سه شنبه 5 مرداد 1395 / 09:01|کد خبر : 1996|گروه : اقتصادی

درگفت وگو با رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شوراهای اسلامی کُردستان عنوان شد:

مسیر سرمایه گذاری خارجی در شهرهای کُردستان هموار است/ شوراها به وظیفه خود عمل کردند،نوبت مسئولین است

مسیر سرمایه گذاری خارجی در شهرهای کُردستان هموار است/ شوراها به وظیفه خود عمل کردند،نوبت مسئولین است

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شوراهای اسلامی استان کُردستان گفت: از طریق رایزنی توانستیم با شرکت های عمده خارجی تفاهم نامه سرمایه گذاری امضا نماییم که اگر عملیاتی شوند می تواند اشتغالزائی عمده ای درکُردستان ایجاد کند.

به گزارش شاهوخبر؛ اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016 و سومین کنگره بین المللی مدیریت شهری با حضور اعضای شوراهای اسلامی و شهرداران سراسر کشور، اواخر تیرماه در مرکز همایش های بین المللی  برج میلاد تهران برگزار شد؛ این رویداد بزرگ کشور با برگزاری بیش از 30 پنل، سمینار و نشست های تخصصی در حوزه محورهای اساسی مدیریت شهری در سالن های جنبی برج میلاد و با حمایت علمی سازمان های ذیربط مدیریت شهری همراه بود و شهرداران و نمایندگان شوراهای اسلامی شهرهای کردستان نیز دراین رویداد شرکت داشتند. «بهزادنگهداری» از اعضای شورای اسلامی شهر کامیاران و رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شوراهای اسلامی استان کردستان درگفت وگویی با خبرنگار ما از استفاده های بهینه دراین اجلاس برای جذب سرمایه گذاران خارجی در بخش های مختلف صنایع کردستان خبر داد که ماحصل این گفت وگو درادامه می آید:

آیا اهداف خاصی برای برگزاری اجلاس جهانی شوراها و شهرداران در تهران درنظر گرفته شده بود؟

نگهداری: طبعا هر اجلاس و نشستی چه داخلی و چه بین المللی، دارای اهداف و رویکردهای خاص خود می باشد و اجلاس جهانی شوراها و شهرداران نیز با هدف رشد و توسعه چشمگیر مدیریت شهری در سراسرکشور و آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی همراه با تعامل روزافزون نهادها و سازمان های دولتی با یکدیگر برای دستیابی زودهنگام توسعه مدیریت شهری کشور، در شهر تهران برگزار شد.

مباحث مطرح شده در میزگردها و پنل های این اجلاس حول چه محوری بود؟

نگهداری: در نشست های فرعی و پنل های تخصصی این اجلاس، درباره محورهای مختلف در حوزه های گوناگون امور شهری مانند گردشگری، حقوق شهروندی، مدیریت بحران، محیط زیست شهری، معماری و شهرسازی، شهر هوشمند و بازاریابی شهری، سرمایه گذاری شهرداری ها، درآمد پایدار و بسیاری مباحث دیگر بحث و تبادل نظر می شد و اعضای شوراها می توانستند به فراخور تخصص خود در این مباحث شرکت نمایند.

از استان کردستان چه کسانی در این اجلاس شرکت داشتند؟

نگهداری: دعوت نامه هایی برای تمام شوراهای اسلامی و شهرداران استان ارسال شده بود و بسیاری از اعضای شوراها و شهرداران شهرهای مختلف دراین اجلاس حضور داشتند. از شهرکامیاران نیز برخی از اعضا به همراه شهردار در طول اجلاس حاضر بوده و در پنل ها و نشست های تخصصی با شرکت میهمانان داخلی و خارجی و شهرداران شهرهای آسیایی، اروپایی و آمریکائی شرکت فعال داشتند.

ظاهرا شما به عنوان رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شوراهای اسلامی استان کردستان در زمینه جذب سرمایه گذار فعالیت زیادی داشته اید، دراین باره صحبت کنید.

نگهداری: مساله جذب سرمایه گذار از بخش های مورد علاقه بسیاری از نمایندگان و شهرداران شهرهای کشور بود، زیرا که بسیاری از نمایندگان اتاق های بازرگانی ملل مختلف، تجار، بازاریابان و سرمایه گذاران دراین اجلاس حضور داشتند و اینجانب نیز براساس تخصص  ومسئولیتی که به عنوان رئیس کمیسیون سرمایه گذاری شوراهای استان داشتم،  با چند شرکت خارجی در زمینه سرمایه گذاری در کردستان توانستم تفاهم نامه امضا نمایم.

