یکشنبه 18 مرداد 1394 / 09:06|کد خبر : 2|گروه : اجتماعی

زیبا سازی شهری:

شهر زیبای کامیاران بر اثر سوء مدیریت شهری میل به زشتی دارد

شهر زیبای کامیاران بر اثر سوء مدیریت شهری میل به زشتی دارد

آنچه فرآيند زيباسازی را درشهری چون کامیاران دچار مشكلات اساسی كرده است، برداشت های شخصی، غلط و كاملاً منطقه‌ای از واژه به ظاهر ساده "زیباسازی" است.

به گزارش شاهو خبر؛ امروزه دو کلمه "شهر" و "زيباسازی" چنان با هم آمیخته شده اند که در مهندسی شهرسازی یکی بودن این دو واژه متصور شده است، به گونه ایی که در کنار تعریفی که برای "شهر" در نظر گرفته می شود واژه "زیباسازی" چنان در درون این تعریف جای گرفته که گویی معنابخشی جدیدی را تداعی می کند.

مدیران شهری و شهروندان هر کدام به فراخور تجربه، علم و کارایی خود سوالاتی در ذهنشان ایجاد شده و بر اساس آن در زیباسازی شهری سهیم می شوند، این شراکت وسهم ممکن است در طراحی و ساخت میادین شهر نمود پیداکند و ممکن است در برداشتن تکه برگی بر سنگفرش پیاده رو متداعی شود.

تعريف شهر چيست؟ چه تصويری از آينده شهرمان داريم و يا مي‌خواهيم داشته باشيم؟ آیا شهرها مكاني برای دركنار هم زندگی کردن است یا صرفا خيابانهایی برای عبور و مرور؟ شاید هم مياديني برای دور زدن؟ و صد البته گستره ایی برای نصب داربست؟

شهر کامیاران در استانی با زیبایی های خاص خود و دردشتی جمیل و محدود شده با کوه ها و تپه های پوشیده از مرتع و جنگل گسترده شده ، اما مدیران شهری طی سالیان گذشته تا به امروز نه تنها بر زیبایی های این شهر نیفزوده اند ، بلکه با دخالت های فاحش و پر اشتباه زشتی را برزیبایی های طبیعی آن مهمان نموده اند.

آنچه فرآيند زيباسازی را درشهری چون کامیاران دچار مشكلات اساسی كرده است، برداشت های شخصی، غلط و كاملاً منطقه‌ای از واژه به ظاهر ساده "زیباسازی" است؛ زیرا مدیران شهری در طول 50 سال گذشته به تعريفی واحد و كارشناسانه از اين کلمه نرسیده اند كه در طول تحويل و تحولات مديران دچار تغيير نشود.

مدیران شهری کامیاران تنها اعتقادی که در زیباسازی شهری یافته اند این است که با رنگ‌آميزی جوی و جدول، نظافت در و ديوار(که بسیار قلیل اتفاق افتاده است) و يا نصب چند المان شهری و بهسازی بلوارها، به اجزای زيباسازی شهری دست یافته اند؛ در حالیکه کاملا اشتباه مسیر را برگزیده و همیشه دچار آزمایش و خطا در این مسیر شده و می شوند. 

بسیاری بر این عقیده انتقادی هستند که چرا درهنگام دیدن تصاویر دیگر شهرها و یا مسافرت در شهرهای اطراف و اکناف لذت مي‌بريم؟ چرا همه چيز همان گونه است كه بايد باشد؟ پاسخ ساده این سوالات این است که در بسیاری از شهرها نيازها از قبل پيش‌بيني شده‌اند،اما نمي‌توانيم  حتی با موفقيت آن اقدامات را كپي‌سازی كنيم؟

معمولا كيفيت محيط شهری دغدغه اصلی مديران تمام شهرها و هدف شهرداری هاست و برنامه فرهنگ‌سازی توسط شهر و بر روی شهروندان انجام می شود. به خصوص درشهرهای بزرگ ایران وبیشتر شهرهای اروپا شهرها صدها سال است كه فرهنگ‌سازند.

