یکشنبه 8 شهریور 1394 / 08:10|کد خبر : 155|گروه : فرهنگی

اورامان دیاری ناشناخته2:

آیین مردمان دیار اورامان، استواری و بی آلایشی اخلاص و عمل

آیین مردمان دیار اورامان، استواری و بی آلایشی اخلاص و عمل

بر بلندای اورامان سرود اذان چنان رعشه می آفریند که رهرو را وا میدارد بر تکه سنگی نماز را برپا داشته و دست ها را فراتر از قله "پیرخدر شاهو" تا کران آسمان برای نشان دادن اخلاص و عبودیت بلند نماید.

به گزارش شاهو خبر؛ تا قبل از اسلام دین مردمان منطقه اورامان "زرتشتی" بوده و چنان بر این عقیده خود استوار بوده اند که از سال 18 تا سال 318 هجری جنگ های بسیاری برای تصرف این منطقه روی داده است، اما لشکرمسلمانان نتوانسته اند اورامان را فتح نمایند.

جنگ های سخت و خانمان براندازی در این منطقه در جریان بوده و مردمان این دیار ضرر و زیانی چندین صدساله را تحمل نموده اند؛ جنگ هایی مانند "دربند جها دزلی(دةربةن جةهة)" در دامنه کوه مهدی، "جنگ یازده اصحاب دزلی"، "جنگ خرمال"، "جنگ های قلعه "زةلم" و"سرپیر" که هر کدام باعث ویرانی های زیادی شده تا اینکه مردمان این دیاربدون زور و میل و تنها از راه آشنایی با دین مبین اسلام، این دین را برگزیده اند.

مردمان اورامان با آگاهی و روشنی دین اسلام را پذیرا شده و حال به حدی بر این دین پایبند هستند که عقیده و اخلاص آنان زبانزد و مورد اعتنای دیگر مسلمانان است؛ این مردمان بدون ریا و تظاهر مشغول عبادت می شوند و نمازهای جماعت را چنان برپا می دارند که گویی نماز فرادا را هرگز نپسندیده اند.

در میان کتاب های تاریخی به نوع دین مردمان دیار اورامان اشاراتی شده و بدون تحقیق یا ناآگاهی آنان را پرستندگان ماه و خورشید و ستارگان معرفی نموده اند، در حالیکه بر طبق دیانت زرتشت اگر به هر روشنایی بنگری خدای یکتا را در آن خواهی دید و هر نقطه روشن وموجوی نشانه ایی از ایزد پاک بوده است، به همین خاطر مردمان اورامان آتش را نیکو داشته و در روز رو به خورشید و درشب به سوی ماه و ستارگان خدای فروهر را یاد می نمودند.

از جمله کتاب های مهم در امور مذهبی، آیینی و روش های عبادی این دیار، کتاب "معرفت" پیر شالیار است که اگر مورد مطالعه قرار گیرد، خواننده در خواهد یافت که روش ها و نوع عبادات مردمان دیار اورامان بسیار به عبادت های مسلمانان نزدیک و شبیه است و این خود تسلسل آیینی و عبادی ادیان یکتا پرست را به خوبی نشان می دهد.

در این کتاب آمده است که " ایزد منان 36 روز را از روشنی روز تا تاریکی شب برای روزه داری واجب نموده است" که این 36 روز نیز در اسلام به صورت 30 روز روزه ماه مبارک رمضان و 6 روز روزه داری ماه شوال آمده است؛ (من صام رمضان فاتبع سته من شوال کمن صام الدهر)

همچنین در کتاب "معرفت" بر دشمنی اهریمن با انسان ها تاکید شده و آمده است که " فرشته روشنی، نور و رحمت با اهرمن در ستیزند. اهرمن با انسان ها دشمن است؛ نور و روشنایی نشان رحمت ایزد و تاریکی و ظلمت نشانی از اهرمن و شیطان هستند" که همین مساله به روشنی و زیبائی در قرآن کریم آمده است و خداوند می فرماید (الله نورالسماوات و الارض کمثله نوره...)

بدین ترتیب مردمان دیار اورامان پیروادیان یکتا پرست بوده و پایبندی خاصی بر احکام الهی داشته اند. با روشن شدن چراغ هدایت اسلامی، دین حنیف اسلام را پذیرفته و شواهدی چند نیز موجود است که "پیر شالیار" نیز عاقبت اسلام را پذیرا شده و از جمله ی 99 پیر اورامان شده است.

امروز نیز بر بلندای اورامان سرود اذان چنان رعشه می آفریند که رهرو را وا میدارد بر تکه سنگی نماز را برپا داشته و دست ها را فراتر از قله  "پیرخدر شاهو" تا کران آسمان برای نشان دادن اخلاص و عبودیت بلند نماید.

انتهای پیام/فبرچسب ها :

اورامانهورامانهه وراماناهور امانپیرشالیارکتاب معرفتدین اسلام

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website