چهارشنبه 30 تیر 1395 / 10:35|کد خبر : 1967|گروه : اجتماعی

هشدار به شهروندان و انجمن های مردم نهاد/

شیوع معضلی به نام خریدوفروش نوزادان وکودکان

شیوع معضلی به نام خریدوفروش نوزادان وکودکان

اینکه فرد یا خانواده ای مجبور شود کودک خود را به خاطر پول یا وضعیت بد اقتصادی و حتی اعتیاد و کارتن خوابی و ترس از آبرو به دست دیگری بسپارد به خودی خود غم انگیز است، اما قصه آنجا دردناک تر می شود که خرید و فروش این کودکان برای سواستفاده از آنان انجام شود.

به گزارش شاهوخبر؛ شاید تیتر این گزارش غیرقابل باور، چندش آور و حتی مورد غضب مسئولین و مردم قرار گیرد، اما واقعیتی امروزی است و نه تنها در این شهر،بلکه در بیشتر شهرهای کشور و از زمان های دور خرید وفروش نوزاد و کودک رواج داشته و دارد.

خرید و فروش نوزادان وکودکان هر چند موضوع جدیدی نیست اما این واقعیت اجتماعی برای ما تازگی دارد و بنا به رسالت رسانه ای برای جلب نمودن توجه شهروندان، ناظران اجتماعی و برخی مسئولان و مدیران، از این حقیقت غیرقابل چشم پوشی سخن می گوییم.  

هراز چندگاهی داستان فروش کودکان در همین شهر برزبان ها می چرخد و بنا به عرف عامیانه بعد از مدتی به فراموشی سپرده می شود و همین در ذهن می ماند که فلانی بنا به این دلیل یا آن علت، فرزند خود رادر مقابل مقدار قلیلی پول به دیگری واگذار نموده است.

همه این موارد به دور از چشم ناظر اجتماع و در خفا انجام می گیرد و تا داستان و شایعه به واقیت نزدیک شود کار از کار گذشته و کودک بی گناه از مسیر غیرقانونی به دیگری واگذار شده است؛ اما حالا و در روز گذشته همین اتفاق در یکی از مراکز درمانی شهر کامیاران اتفاق می افتد و کودکی خردسال برای فروش عرضه می گردد.اما هوشیاری گروه درمانی این مرکز از سپردن کودک به خریدارجلوگیری می نماید وفوری به مدیر مرکز بهداشت و درمان اطلاع داده می شود و دادسرای شهرستان نیز دخالت می کند تا کودک بی گناه از دامان مادر دور نشود.    

دکتر کیوان فرهمندی که از این اتفاق تلخ بسیار محزون شده بوده در این باره به خبرنگار ما گفت:  پدری معتاد- همیشه پای اعتیاد در معضل های اجتماعی درمیان است- از راهی که هنوز نامبرهن است با فردی که خود را خریدار کودک معرفی می نماید تماس گرفته و مقدمات فروش دختر یک ونیم ساله خود را فراهم می نماید و در این حال بر اثر بیماری اسهال کودکان دوقلوی وی در بیمارستان بستری می شوندو این پدر ناچار محل معامله را این محل درمانی قرار می دهد.

وی اضافه کرد: در اثنای اینکه می خواهند کودک را از مادرش جدا نمایند و بر اثر گریه وزاری مادر وکودک، گروه درمانی آگاهی یافته و از بردن کودک توسط شخصی که از یکی ازشهرهای شرقی کشوربرای خرید کودک به کامیاران آمده جلوگیری می نمایند.

مدیر مرکز بهداشت و درمان کامیاران درباره نوع رفتار فروشنده و خریدار عنوان داشت: پدر این دختر یک و نیم ساله با رفتار ناشایست و الفاظ ریک با همکاران بخش درمان برخورد کرده و با این استدلال که فرزند خودش است و به هرکس که بخواهد وی را می فروشد، در پی انجام معامله کودک فروشی خود بوده و هیچ توجهی به گریه و زاری مادر و کودک نداشته است.

وی افزود: شخص خریدار نیز متعاقبا همین رفتار وی را ادامه داده و با بیان جملات زشت و نامانوس خواهان انجام معامله در بیرون از مرکز درمانی می شود که متعاقبا با دخالت دادستان محترم کامیاران، از انجام این معامله سخیف و غیرانسانی جلوگیری به عمل می آید.

و بدین گونه در خفا و آشکار و بنا به دلایلی مانند فقر، بیکاری، اعتیاد و... هر روزه هزاران کودک در معرض از دست دادن کانون گرم خانواده خود و گسیل داشتن آنها به سوی ناکجا آباد هستند. اگر چه جامعه شناسان معتقد هستند که نخستین علتی که برای خرید و فروش نوزادان به ذهن می رسد ناباروری زوج هایی است که از راه های قانونی نتوانسته اند سرپرستی فرزندی را به دست آورند و بدین خاطراز مسیر غیرقانونی کودکی را از خانواده ای پرجمعیت و وضع اقتصادی بد در ازای پول به سرپرستی می پذیرند، اما این یک روی قضیه است.

قضایای دیگری در امرخرید و فروش کودکان دخیل هستند و فقط این خانواده ها نیستند که نوزاد خود را به امید زندگی بهتر برای او می فروشند، بلکه مردان و زنان معتاد و خیابانی نیز دست به فروش کودکان می زنند. اینکه فرد یا خانواده ای مجبور شود کودک خود را به خاطر پول یا وضعیت بد اقتصادی و حتی اعتیاد و کارتن خوابی و ترس از آبرو به دست دیگری بسپارد به خودی خود غم انگیز است، اما قصه آنجا دردناک تر می شود که خرید و فروش این کودکان برای سواستفاده از آنان انجام شود.

در شهرهای کوچک و بزرگ پدر و مادرهای جعلی با سواستفاده از این کودکان، آنان را وادار به کار در خیابان، تکدی گری و حتی خرید و فروش مواد مخدر می کنند، ودراین میانه نمی توان نقش واسطه ها و دلال ها را در خرید و فروش کودکان کتمان کرد؛ زیرا که خرید و فروش نوزادان وکودکان می تواند درآمدهایی برای واسطه ها داشته باشد واین باعث می شد حتی دلال ها به این پدیده دامن بزنند.

سخن آخر اینکه در پی آن نیستیم که موضوع خرید و فروش نوزادان و کودکان را پررنگ و رسانه ای نماییم، اما چنین اتفاق هایی و دیدن مناظری چون تکدی گری کودکی که اجاره داده شده ویا فروخته شده است می تواند حاشیه نگرانی اجتماع را بغرنج نماید و دیگر آن که اگرچه این پدیده به بحران تبدیل نشده اما نمی توان چشم ها را به روی آن بست و بگوییم چنین پدیده ای وجود ندارد؛ با هوشیاری شهروندان و همراهی برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت روانی و اجتماعی دستگاه های عمومی و خدماتی و انجمن های مردم نهاد می توان با این پدیده در نطفه مقابله کرد و امنیت کودکان را در خانواده و جامعه حفظ نمود.

پس کار فرهنگی و اجتماعی می تواند از بسیاری نابسامانی های جامعه جلوگیری نماید و با تدبیر اندیشی در زمینه ایجاد کار و درآمد برای گروه ها و دهک های پایین جامعه از ایجاد وشیوع معضل هایی چون کودک فروشی جلوگیری نمود.    

انتهای پیام/فبرچسب ها :

فروش کودکانمعضل اجتماعیامنیت کودکانهوشیاری شهروندانخریدوفروش نوزاد

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website