یکشنبه 16 خرداد 1395 / 12:34|کد خبر : 1787|گروه : اماکن دیدنی

روستاهای دیدنی کامیاران/

با وجود خاک کومائین از گزند هر ماری درامان هستید

با وجود خاک کومائین از گزند هر ماری درامان هستید

وجود مزار شیخ عباس کومایین از شیوخ اهل طریقت و عارف چله نشین باعث شده که افراد زیادی در طول سال و در فصول مختلف به این روستا آمده و ضمن زیارت مزار این پیر رهرو، از طبیعت زیبا و بکر این منطقه استفاده نمایند.

به گزارش شاهوخبر؛ شهرستان کامیاران دارای دو بخش مرکزی و موچش است که هر دو بخش فوق دارای روستاها و آبادی های فراوان، خوش آب وهوا، تاریخی، مذهبی و آیینی و تفریحی هستند. در سلسله گزارش هایی در سایت تحلیلی و خبری شاهوخبر به معرفی این روستا ها می پردازیم و از دوستانی که مایل به معرفی روستاهای منطقه کامیاران هستند درخواست می نماییم که مطالب و تصاویر خود را برای انتشار به نشانی ایمیل شاهوخبر بفرستند تا با نام و مشخصات ارسال کننده منتشر شود.

روستای کومائین از توابع بخش موچش و در مسیر جاده ایی سه راه گاوشان قرار دارد. این مسیر پس از گذشتن از روستای خامسان و طی نمودن چندین آبادی به روستای تاریخی و آیینی کومائین می رسد.کومائین در 65 کیلومتری شمال شرقی شهر کامیاران و 75 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است. برطبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن، این روستا بالغ بر 100خانوار و بیش از 550 نفر جمعیت است. روستای کومائین در میان روستاهای قلعه کومائین(قه لای کومائین)، نیدر( نییه ر)، سرکاریز( سه ر کاریز)، قوله دره و باغ خرم(با خوره م) محصور است.

 وجود مزار شیخ عباس کومایین از شیوخ اهل طریقت و عارف چله نشین  باعث شده است که افراد زیادی در طول سال و در فصول مختلف به این روستا آمده و ضمن زیارت مزار این پیر رهرو، از طبیعت زیبا و بکر این منطقه استفاده نمایند. شیخ عباس در حدود یک قرن و اندی پیش در این روستا زندگی می کرده و ضمن ارشاد و راهنمائی مردم این دیار به راه راستین و حقیقت دین، کارهای خارق العاده ایی را نیز انجام داده است، به گونه ایی که براساس گفته های مردمان منطقه این شیخ توانسته است با سلوک و چله نشینی به قدرتی دست یابد که زمام امور مارها را به دست گرفته و بر آنان امر و نهی نماید.

آنچه درباره این شیخ هویداست این است که وی فرزند سید محمد ویس مراد، فرزند سیدمحمد گلمراد از سادات برزنجه است که در دوران پدرش از عراق به کردستان ایران آمده و در روستای کومائین در منطقه گاوه رو ودر محلی به نام  هواره برزه به ارشاد مردم و ذکر خدا مشغول می شود. این شیخ در دوران زندگی خود مداوما در هواره برزه در حال عبادت بوده و سرانجام در همان محل به عالم اعلی سفر می کند و پیکرش در روستای کومائین به خاک سپرده می شود.

اکنون پس از گذشت 130 سال از مرگ شیخ عباس، مردم معتقد و دراویش و دیگر رهروان طریقت قادریه از هر گوشه این سرزمین، خاک تربت وی را به عنوان تبرک در پارچه ایی ریخته و در جیب می گذارند، زیرا که اعتقاد دارند با وجود این خاک از گزند هر ماری درامان هستند.  

روستای کومایین دارای طبیعت زیبا و دل فروزی است و به کوه های فراوانی راه دارد. این کوه ها مانند کوه شیخ جنی، هه واره به رزه، سوو چه ر، کانی چه رموو و کانی ره ش اطراف روستا را فرا گرفته اند تا مردمان این دیار بهاری طولانی و تابستانی خنک را تجربه نمایند. مردمان روستای کومائین به مانند دیگر مردمان این سرزمین به کار زراعت، باغداری و دامداری مشغول هستند و از این طریق امرار معاش می نمایند.

گزارش: آرام فاتحی

انتهای پیام/فبرچسب ها :

روستاهای دیدنی کامیارانروستای کومائینشیخ عباس کومائینطریقت قادریدراویش کامیارانشاهو

نظرات کاربران :

صید مهدی صادقی سطری [پنجشنبه 6 آبان 1395 | 21:39] پاسخ

با سلام و صلوات به روح مطهر عارف بلند اوازه مرحوم جنت مکان شیخ عباس کومایی . من دبیر زبان انگلیسی هستم و همواره پیرو راه پر رهرو این عارف وارسته هستم

مختار عسکری [پنجشنبه 17 فروردین 1396 | 02:45] پاسخ

من مختار عسکری که در سال 62 فرمانده پاسگاه ژاندارمری موچش بوده ام در روستای پنیران از توابع موچش خدمت ایشان رسیده و از کرامات ایشان خلیفه که نوه عارف بزرگ شیخ عباس کرد کمائنی بهره مند شدم و ارادت خاصی نسبت به این خانواده دارم خداوند به ایشان وسایر بازماندگان عارف بزرگ شیخ عباس کرد کمائنی طول عمر عطا فرماید.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website