رایزنی شما برای جذب سرمایه گذار چه نتیجه ای دربرداشت؟

نگهداری: در طول ایام برگزاری اجلاس بسیاری از اعضای شوراها و شهرداران با سرمایه گذاران و بازار یابان شرکت های خارجی بحث و تبادل نظر می کردند تا برای شهر و استان خود سرمایه گذار جذب نمایند و این ترافیک در جذب خود دافعه ای برای استان های محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته بود؛ اینجانب با تلاش و سعی شبانه روزی و از طریق رایزنی با افرادوشرکت های سرمایه گذار و متخصص در زمینه سرمایه گذاری، توانستم با 3 شرکت عمده خارجی تفاهم نامه امضا نمایم که اگر عملیاتی شوند می تواند اشتغالزائی عمده ای دراین استان ایجاد کند.

تفاهم نامه های امضا شده در چه زمینه ایی بودند؟

نگهداری: رایزنی های فراوانی با شرکت های اروپایی و آمریکائی صورت گرفت که در نهایت تفاهم نامه سرمایه گذاری اولیه با شرکت PAP INTERNATIONAL کره جنوبی برای ساخت دو نیروگاه 100 مگاواتی و50 مگاواتی در شهر کامیاران و یکی دیگر از شهرهای استان منعقد گردید؛ همچنین در بحث مدیریت پسماند و بازیافت زباله های شهری و تولید سوخت از این طریق، با شرکت IPG ایتالیا رایزنی شد که نهایتا قرارداد ساخت کارخانه بازیافت پسماند و زباله های شهری منعقد گردید.

بنابرشنیده ها قراردادی با یک سرمایه گذار عراقی درباره ساخت و بهسازی میادین و اماکن تجاری در شهر کامیاران منعقد نموده اید، دراین باره توضیح دهید.

نگهداری: با شرکت «دیارآباد کوردستان» که در اقلیم کردستان عراق فعالیت دارد برای سرمایه گذاری در شهر کامیاران رایزنی فراوانی داشتیم و درنهایت قرار شد که این شرکت سرمایه گذاری برای ساخت زیر گذر در میدان اصلی شهر کامیاران و ساخت مجتمع های تجاری در اطراف این زیر گذر فعالیت خود را آغاز نماید؛ تفاهم نامه مربوط به این سرمایه گذاری با حضور شهردارکامیاران و اعضای شورای اسلامی شهرمعقد گردید.

کامیاران به عنوان شهری در میانه دو مرکز استان می تواند به منطقه ایی تجاری توریستی تبدیل شود، شورای شهر دراین باره چه برنامه هایی دارد؟

نگهداری: اگر سرمایه ای در کار نباشد قطعا برنامه ها هم به جایی نمی رسد، اما برای جذب سرمایه گذار دراین باره چندین نشست با مدیر عامل شرکت دیارآبادکوردستان برگزار شد و ایشان موافقت نمودند که در زمینه ساخت مجتمع تفریحی گردشگری دریاچه مصنوعی کامیاران بالغ بر 12 میلیارد تومان سرمایه گذاری نمایند و نیز برای ساخت مجتمع 7 طبقه تجاری، آموزشی و هتل آپارتمان در زمین های اطراف ساختمان جدید شهرداری، مبلغ 20 میلیارد تومان هزینه کنند؛ با ساخت هریک از این پروژه ها تغییرات عظیمی در بافت شهری کامیاران و اشتغال زائی جوانان صورت می گیرد.

این تفاهم نامه ها اگر عملیاتی شوند طبعا بر حل مشکلات ترافیکی، بیکاری، گردشگری و بسیاری موارد دیگر شهرهایی چون کامیاران تاثیر می گذارد، به عنوان عضوشورای شهر کامیاران چه تمهیداتی برای عملی شدن آنها در نظر دارید؟

نگهداری: اینجانب به عنوان منتخب مردم شهر کامیاران سعی دارم با همکاری مدیران شهری و مسئولان ارشد کردستان برای سرمایه گذاری در کامیاران و دیگر شهرهای استان فعالیت نمایم؛ البته هر کدام از این تفاهم نامه ها زمانی عملیاتی می شوند که دیگر نهادها و دستگاه های اجرایی و حکومتی همراهی و همکاری نمایند. همچنین نمایندگان مردم در مجلس باید راهکارهایی برای سرمایه گذاری آسان تر در کردستان فراهم آورند تا به اشتغال و تولید در این استان یاری رسانند.

سخن آخر:

نگهداری: به عنوان عضوی از اعضای شوراهای اسلامی استان کردستان رسالت خود را در زمینه سرمایه گذاری انجام داده ام که هم فضای شهرهای ما از حالت روستائی و نیمه روستائی خارج شده و به سوی شهری مدرن و با امکانات پیش برود و هم برای بیکاری خیل عظیم جوانان گام هایی برداشته شود؛ تفاهم نامه های منعقد شده موجود است و طرفین بر انجام مفاد آن پایبند می باشند، اینک این گوی و این میدان...، باید منتظر تسهیل شدن وضعیت سرمایه گذاری و عملیاتی شدن قراردادها توسط دست اندرکاران امور باشیم.

انتهای پیام/فبرچسب ها :

شوراهای کردستانکمیسیون سرمایه گذاریشورای شهرکامیاراناجلاس جهانی تهرانسرمایه گذاری خارجی

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website