یکشنبه 18 مرداد 1394 / 08:45|کد خبر : 1|گروه : سیاسی

به مناسبت روز خبرنگار

خبرنگاری و این همه دردسر!/ عدم وجود قوانین حمایتی از خبرنگاران

خبرنگاری و این همه دردسر!/ عدم وجود قوانین حمایتی از خبرنگاران

خبرنگاری حرفه ای شیرین و جذاب است که انعکاس حقایق و پرده برداشتن از ابهامات از ویژگی های ذاتی آن محسوب می شود اما برخی مواقع با تلخی های ناخوشایندی همراه می شود.

به گزارش شاهو خبربه نقل از کردتودی؛ زنده ياد جلال آل احمد در كتاب ارزشمند ارزيابى شتابزده مى نويسد: «قلم این روزها برای ما شده یک سلاح... و  بریده باد این دست، اگر نداند که این سلاح را کجا باید به کار برد» قلم  و يا به تعبير مرحوم جلال سلاح از مهم ترين ابزار كار خبرنگار محسوب ميشود وسيله اى كه با آن در پى اصلاح امور و رفع مشكلات همنوعان هستيم. به بهانه بزرگداشت سالروز شهادت "شهيد محمود صارمى" خبرنگار خبرگزارى جمهورى اسلامى در مزار شريف كه در مرداد ماه ١٣٧٧خورشيدى توسط نيروهاى طالبان به درجه شهادت دست يافت هرساله ١٧ مرداد روز پاسداشت از جايگاه حرفه اى خبرنگاراست روزى كه اخبار آن نيز توسط خبرنگار تهيه مي شود و تحريريه درانتظار رساندن خبر به موقع  "خبرنگار"است!

اما با وجود پر دردسر بودن این شغل، هیچ مزایای خاصی برای خبرنگاران از سوی دستگاه های ذیربط در نظر گرفته نشده است. از اینرو با چند تن از روزنامه نگاران کشور به گفتگو نشستیم و مشکلات آنان را جویا شدیم.

روزنامه نگاری ما حرفه ای نیست

سردبیران یکی از روزنامه های کشور که خواست نامی از وی برده نشود در گفت و گو با کردتودی مشکلات روزنامه نگاران را شبیه مشکلات کلی کشور خواند و اظهار کرد: حل این مشکلات اراده ای بلند و فراتر از نگاه افراد می طلبد.

وی در ادامه با بیان اینکه روزنامه نگاری ما حرفه ای، مدرن، مخاطب پسند و انتقادی به شکل صحیح و درست نیست، تصریح کرد: دلیل این امر وامداری نشریات به نهادها، ارگان ها، سازمان های دولتی و یا افراد ذی نفوذ است.

وی تاکید کرد: تا زمانیکه نگاه ما به حرفه روزنامه نگاری بر گرفته از نگاه افراد، جریان های سیاسی و منافع شخصی باشد مشکلات ما حل نخواهد شد.

عبدالله علیپور یکی از فعالان رسانه ای در گفت و گو با کردتودی گفت: بر خلاف تصور اگثر مردم که روزنامه نگاری را کاری آسان فرض می کنند این شغل با خطرات و مشکلات بسیاری مواجه است، چراکه تا کسی پا به عرصه خبرنگاری نگذارد نمی تواند زجری را که یک خبرنگار هنگام تنظیم اخبار تحمل می کند و یا تهدیدی را که پس از انتشار اخبار از سوی مسئولان با آن مواجه می شود درک کند.

رسالت خبرنگاران انعکاس حقایق است

وی با بیان اینکه خبرنگاران همواره درحال ریسک کردن و پذیرفتن خطر هستند، تصریح کرد: هنگامیکه خبرنگاری خبر یا گزارشی را منتشر می کند ، اگر نقدی در ان درج شده باشد، به مذاق برخی مسوولان خوش نمی آید و این امر منجر به ایجاد یک دید منفی نسبت به این گزارشگر می شود.

علیپور انعکاس حقایق، انتشار کم کاری ها و نواقص موجود در جامعه بدون غرض ورزی را از رسالت های یک خبرنگار برشمرد و افزود: متاسفانه در اکثر مواقع مسئولان گمان می کنند که خبرنگاران قصد تخریب آنها را دارند، در صورتی که اگر روزنامه نگاری نواقص یک سازمان را منعکس می کند، جنبه های خوب آن را نیز منتشر می کند تا دیدگاه متعادلی را از خود نشان داده باشد.

فرشته قهرمانی یکی از خبرنگاران کردستان نیز در این خصوص به کردتودی گفت: خبرنگاری یکی از مشاغل سخت در جامعه محسوب می شود، چراکه با سرعت، صحت، دقت همراه با استرس عجین شده است.

وی افزود: هیچکس نمی داند که یک خبرنگار هنگام تنظیم اخبار باید چه استرسی را تحمل کند چرا که تنها با یکبار اشتباه ممکن است برای همیشه شغل و وجهه قانونی خود را در جامعه از دست بدهد.

قوانین حمایتی از خبرنگاران وجود ندارد

این خبرنگار ضمن گلایه از فقدان قوانین حمایتی از خبرنگاران ابراز کرد: برخی از خبرنگاران دیدگاهی انتقادی نسبت به اتفاقات و مسائل پیرامون خود دارند و اگر مسئولی گزارش یا خبر انتقادی آنها را برنتابد وی را با شدیدترین لحن ممکن تهدید میکنند و حتی در برخی اوقات این اتفاق افتاده که خبرنگار را کتک زده اند.

وی با بیان اینکه برخی از مسوولان همواره از مواجه شدن با خبرنگاران خودداری می کنند، گفت: متاسفانه بسیاری از مسئولان به دلیل کم کاری در حیطه کاری خود از مصاحبه سر باز می زنند و به قول معروف به طریق مختلف او را می پیچانند.

قهرمانی داشتن جسارت و شجاعت را از بارزترین ویژگی های یک خبرنگار فعال برشمرد و افزود: خبرنگار باید فردی شجاع و جسور باشد، چرا که این شغل به دلیل تنش های زیادی که در دل خود دارد، برای افرادی با روحیه لطیف سازگار نیست.

پونه ترابی از خبرنگاران یکی از خبرگزاری های تهران نیز در این خصوص به کردتودی گفت: وضعیت معیشتی خبرنگاران بسیار بغرنج است و ما فقط از خبرنگاری تنها نام آن را یدک می کشیم.

وی با بیان اینکه خبرنگاران حق التحریر وضعیتی بسیار بغرنج تر را تحمل می کنند، افزود: برخی از خبرنگاران به صورت حق التحریر با خبرگزاری ها همکاری و پولی که در آخر ماه دریافت می کنند بسیار ناچیز است و حتی کفاف رفت و آمد انها را نیز نمی دهد.

ترابی افزود: بسیاری از مطبوعات خبرنگاران خود را بیمه نمی کنند و اگر مشکلی برای خبرنگار پیش بیاید هیچکس پاسخگو نیست.

وی برخورد ناشایست برخی از مسئولان با خبرنگاران را از دیگر مشکلات این شغل بیان کرد و افزود: متاسفانه برخی از مسئولان تنها خواستار تعریف و تمجید هستند و تحمل انتقاد را ندارند و در صورت انتشار مطلبی انتقادی برای همیشه از مواجه با خبرنگاران سر باز می زنند.

 

 برچسب ها :

خبرنگارروز خبرنگار17مرداد

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
Shahokhabar Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین های یک ماه اخیر

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website

ADS In Website