در شهرداری کامیاران از مدیران گرفته تا رفتگران فرقی ندارد که چه تخصص و تجربه ای داشته باشند، آنچه بسيار مشاهده می‌شود اين است كه همه به خود حق می‌دهند كه درباره مسائل هنری و زيباسازی اظهار نظر كنند و اين نظر را تحميل نمايند.

این افراد فراموش می کنند كه زيباسازی نيز همانند ساير امور نياز به تخصص دارد و در مورد ساخت و ساز يك پل ، خیابان و هزاران مورد ديگر نباید به خود اجازه دهیم که اظهار نظر نماییم.

ما حق نداريم سليقه شخصی‌مان را به مردم شهر تحميل كنيم، همانگونه كه اجازه نمی‌دهيم مردم شهر عقيده‌شان را به ما تحميل نمايند؛ موردی جهت مثال بی سلیقگی و دخالت مستقیم شهردار وقت کامیاران در رنگ آمیزی بسیار زشت شهری در نوروز امسال به عینه هنوز بر درودیوار شهر خود نمایی می کند. استفاده از رنگ های خاک خورده ته انباری و تلفیق رنگ های سرد با هم چنان منزجر کننده است که باعث آزار بصری می شود.

اصلی‌ترين برنامه شهرداری ها در شهرهای روبه رشد و يا مترقی ارتقاء مداوم كيفيت محيط، سيما و منظر شهر است اما در کامیاران زيباسازی مقوله‌ای فرعي است كه متاسفانه همین امر فرعی صاحب نظران زیادی را به دور خود جمع کرده است.

غرض اصلی از نوشتن این یادداشت، بلوک کشی دیوار یکی از پارک های قدیمی و زیبا در شهر کامیاران است، کاری ناشیانه و ناشایست که اوج بی سلیقگی شهرداری کامیاران را می رساند. در هیچ شهرکی نیز تاکنون سابقه نداشته با بلوک سیمانی و سیاه و با بنایی ناشیانه چنین بر سر فضای سبز شهری بلا نازل شود.

پارک "ریبوار" در میدان امام(ره) روزانه صدها گردشگر را علاوه بر شهروندان کامیارانی را پذیراست و با کاج ها ، سروها و صنوبرهای رعنایش حال در دیواره ایی زندان مانند محبوس شده است.

اگر شهرداری قصد دارد که پارک را از خیابان پشت آن جدا نماید که البته کاری عبث و به دور از موقعیت پارک های شهری است، بهتر نبود از مصالح و نمای بهتری بهره می برد!

شورای اسلامی شهر کامیاران و مجموعه شهرداری باید در انتخاب مدیریت شهری و استفاده از متخصصین امر شهرسازی و زیباسازی شهری نهایت دقت و توجه را داشته باشند، زیرا شهر زیبای کامیاران بر اثر سوء مدیریت شهری میل به زشتی دارد.

انتهای پیام/فبرچسب ها :

شهرسازیزیباسازی شهریمبلمان شهری

نظرات کاربران :

یه معمار [سه شنبه 27 مرداد 1394 | 12:06] پاسخ

کاش همه ی نازیبایی ها و عدم توجه به شهر همین یک دیوار بود . هر بار که از خیابان های اصلی شهر رد میشم هزاران بار تاسف میخورم برای وضعیت نابسامان و داغون زیرساخت ها و تاسیسات شهری و مبلمان های شهری تا چ برسه به زیبا سازی شهریمون.............
در به در دنبال این میگردم که بشه مطرح کرد مشکلات رو تا شاید کسی دلش سوخت هرچند مشکل از اون جا نشات میگیره که کاربلدها منتقد شدن و نابلد ها بر مسند کار نشستن .

علی [شنبه 21 شهریور 1394 | 13:59] پاسخ

سلام با تاسف در مجموعه شورا وشهرداری کسی که به زیبایی وپست مدرن اعتقاد داشته باشد وجود ندارد ما از یک زیر ساخت شهری که متمایز کننده شهر از روستا که همان اسفالت خیابان وکوچه باشد محرومیم البته کاش کامیاران جز روستا قرار می گرفت که طرح هادی شاملمان می شد

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website