملا تعطیل هستند.

در کنار این موارد، نکته قابل توجه عدم پرداخت هزینه های خدماتی ادارات شهرستان هاست.برای نمونه به علت نداشتن هزینه واعتبارات جاری، اداره فرهنگ و ارشاداسلامی کامیاران میلیون ها تومان برای پرداخت هزینه های آب،برق، گاز و تلفن بدهکار می باشد و کارمندان این اداره در گرمای تابستان، بدون کولر وپنکه برسرکار حاضر می شوند.

 گفت و گوی ناخواسته بادوست شاعر و مسئول انجمن ادبی شیوای کامیاران را به اتمام می رسانم، در پایان می خواهد از قول وی بنویسم که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد چرایی عدم اختصاص اعتبار و بودجه فرهنگی و عمرانی از طرف دولت به مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی کُردستان از ابتدای سال جاری تاکنون تحقیق و تفحص نمایند.

امیدواریم نمایندگان دوره جدید مجلس شورای اسلامی بیشتر از گذشته به مطالبات فرهنگیان و فرهیختگان جامعه توجه نمایند و در این باره تحقیق و سوال نموده وجواب قانع کننده ای دریافت نمایند، شاید بدهی های جشنواره ای که واژه های صقیلی چون فرهنگ و ادبیات کردی را به دوش می کشد هرچه زودتر پرداخت شود و نویسندگان و شاعران ازسراتفاق بدهکارشده آسایشی بیابند.

انتهای پیام/ف     

    برچسب ها :

اعتبار فرهنگیاستان فرهنگیجشنواره فرهنگ و ادبیات کردیپرژهانجمن ادبی شیواکامیارانطلب فرهنگی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website